• balandžio 20 d., Šeštadienis

Ilgaamžės fuksijos

Fuksijas įpratome laikyti paprastomis, seniai pažįstamomis gėlėmis. Taip, jos auginamos tikrai seniai, bet nėra visiškai paprastos. Tikrai nereikėtų į fuksijas žiūrėti kaip į augalus vienam sezonui, kurie rudenį paliekami sušalti. Juk peržiemojusios jos bus tankesnės, sukraus daugiau žiedų. Tinkamai prižiūrimos gėlės išgyvena ne vieną dešimtmetį.

 

Rūšiniai augalai – retenybės

 
Su pirmosiomis fuksijomis (Fuchsia) botanikai susipažino XVII amžiaus pabaigoje. Šiandien aprašoma apie 110 rūšių, paplitusių Pietų ir Centrinėje Amerikoje, kelios randamos Naujojoje Zelandijoje.
Savo tėvynėje fuksijos yra maži medeliai, krūmai ir puskrūmiai. Visos – daugiametės. Kadangi žiedai išryškėja ne tik dėl vainiklapių, bet ir dėl ryškiaspalvių taurėlapių, jie atrodo sudaryti iš dviejų dalių.
Tik botanikos soduose galima pamatyti nemažą (iki 5 m) medelį – medėjančiąją fuksiją (F. arborescens). Smulkučių rožinių žiedelių kekės nelabai panašios į tipiškus žiedus.
Kelios gan panašios rūšys turi svyrančius raudonus arba rožinius siaurų varpelių pavidalo žiedus. Tai daugiažiedė (F. fulgens), trilapė (F. triphylla) ir bolivinė (F. boliviana) fuksijos.
Atspariausia laikoma paprastoji fuksija (F. magelanica). Tai augalas, ištveriantis nestiprius trumpus šaltukus, todėl švelnesnio klimato šalyse sodinamas ir lauke. Užauga 2–3 m aukščio, bet žiedeliai siauri, smulkoki. Ji kontrastuoja šiuolaikinėms stambiažiedėms veislėms – gausiai žydinti „laukinukė“ iš karto išsiskiria.
Vis dėlto nuo XIX amžiaus antrosios pusės beveik visas rūšis negailestingai išstūmė hibridinės fuksijos. Tai gausybė kryžminant gautų sodinių veislių, lenkiančių savo protėvius ir žiedų gausa, ir dydžiu, ir spalvomis.

 

Rūta Beltienė

 

Kaip atjauninti fuksijas, ką daryti, kad jos gerai peržiemotų rašome rugsėjo „Sodo spalvų“ numeryje.
 


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Balandžio 20, šeštadienis.
  • Saulė teka 06:04, leidžiasi 20:33.
  • Mėnulis teka 16:36, leidžiasi 05:23.
  • Mėnulis Mergelėje, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis balandžio 15 d.
  • Gostautas, Eisvydė, Marcijonas, Agnė (Agnetė), Traidenis
  • Kinų kalbos diena.
  • Šaknų diena. Sėkite ir sodinkite visas daržoves, gėles, vijoklius, medžius, krūmus, gyvatvores, sodinukus, ūglius, daigus, persodinkite kambarines ir balkonines gėles. Sėkite veją. Dauginkite dalindami, šaknydindami. Dirbkite žemę, purenkite, kaupkite. Nerekomenduojama sėti ir sodinti gūžinių salotų, genėti gyvatvorių, tręšti, sandėliuoti ir konservuoti daržovių, vaisių.

Populiariausi straipsniai

darzoviuseklos
Baumera

Sekite mus

e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius