• birželio 14 d., Šeštadienis

Į lietuvių sodybas grįžta jaučiai

Kurį laiką mieste gyvenusį suvalkietį Petrą bei kaunietę Liną Jančius galiausiai paviliojo kaimo erdvės, ir dėl to jauna pora nė kiek nesigaili. Pora, nors dar tik keleri metai šaknis leidžianti Antalksnėje, Ignalinos rajone, jau gali pasigirti neįprastais, nuostabą keliančiais savo augintiniais Balai ir Kana – dviem kone po toną sveriančiais gražuoliais jaučiais. 

 

 
„Galutinai apsisprendžiau sugrįžti į sodybą tuomet, kai susipažinau su Krišnos sąmonės judėjimu, jame propaguojamu natūraliu gyvenimo būdu, – pasakoja Petras. – Tada labai pasikeitė mano pasaulio suvokimas, kito net gyvenimo prioritetai, supratau – Dieviškosios technologijos yra neaplenkiamos.“
 
Noras žemę dirbti natūraliai
 

Jaučiai Jančių sodyboje atsirado Petro iniciatyva. Jaunas vyras pradėjo galvoti, kaip galima dirbti žemę natūraliai, be traktorių. Pasvarstęs nusprendė, kad tinkamiausi ūkyje būtų jaučiai: tai atitinka jų tikrąją paskirtį (ne maistui, o darbui). Žmona tai priėmė draugiškai, tėvams toks netradicinis sūnaus sprendimas buvo kiek menkiau suprantamas.
Šiandienos kaime jautis – retas galvijas, nors prieš kelis šimtus metų jis buvo pagrindinis darbinis gyvulys. Jaučiai ardavo, akėdavo žemę, traukdavo sunkius krovinius, o arklius kinkydavo tik tolimesnėms kelionėms ar karui. Dabartinius augintinius sodybos šeimininkas rinkosi labai atsakingai: domėjosi jaučių veislėmis, jų priežiūra, fizinėmis savybėmis. Neilgai trukus Antalksnėje atsirado pačių seniausių veislių palikuonys: Balai – Lietuvos baltnugarių veislės buliuką – parsivežė iš Baisogaloje esančio gyvulininkystės instituto (juos auginančių ūkininkų liko labai mažai), o Lietuvos šėmųjų Kaną pavyko rasti pas ūkininką. Tai – tokia archaika, toks spalvų grožis! Ūkininkas pasidžiaugė, kad šiedu gerai prisitaiko, yra atsparūs ligoms, stiprūs. Ir kaina buvo prieinama: už mėnesio jauniklius anuomet sumokėjo po 500 litų, tiek, kiek mokama priduodant mėsai, be jokio priedo už veislę.
Nors veislės – lietuviškos, tačiau vardai – indiški. Balai išvertus iš sanskrito kalbos reiškia stiprus, drūtas, o žodis Kana nurodo gyvulį esant tamsios spalvos.

 

Visą straipsnį skaitykite žurnalo „Mano sodyba“ lapkričio numeryje.

 


Sekti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
naujausi
seniausi populiariausi
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Birželio 14, šeštadienis.
  • Saulė teka 04:42, leidžiasi 21:57.
  • Mėnulis teka 00:23, leidžiasi 06:58.
  • Mėnulis Vandenyje 14:00, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis birželio 11 d.
  • Almina, Valerijus, Digna, Bazilijus
  • Gedulo ir vilties diena (vėliava). Pasaulinė kraujo donoro diena.Tarptautinė blogerių diena. Palaimintojo archivyskupo Teifiliaus Matulionio diena.
  • KIRMINŲ DIENA. Žiedų diena. Genėkite, tręškite peržydėjusius krūmus, vaiskrūmius. Daugiametes gėles apkaupkite ir patręškite, kad sukrautų daug žiedų. Rūgščią žemę mėgstančius augalus (rododendrus, erikas, šilauoges) patręškite specialiomis trąšomis ar palaistykite parūgštintu vandeniu. Imkite derlių, kurį reikės džiovinti. Sandėliuokite ir konservuokite daržoves.
e-seklos

Sekite mus

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius