Iš skaitytojų patirčių… Bananų žievelių trąšos
Vaisių ir daržovių žievelėse yra daug mikro- ir makroelementų, todėl jų neskubu išmesti. Ypač vertingos bananų žievelės. Tai natūralios kalio ir fosforo trąšos, reikalingos pumpurų formavimuisi, žydėjimui. Sode, darže jas naudoti labai paprasta – tiesiog susmulkinu peiliu, metu į lysvę ir užkasu. Dirvožemio bakterijos suskaido organines medžiagas. Be to, jos kovoja su patogeniniais mikroorganizmais – juodosios kojelės, rauplių, miltligės ir kitų ligų sukėlėjais. Kai bakterijos „sočios“, jos geriau atlieka savo darbą.
Kai augalai pasodinti induose, žemės nedaug, organinių medžiagų skaidymas vyksta lėčiau – bananų žievelės pūva lėtai, gali atsirasti pelėsis. Kad taip nenutiktų, reikės šiek tiek pastangų.
Milteliai. Bananų žieveles džiovinu ant radiatoriaus, džiovyklėje arba orkaitėje. Sumalu kavamale ir miltelius išbarstau augalų inde, palaistau. Tokių trąšų užtenka maždaug 4 savaitėms.
Tyrelė. Šviežiai nuluptą banano žievelę ir stiklinę vandens sumaišau trintuve. Kelis šaukštus masės supilu į vazoną, užberiu trupučiu žemės. Bananų trąšomis vazoninius augalus pavaišinu kartą per mėnesį. Jų įmaišau ir į persodinamų augalų žemę.
Purškiklis. Kartais vazonuose auginamas gėles norisi atgaivinti, purškiant per lapus – taip greičiau pasisavinamos maisto medžiagos. Čia irgi padeda bananų žievelės. Išdžiovinu 4 žieveles, sumalu kavamale. 3–4 kiaušinių lukštus taip pat sumalu. Į indą sudedu bananų „miltus“, kiaušinių lukštus, 20 g magnio sulfato ir užpilu 1 l vandens. Po paros skystį perkošiu ir juo purškiu kartą per savaitę. Likutį laikau šaldytuve.
Tokios natūralios bananų žievelių trąšos labai tinka žydintiems augalams.