• birželio 24 d., Pirmadienis

Joninių nakties stebuklai pirtyje

Daugeliui iš mūsų pirtis asocijuojasi su šiluma, ramybe, atviros ugnies liepsna. Atšilus orams, į pirtį užsukame vis rečiau. Yra žmonių, kurie nelabai supranta, kodėl į pirtį einama vasarą, juk ir taip šilta. Saulutė džiugina, šviesos ir augalų kvapų netrūksta, gamta pabudo!

 

 

 

 

Birželio mėnesį mūsų laukia seniausia ir didžiausia vasaros šventė – Rasos. Su krikščionybės atėjimu šiai šventei prigijo Joninių vardas. Tačiau mes žinome, kad vasaros saulėgrįžos šventė susijusi su saulės, ugnies, derlingumo kultais, t. y. su gamtos jėgomis. Ši šventė paplitusi visose Europos šalyse, turi savo pavadinimus bei tradicijas. Todėl šiandien norėčiau pakviesti visus sugrįžti į pirtį ir Joninių naktį praleisti kiek kitaip. Niekas negali pasakyti, kokie ritualai buvo atliekami pirtyje, kai mūsų protėviai garbino ir meldėsi gamtos jėgoms. Tačiau daugelį šiuo metu atliekamų ritualų mes galime panaudoti ir pirtyje.

 

Laužų kūrenimas

Populiariausia tradicija, be kurios neapsieina Joninių šventė, – laužų kūrenimas. Atvira liepsna ne tik šildo, apšviečia visus susibūrusius šventės dalyvius, bet ir suvienija. Todėl pasirūpinkite, kad prie pirties visą naktį degtų gyva ugnis. Ugnis mums yra šventa, todėl Joninių laužų ugniai netinka šiukšlės ir kitos atliekos. Jeigu neplanuojate šokinėti per laužo ugnį, galima susikurti nedidelį, simbolinį ugniakurą, prie kurio būtų malonu pasėdėti ir paragauti skanios žolelių arbatos.

 

Žolelių rinkimas

O kad žolelių arbata naudinga mūsų organizmui, tikriausiai niekas neabejoja. Ir su vasaros saulėgrįžos atėjimu, visos žolės, gėlės ir kiti augalai tiesiog nubunda. Teigiama, kad šiuo gamtos laiku jos yra energetiškai stipriausios, kaip ir vandens virsmas. Augalai energiją sukaupia ne per vieną dieną. Šis procesas trunka keletą dienų iki Joninių ir tęsiasi po jų. Todėl, ruošdamiesi šiai nakčiai, dieną einame rinkti žolių, gėlių. O jų šiuo metu yra gausybė. Vieni augalai jau žydi, kiti dar tik pumpurus krauna. Tačiau mums pirtyje jie visi puikiai tinka. Iš surinktų augalų nuo seno rišame vainikus, žolių juostas, kuriomis puošiame savo aplinką. Energetiškai aktyvūs augalai turi poveikį ir mūsų organizmui. Turbūt tikrai pastebėjote, kad vainikus piname apvalius. Apskritimas tarsi primena saulę, maginį apskritimą, kuriame kaupiasi energija. O uždėtas ant galvos – ne tik gydo, bet ir saugo. Šiuo metu surinkti augalai mums pasitarnaus vėlesnėse pirtyse, kai sudžiovintus atsinešime procedūroms. O dabar mes augalus naudokime šviežius, žalius.

 

 

Tekstas – Arido Pabedinsko. Nuotraukos – Pixabay, Unsplash.

Visą straipsnį skaitykite „Mano sodybos“ 2022 m. birželio mėnesio numeryje.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Greenworks

Šiandien

  • Birželio 24, pirmadienis.
  • Saulė teka 04:43, leidžiasi 22:00.
  • Mėnulis teka , leidžiasi 06:38.
  • Mėnulis Vandenyje 06:14, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis birželio 22 d.
  • Janina, Jonas, Jonė, Jonis, Eiviltas, Eiviltė, Žaneta (Žana), Žanas
  • Joninės (Rasų šventė).
  • Žiedų diena. Genėkite, tręškite peržydėjusius krūmus, vaiskrūmius. Daugiametes gėles apkaupkite ir patręškite, kad sukrautų daug žiedų. Rūgščią žemę mėgstančius augalus (rododendrus, erikas, šilauoges) patręškite specialiomis trąšomis ar palaistykite parūgštintu vandeniu. Iš pradžių palaistykite paprastu vandeniu, o paskui parūgštintu.
  • Jei per Jonines lyja, tai rugpjūtis bus šlapias.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius