• balandžio 19 d., Penktadienis

Įrankių ir ūkio inventoriaus namelis

Gyvenant užmiesčio arba kaimo sodyboje, šeimininkui atsiranda įvairių darbų. Tai būtiniausi namų priežiūros, taip pat daržo ir sodo darbai, kuriems reikalingi įvairūs įrankiai. Paprasčiausi iš jų – kastuvai, grėbliai, kirvis, pjūklas. Taip pat būtina turėti žoliapjovę, gyvatvorių žirkles ir daugelį kitų ūkio priežiūros bei elementarių namų meistro įrankių. Savaime kyla klausimas – kur juos saugiai ir patogiai sutalpinti?

 

 

Gyvenant sodyboje, tampa aišku, kad be pagalbinio statinio, skirto ūkio reikalams, negalėsite organizuoti normalios ūkinės veiklos. Reikalingos funkcionalios patalpos sodo ir kito ūkinio inventoriaus saugojimui. Šiose patalpose galima pasidėti daiktus, kurie be reikalo užima patalpas gyvenamajame name, taip pat įsirengti darbo vietą su staliaus ir šaltkalvio įrankiais, kur būtų galima kažką pasigaminti arba remontuoti.

 

Namelio konstrukcijos pasirinkimas

 

Sodybos šeimininkui belieka nuspręsti, kokią įrankių namelio konstrukciją pasirinkti. Ši priklauso nuo šeimininko poreikių ir finansinių galimybių.

Galimos įvairios namelio konstrukcijos. Viena iš jų – namelis su uždarų patalpų dalimi vertingiems įrankiams ir stogine stambesnių matmenų inventoriui – žoliapjovei, karučiams ir pan. Kita galima namelio konstrukcija – su uždaromis patalpomis, vienašlaičiu stogu, pritaikyta įrankiams saugoti bei namų meistro darbo vietai įsirengti. Galima taip pat dvigubos paskirties namelio konstrukcija – sodo įrankių saugojimui ir oranžerijai. Tokia konstrukcija tampa ir sodo puošmena.

 

 

Namelio matmenys ir statybos vieta

 

Renkantis statinio konstrukciją, reikia nuspręsti, kokio dydžio statinį statysime. Tai priklauso nuo statinio paskirties ir įrankių bei inventoriaus kiekio. Galbūt namelis bus ne tik įrankių ir inventoriaus saugojimui: galbūt jame įrengsite vasaros virtuvę, dušą, poilsio kambarį ir kita. Tokio daugiafunkcio statinio statyba atsieitų pigiau, negu kainuotų kiekvienam objektui pastatyti po atskirą statinį.

Praktikoje patvirtinta – statant namelį tik įrankiams ir inventoriui, rekomenduotini matmenys galėtų būti 2×1,5 arba 2×2 metrų. Jeigu planuojate statybą ne tik namelio inventoriaus saugojimui, bet ir įvairiems darbams (dirbtuvėles), statinio matmenys rekomenduojami ne kuklesni nei 3×3 metrų.

Kai kas laikosi nuomonės, kad įrankių namelio išorinis vaizdas nėra svarbus, ir stato bet kaip. Tai – neteisingas požiūris. Kiekvienas sklypo statinys kuria bendrą sodybos vaizdą ir privalo harmoningai įsilieti į estetinį planą.

Pagalbinis namelis sodyboje statomas tokioje vietoje, kuri netinkama auginti daržoves, gėles arba kitus augalus. Tai gali būti šiaurinė, šiaurės rytų sklypo dalis arba šiaurinė namo pusė, kuriai tenka mažiausiai saulės šviesos. Šio namelio matmenys būna įvairūs. Minimalus plotis ir ilgis dažniausiai būna 2×3 m. Konkretūs matmenys priklauso nuo jo naudojimo tikslų ir architektūrinių sprendinių.

Dažnai šeimininkai nepageidauja, kad sodybos svečiai matytų jų sodybos įrankių namelį, neretai jis gadina bendrą vaizdą. Tačiau nėra sudėtinga namelį pridengti dekoratyviniais augalais arba gyvatvore.

 

Tekstas – Vytauto Mankevičiaus. Nuotraukos – Pixabay.

 

Visą straipsnį skaitykite žurnalo „Mano sodyba“ 2020 metų kovo numeryje.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Balandžio 19, penktadienis.
  • Saulė teka 06:07, leidžiasi 20:30.
  • Mėnulis teka 15:22, leidžiasi 05:16.
  • Mėnulis Mergelėje, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis balandžio 15 d.
  • Aistė, Eirimas, Laisvūnas, Laisvūnė, Leontina, Leonas, Simonas, Putrimas, Nogailė
  • Šaknų diena. Sėkite ir sodinkite visas daržoves, gėles, vijoklius, medžius, krūmus, gyvatvores, sodinukus, ūglius, daigus, persodinkite kambarines ir balkonines gėles. Sėkite veją. Dauginkite dalindami, šaknydindami. Dirbkite žemę, purenkite, kaupkite. Nerekomenduojama sėti ir sodinti gūžinių salotų, genėti gyvatvorių, tręšti, sandėliuoti ir konservuoti daržovių, vaisių.
  • Jei sliekai lenda iš žemės, bus lietaus.

Populiariausi straipsniai

darzoviuseklos
Baumera

Sekite mus

e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius