• balandžio 19 d., Penktadienis

Ilgai derantis sodas II

Vaisių, uogų sirpimo ir skynimo laikotarpis prasideda gegužės mėnesį, kai ragaujame pirmąsias valgomojo sausmedžio uogas, ir baigiasi stipriomis rudeninėmis šalnomis, kurios sunaikina vis dar sirpstančias ir žalias remontantines avietes bei braškes. Vis dėlto rudenį mes nuskiname vėlyvųjų veislių kriaušes ir obuolius, kuriuos tinkamai sandėliuodami galime išlaikyti iki kitų metų balandžio ar net gegužės, o tada ir vėl pradeda sirpti sausmedžių uogos. Taigi tinkamai pasirinkę uogakrūmius, vaiskrūmius ir vaismedžius šviežiomis uogomis ir vaisiais džiaugsimės ištisus metus.

 

Pirma straipsnio dalis.

 

 

 

 

Spanguolės

Derėjimo laikas. Ankstyvųjų veislių spanguolės prinoksta rugsėjį, vėlyvesnių – spalio pradžioje ir viduryje.

Sodinimas. Spanguoles geriau sodinti pavasarį. Iki rudens jos sutvirtės ir pasiruoš žiemai. Tinkamiausios aukštapelkių durpės, kurių pH svyruoja nuo 3,8 iki 5,0. Jei tokių neturite pakankamai, galite maišyti su pjuvenomis ir priesmėliu (3 : 1 : 1). Spanguolės užmirkusių vietų nemėgsta, ten skursta ar net visai išnyksta. Parinkite aukštesnę, pavasarį neapsemiamą, saulėtą ir nuo vėjų apsaugotą vietą. Jei dirva yra priesmėlis, pakanka iškasti iki 40–50 cm gylio, norimo ilgio ir pločio tranšėją. Ją pripildykite aukštapelkių durpių ar anksčiau minėto substrato. Jei dirva yra priemolis arba molis, tranšėjos šonus išklokite storesne polietileno plėvele, lentomis ar kt. Taip ilgiau nekis rūgštingumas.

 

 

Persikai

Sirpimo laikas. Atsižvelgiant į veislę, persikai sirpti pradeda nuo liepos pabaigos (‘Maira’, ‘Ševčenkos’) iki rugpjūčio vidurio (‘Sočnyj’, ‘Vulcan’).

Sodinimas. Persikai gerai auga tiek priemolyje, tiek ir priesmėlyje. Mėgsta purų dirvožemį. Jo nepakenčia nei užmirkusio, nei per drėgno. Persikams reikia daug šilumos ir šviesos. Patartina sodinti nuo vėjų apsaugotoje pietinėje namo pusėje. Duobes galima paruošti iš rudens, nes persikus geriausia sodinti pavasarį, prieš pumpurų sprogimą.

 

 

Abrikosai

Sirpimo laikas. Atsižvelgiant į veislę, abrikosų vaisiai noksta nuo liepos pradžios (‘Mordeno ankstyvasis’) iki rugpjūčio vidurio (‘Raudonskruostis’).

Sodinimas. Sode reikia auginti mažiausiai du medelius, nes dauguma veislių yra kryžmadulkės. Parenkama saulėta, nuo vėjų apsaugota vieta. Abrikosai sodinami pavasarį, prieš pumpurų sprogimą.

 

 

Slyvos

Derėjimo laikas. Ankstyvesnės slyvos (‘Kometa’, ‘Early Golden’) nokti pradeda liepos pabaigoje, o vėlyvosios – rugsėjo pabaigoje ar spalio pradžioje (‘Bluefree’).

Sodinimas. Parenkama saulėta, nuo vėjų ir pavasarinių šalnų apsaugota vieta. Tinkamiausias dirvožemis – vidutinio sunkumo, laidus vandeniui (pavasarį neužmirkstantis), neutralios reakcijos priemolis. Labai svarbu, kad gruntiniai vandenys nebūtų aukščiau kaip 1,5 m nuo žemės paviršiaus. Slyvas geriausia sodinti anksti pavasarį, pašalui išėjus, iki pumpurų brinkimo. Skiepijimo vieta turi būti palei žemės paviršių ar keliais centimetrais giliau (įskiepytiems į kaukazinę slyvą). Sodinkite kelis medelius, nes net savidulkės veislės geriau derės, jei greta augs kita.

 

 

Trešnės

Sirpimo laikas. Trešnės sirpsta nuo liepos pradžios (‘Stella’, ‘Sunburst’) iki pabaigos (‘Regina’). Anksčiausiai prinoksta ankstyvosios – jų birželio pabaigoje jau galima paragauti (‘Ovstuženka’, ‘Radica’).

Sodinimas. Sodinamos ankstyvą pavasarį, prieš pumpurų brinkimą. Trešnės kryžmadulkės, tad norint gauti gausų ir nuolatinį derlių, greta turi augti skirtingų veislių medeliai. Sodinami 7×6 m atstumais. Dirva turi būti derlinga, o gruntinis vanduo – didesniame nei 2–2,5 m gylyje. Labiau tinka laidus vidutinio sunkumo priesmėlis ar lengvas priemolis, kurio pH yra ne mažesnis kaip 5,5.

 

 

Vyšnios

Sirpimo laikas. Sirpimo laikas priklauso nuo veislės. Jis prasideda liepos pradžioje (‘Keleris 16’), vyksta to mėnesio viduryje (‘Zentenes’, ‘Turgenevka’) ir tęsiasi iki pabaigos.

Sodinimas. Parenkama saulėta vieta. Sodinama ankstyvą pavasarį, prieš pumpurų brinkimą, 5×3 m atstumais. Tinka tokia pat dirva kaip trešnėms.

 

 

Kriaušės

Sirpimo laikas. Vasarinės kriaušės pradeda nokti nuo rugpjūčio vidurio (‘Vasarinė sviestinė’, ‘Kliapo mėgstamoji’), o rudeninės – nuo rugsėjo pradžios (‘Alka’), spalio pradžios (‘Konferencinė’, ‘Beloruskaja pozniaja’).

Sodinimas. Kriaušės sodinamos rudenį, tik skiepytos į žemaūgius poskiepius – pavasarį. Geriausiai tinka dvimečiai sodinukai. Kriaušės su sėkliniais poskiepiais sodinamos tokiame gylyje, kokiame augo medelyne, o su žemaūgiais poskiepiais – taip, kad apie 5 cm poskiepio liktų virš žemės.

 

 

Obelys

Sirpimo laikas. Obelys skirstomos į vasarines, rudenines ir žiemines. Ankstyvųjų veislių obuolius (‘Pirja’) galima skinti liepos pradžios, viduryje (‘Julija’) ir pabaigoje (‘Alyvinis’), rugpjūčio pradžioje (‘Orlinka’), viduryje (‘Kovalenkovskoje’) ir pabaigoje (‘Pervinka’, ‘Wiljams Pride’). Žieminių veislių obuoliai skinami rugsėjo pabaigoje ir gali išsilaikyti iki balandžio ar net gegužės (‘Conel Red’, ‘Zailijskoje’, ‘Alesia’, ‘Kulono Renetas’).

Sodinimas. Obelys sodinamos rudenį. Jauni sodinukai kitais metais netręšiami, tik labai gausiai laistomi. Nederlingose dirvose iš anksto paruošiamos duobės, į kurias priberiama derlingos žemės. Derlingose dirvose užtenka iškasti didesnes duobes nei augalų šaknys ir užpilti iškasta žeme. Kai kurie vaismedžių augintojai nerekomenduoja gerinti dirvos ir kurti vazono efekto, o pataria sodinukus sodinti į esamą, be priedų žemę ir gausiai laistyti, kad jų šaknys skubėtų ieškoti maisto medžiagų ir neužsibūtų pagerintoje zonoje. Šis patarimas tinka ir kriaušių atveju.

 

 

 

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Balandžio 19, penktadienis.
  • Saulė teka 06:07, leidžiasi 20:30.
  • Mėnulis teka 15:22, leidžiasi 05:16.
  • Mėnulis Mergelėje, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis balandžio 15 d.
  • Aistė, Eirimas, Laisvūnas, Laisvūnė, Leontina, Leonas, Simonas, Putrimas, Nogailė
  • Šaknų diena. Sėkite ir sodinkite visas daržoves, gėles, vijoklius, medžius, krūmus, gyvatvores, sodinukus, ūglius, daigus, persodinkite kambarines ir balkonines gėles. Sėkite veją. Dauginkite dalindami, šaknydindami. Dirbkite žemę, purenkite, kaupkite. Nerekomenduojama sėti ir sodinti gūžinių salotų, genėti gyvatvorių, tręšti, sandėliuoti ir konservuoti daržovių, vaisių.
  • Jei sliekai lenda iš žemės, bus lietaus.

Populiariausi straipsniai

darzoviuseklos
Baumera

Sekite mus

e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius