• spalio 4 d., Trečiadienis

Jos didenybės visterijos rezidencija Lietuvos pajūryje

Gegužei baigiantis socialiniuose tinkluose mirgėjo visterijų nuotraukos. Jei jau atsidūrei šiltuose kraštuose per šių augalų žydėjimą, būtina įsiamžinti. Italija, Prancūzija, Didžioji Britanija… Pamatau dar vieną grožybę pajūryje ir tuoj pat sustoju. Stop. Stop. Grįžtu atgal. „Lietuvos pajūryje?!“ Nedelsdami susisiekiame su visterijos šeimininke Žaneta Želniene, kuri maloniai sutiko papasakoti ne tik jos, bet ir sodo kūrimo istoriją.

 

 

Į augalų glėbį

Žaneta gimė ir užaugo mieste, kaip populiaru sakyti, ant asfalto. Savaitgaliai, praleisti kolektyviniame sode, buvo ypatingi – čia suprato, kad jai patinka augalų draugija. Tai pirmas susidūrimas su žaliuoju pasauliu.

Sulaukusi 26 metų Žaneta patyrė didžiulį gyvenimo smūgị. Moteris ieškojo stabilumo, saugumo. „Tai buvo lūžio taškas – norėjosi kur nors pabėgti, galbūt padaryti kažką grandiozinio. Kažkaip savaime viskas įvyko – įsigijau 4 ha sklypą Kretingalėje“, – pasakoja ji. Žanetą užvaldė didelis noras turėti erdvią sodybą prie miško. Tai buvo drąsus žingsnis – burokų lauką paversti rekreacine zona su tvenkiniu, daugybe augalų, suformuoti kraštovaizdį tokį, kad jis atrodytų lyg visiškai natūrali gamtos dalis. Žaneta pasakoja, kad naudojo plasteliną ir ant didžiulio kartono lapo dėliojo svarbiausius elementus, „sodino“ augalus, kad darbininkai suprastų idėją ir padėtų ją realizuoti.

Kai atvažiavo specialistai su technika kasti tvenkinio, parodė moteriai skaičius – kiek bus dirvožemio, kurį teks kažkur dėti, tad reikėjo pasukti galvą. Darbininkai aiškino, kad pagal galiojančius įstatymus nei išvežti, nei parduoti iškasto dirvožemio negalima. „Dirvožemio buvo daug. Formavau piliakalnius, pylimus, žaidžiau su formomis, keičiau reljefą, – prisimena Žaneta. – bet rezultatas buvo labai įdomus. Pradėjau kurti nuo kito galo – nuo kraštovaizdžio tvarkymo.“ Taigi pradžioje buvo iškastas beveik 0,75 ha dydžio tvenkinys su sala viduryje, vėliau pasodinti tūkstančiai augalų: medžių, krūmų, daugiamečių gėlių.

Danguolė Stundžaitė

Žanetos Želnienės nuotr.

Visą straipsnį skaitykite „Sodo spalvų“ 2023 m. liepos mėnesio numeryje.


guest
1 Komentaras
naujausi
seniausi populiariausi
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Živilė

Žurnale trūksta teksto dalies 🙃 iš 15 į 16 puslapį kažkoks nebaigtas sakinys ar visa pastraipa.

Šiandien

  • Spalio 4, trečiadienis.
  • Saulė teka 07:27, leidžiasi 18:47.
  • Mėnulis teka 20:34, leidžiasi 14:29.
  • Mėnulis Dvyniuose, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis rugsėjo 29 d.
  • Auksuolė, Eivydė, Eivydas, Edvinas, Mąstautas, Pranciškus (Pranas)
  • Šv. Pranciškus. Pasaulinė gyvūnų globos diena.
  • KIRMINŲ DIENA. Žiedų diena. Genėkite žydinčius krūmus, vijoklinius augalus. Mulčiuokite daugiametes gėles, rožes ir kitus augalus. Kovokite su žemės paviršiuje gyvenančiais kenkėjais. Džiovinkite vaistažoles. Imkite ir džiovinkite derlių. Nereikėtų laistyti.
  • Žiūrėk lauko vasarą, o sodo – rudenį.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius