Įnoringieji baklažanai: kokių kaprizų turi ir kaip auginti šiltnamyje?

Baklažanų kaprizai
* Baklažanai – vienos jautriausių daržovių, todėl nerizikuokite ir juos auginkite tik šiltnamiuose.
* Jei persodinant pažeidžiamos šaknys, daigai nustoja augti. Tad juos geriausia auginti vazonėliuose po vieną ir į dirvą perkelti labai atsargiai.
* Palankiausia temperatūra baklažanams augti yra 23–27 ºC. Jai pakils iki 28 ºC ir daugiau, gali nubyrėti beveik visi lapai ir užuomazgos.
* Šie augalai reiklesni šviesai už kitus savo giminaičius. Jei paprikos ir pomidorai tenkinasi pusiau saulėta diena, tai baklažanai nepakenčia net dalinio šešėlio. Jie šviesos turi gauti 12–14 valandų. Jei krenta šešėlis – vaisiai neužaugs.
* Kietas, sukritęs dirvožemis taip pat gali būti žiedų ir užuomazgų kritimo priežastis. Jei šaknys negauna pakankamai oro, sutrinka jų mitybos procesas ir augalai pradeda nykti.
* Reiklūs baklažanai ir dirvos drėgmei. Net trumpas perdžiūvimas gali sukelti pumpurų ir žiedų užuomazgų, apatinių lapų kritimą.
* Baklažanai reaguoja į bet kokius pokyčius. Staigus temperatūros kilimas ar kritimas, perkaitimas pamiršus išvėdinti šiltnamį, netgi stiprios orų permainos gali stabdyti augimą, pakenkti derliui.
* Užauginti derlių lauke pasiseks tik šiltą ir saulėtą vasarą. Būtina šilta užuovėja. Lauke baklažanus sodinti galima tik birželio mėnesį, pagal fenologinį kalendorių – pradėjus žydėti erškėčiams ir rugiams.
Trumpai apie auginimą šiltnamyje
* Šiltnamiuose baklažanų daigus galima sodinti gegužės pabaigoje, kai dirvožemio temperatūra 10 cm gylyje nebenukrenta žemiau 15–16 ºC.
* Žemė turi būti gerai supurenta, trąši ir laidi orui bei vandeniui.
* Baklažanai neturi pridėtinių šaknų, todėl jų daigai sodinami tokiame pat gylyje, kokiame augo vazonėliuose. Per giliai pasodinus gali pūti šaknų kakleliai. Gerai yra užberti 2–3 cm puraus mulčio sluoksnelį.
* Tarp daigų turi likti bent 0,5 m tarpai. Stambių veislių augalus reikėtų sodinti dar rečiau.
* Baklažanų daigai augdami šakojasi. Patariama palikti tik 3–4 šakas, tarp jų ir viršūnę. Silpnesnės šakelės pašalinamos.
* Pagrindines šakas reikia pririšti prie kuolelių arba vertikaliai ištemptų virvelių.
* Reguliariai purenamas dirvos paviršius (baklažanai tai labai mėgsta) ir tręšiama. Trąšos (tiek mineralinės, tiek organinės) yra tokios pat kaip paprikoms ir pomidorams.