Ilgaamžės fuksijos

Fuksijas įpratome laikyti paprastomis, seniai pažįstamomis gėlėmis. Taip, jos auginamos tikrai seniai, bet nėra visiškai paprastos. Tikrai nereikėtų į fuksijas žiūrėti kaip į augalus vienam sezonui, kurie rudenį paliekami sušalti. Juk peržiemojusios jos bus tankesnės, sukraus daugiau žiedų. Tinkamai prižiūrimos gėlės išgyvena ne vieną dešimtmetį.

 

 

 

 

 

Ilgas žydėjimas rudenį

Fuksijų žydėjimas vasaros pabaigoje yra pats įspūdingiausias. Ramiu ir nekarštu oru žiedai išsilaiko ilgai, gerai matomi iš tolo. Šakos svyra nuo spalvingų „balerinų sijonėlių“. Gaila, jei artėjančios šalnos sunaikintų tokį grožį.

Tarp gausybės veislių, dabar skaičiuojamų tūkstančiais, pasiklysti nesunku. Pagal augimo būdą (ir priežiūrą) galima išskirti tokias grupes: augančias krūmeliais (šakos daugiau ar mažiau skleidžiasi į šalis ir kyla į viršų), svyrančias (visas augalas svyra žemyn) ir medelius (skiepytus ar suformuotus ant vieno kamieno).

Rugsėjo mėnesį, atsižvelgiant į orus, fuksijos perkeliamos į saugesnes vieteles: iš sodo – arčiau namų, iš balkono – į šiltnamį. Prasidėjus šiltai ir ilgai bobų vasarai, jos žydi ir spalio pradžioje. Šviesioje patalpoje laikomų augalų žydėjimas tęsiasi gan ilgai – iki lapkričio vidurio.

 

Kur žiemoti saugiausia

*Vis dėlto žiema neišvengiamai artėja. Tai ramybės metas. Šiltas kambarys fuksijoms netinka – jos nepailsi, bandančias augti žiemą puola įvairūs kenkėjai. Bet jei kambarys – vienintelė galima žiemojimo vieta, raskite fuksijai šviesią, kuo vėsesnę vietą, dažnai apipurkškite vandeniu.

*Puiku, jei namuose yra šviesi ir vėsi patalpa. 6–8 ºC temperatūroje gerai peržiemos ne tik fuksijos, bet ir nemažai kitų vazoninių augalų: kaktusų, agavų, rožių, japoninių ožekšnių, lauramedžių, alyvmedžių, lantanų…

*Šviesioje patalpoje fuksijos žiemoja geriausiai. Šviesos žemoje temperatūroje užtenka visai nedaug – tiek, kiek patenka pro langą. Žiemą tokioje patalpoje fuksijų augimas beveik sustoja, žaliuoja tik kai kurių iš jų lapai. Laistyti reikia labai mažai, kad žemė būtų vos apydrėgnė, spėtų išdžiūti paviršius. Jei vėsaus kambario neturite, ieškokite kitų būdų.

*Rūsyje galima bandyti išlaikyti vazonuose ir sodo dirvoje augusias fuksijas. Vazoniniai augalai nugenimi ir sunešami žiemoti. Lauko konteineriuose ir sode buvusias fuksijas prieš šalnas reikia iškasti su dideliais šaknų gumulais. Jos, nenupurčius žemės, sudedamos viena šalia kitos į dėžes. Visi lapai ir nesumedėjusios šakų viršūnėlės pašalinami. Labai jaunas fuksijas galima nukirpti trumpai, paliekant tik kelmelius. Norint išsaugoti drėgmę, žemės paviršius dėžėse užpilamas durpių arba pjuvenų sluoksneliu. Taip paruoštos fuksijos laikomos 3–7 ºC šilumos tamsioje patalpoje. Kas mėnesį patikrinama, ar neperdžiūvo žemė, reikalui esant truputį padrėkinama.

*Kovo pradžioje augalai pradeda sprogti. Laikas juos nešti į šviesą ir sodinti į vazonus.

 

 

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Sekluva II

Šiandien

  • Kovo 29, penktadienis.
  • Saulė teka 06:58, leidžiasi 19:50.
  • Mėnulis teka , leidžiasi 06:51
  • Mėnulis Šaulyje 21:51, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis kovo 25 d.
  • Almantė, Bertoldas, Helmutas, Manvydas, Narcizas
  • Lietuvos įstojimo į NATO diena. Didysis penktadienis
  • Lapų diena tęsis iki vėlumos. Genėkite gyvatvores. Sodinkite, sėkite gūžines salotas, gūžinius kopūstus. Laistykite, purkškite, tręškite augalus. Rinkite ir džiovinkite vaistinius, prieskoninius augalus, dilgėles.
  • Jei noragai kovo mėnesį blizga, tai balandžio mėnesį rūdys.

Populiariausi straipsniai

darzoviuseklos

Sekite mus

SS
e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius