• birželio 22 d., Šeštadienis

Juodieji serbentai: viskas, ką reikia žinoti apie jų auginimą

Juodieji serbentai – vienas pagrindinių skanumynų vasarą soduose, tai puikus saldainių pakaitalas! Negana to, juodieji serbentai turi tiek vitaminų, kad jais mėgautis tiesiog privaloma. O ką reikia žinoti apie jų auginimą?


Du svarbiausi dalykai

Apie juoduosius serbentus sunku pasakyti ką nors ypatingo – agrotechnika paprasta ir, atrodo, visiems žinoma. Vis dėlto tiesa, kad deramai rūpinantis nuo krūmo galima priskinti kibirą uogų. Bet ar daugeliui tai pavyksta? Du esminiai dalykai:
Pirma. Serbentus reikia sodinti pačioje drėgniausioje, žemiausioje sklypo vietoje. Juk gamtoje jie auga vandens telkinių ir upių pakrantėse.
Antra. Kiekvienas sodininkas turi įsisąmoninti, kad negenėti serbentai blogai auga ir menkai dera. Nori gero derliaus – trejus metus skirk krūmams formuoti!
Kas vyksta turguje? Sodinukus perkame kuo stambesnius, kad iškart subujotų, kad jau pirmais metais uogų į valias prisiskintume. Pasodiname tokius krūmus ir laukiame… Bet… pirmaisiais metais krūmai palepins mus keliomis nupiepusiomis uogų kekėmis, kitais – kiek daugiau. Vėliau derlius pamažu artės prie nulio, nors veislė tai gera!

Pakalbėkime apie genėjimą

Kad serbentai gerai augtų, juos reikia formuoti. Pirmą kartą – iškart pasodinus. Koks bebūtų sodinukas, šakas nupjauname beveik iki pagrindo, palikdami ne daugiau kaip tris pumpurus. Po metų šį veiksmą pakartojame! O jei nepritrūksime kantrybės, tą patį padarykime ir trečiaisiais metais. Ir tada turėsime rezultatą: daugiau kaip 1 m aukščio platų krūmą, turintį ne mažiau kaip 20 stiprių metinių ūglių. Tik toks atsilygins kibiru uogų.
Formuojami krūmai gyvena ir dera iki 15 metų. Tik yra papildoma sąlyga: jei laiku pašalinamos senos ir pasiligojusios šakos, neatsižvelgiant į serbentų amžių. Kaip nuspręsti, kurias šakas reikia išpjauti? Žiūrime, koks prieaugis. Jei iki rugpjūčio šaka pailgėjo mažiau nei 10–12 cm, laikas jos atsikratyti. Galima išpjauti rudenį arba pavasarį, bet geriausia iškart nuėmus derlių. Jei tokių šakų yra daugiau nei pusė, augalą laikas pakeisti nauju. Tiesa, labai vertingų veislių krūmus galima iš dalies atjauninti: nupjauti iki 3–4 pumpurų, gerai supurenti žemę ir patręšti organinėmis trąšomis.

Apie dauginimą

Paprasčiausia serbentus dauginti atlankomis: atlenkei jauną šakelę, prismeigei, užpylei žemėmis ir rudenį jau turi jauną sodinuką. Tačiau taip masiškai dauginti neapsimoka – per daug darbo. Be to, atlankos apsunkina rūpinimąsi motininiu krūmu, todėl serbentus dauginkite auginiais. Pavasarį nuo tvirtų pernykščių ūglių prisipjaukite 15–20 cm auginių. Paruoškite lysvę-augynėlį, kur juos susmeikite kiek įkypai, palikdamas virš žemės tik vieną viršutinį pumpurą. Tarp eilių turi būti 20 cm pločio tarpai, tarp augalų – 10 cm. Įsišaknija puikiai. Rudenį jau galima persodinti į nuolatinę vietą.

Kad uogos būtų didesnės

Kaip užauginti maksimalaus dydžio uogas? Yra paprastas būdas. Kai uogos paauga, bet dar būna žalios, nugnybkite visų per vasarą užaugusių pažastinių šakelių viršūnes. Tada jūsų serbentams nebus konkurentų.

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Greenworks

Šiandien

  • Birželio 22, šeštadienis.
  • Saulė teka 04:42, leidžiasi 22:00.
  • Mėnulis teka 23:22, leidžiasi 04:00.
  • Mėnulis Ožiaragyje 02:08. Pilnatis
  • Kaributas, Laima, Paulina, Paulinas, Tomas, Inocentas
  • Vasaros saulėgrįža
  • Šaknų diena. Tinkama diena derlių nuimti greitam naudojimui, tręšti, kad vešėtų ir gerai augtų vaisiai. Netinkama diena krūmus retinti, genėti gyvatvores.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius