Išpuoselėta veja – kiemo puošmena, kuri kainuoja
2023 m. 22 birželio d.
Prižiūrėta ir išpuoselėta veja dažnai laikoma tvarkingų namų ir kiemo simboliu. Tačiau ar pagalvojote, kad tokios vejos sukūrimas, o juo labiau išlaikymas yra imlus laiko ir finansų? Agronomė Meda Mačiuitytė ir parduotuvės „Klėtelė“ konsultantė Dalia Mačiuitienė yra pasiruošusios šiame straipsnyje pasidalinti savo patirtimi apie veją, jos priežiūrą ir atskleisti, kiek laiko ir finansų reikėtų.
Kaip pasiklosi, taip išmiegosi
Šis posakis puikiai tinka kalbant apie vejos įrengimą, nes norint ateityje užauginti ją gražią ir išpuoselėtą, reikės atlikti kelis veiksmus.
- Dirvožemio pH. Prieš sėjant veją, būtina žinoti, koks yra dirvožemio pH. Geriausia, kai jis yra 6,0–7,0 (artimas neutraliam). pH išmatuoti galima specialiu matuokliu (kainuoja nuo 10 iki 100 ir daugiau eurų). Nenorint išlaidauti, dirvos rūgštingumą galima nustatyti pagal augalus indikatorius. Natūraliai želiantys asiūkliai, gysločiai, mėtos rodo, kad ji yra rūgšti. Jei auga rasakilos, šalpusniai, ramunėlės, dirviniai vijokliai, dirva neutrali arba mažo rūgštumo ir idealiai tinka vejai.
- Granuliometrinė sudėtis. Atkreipkite dėmesį į dirvožemio granuliometrinę sudėtį. Ji parodo smulkių ir stambių grūdelių proporciją. Norint gauti tikslius duomenis apie šią dirvožemio savybę, reikia imti mėginius ir atlikti jų tyrimus Agrocheminių tyrimų laboratorijoje. Granuliometrinę sudėtį galima nustatyti ir paprastu būdu – paimant saują dirvožemio, sudrėkinant ir jį minkant tarp pirštų. Jei dirvožemis byra, tikėtina, kad jis yra smėlingas, jei sukimba į gumulą – molingas. Veja sėkmingiausiai susiformuoja dirvoje, kuri yra vidutinio sunkumo (priesmėlis ar priemolis) ir laidi. Ji turi humuso, išlaiko vandenį, gerai vyksta aeracija.
- Tinkama sėkla. Pasirinkti tinkamą vejos sėklų mišinį. Atkreipkite dėmesį į ant pakuotės užrašytą paskirtį: pavėsiui, stadionui, šlaitams, dekoratyvinėms vietoms, pievoms ar universali. Kiekviename mišinyje yra skirtingų rūšių žolių (dažniausiai pievinių miglių, daugiamečių svidrių, raudonųjų eraičinų) ir jų santykis parinktas pagal atsparumą tam tikriems veiksniams (mindžiojimui, sausrai, šešėliui, erozijai ir t. t.) ir vejos paskirtį. Neskubėkite rinktis vien pagal kainą, nes pigesni mišiniai gali jums duoti labiau pievos variantą nei vešlios vejos. Taip pat atkreipkite dėmesį į nuo pastatų, medžių krentančius šešėlius, pagalvokite, ar veja bus aktyviai mindžiojama, ar bus gyvūnų, vaikų. Pasirinkus tinkamą sėklų mišinį, bus galima užauginti norimą veją.
Visą straipsnį skaitykite „Sodo spalvų“ 2023 m. birželio mėnesio numeryje.