Ką auginsime darže ir šiltnamyje?
Pomidorai ir agurkai – šiltnamių karaliai. O ką dar galima auginti šiltnamiuose? Kaip užsiauginti brokolių? O žemuogių? Į šiuos ir kitus klausimus atsako specialistai. |
![]() |
"Ką, be pomidorų ir agurkų, dar galima auginti šiltnamyje?“
Kiti šiltnamių augalai – paprikos ir baklažanai. Anksti pavasarį auginami ridikėliai, salotos, svogūnai, špinatai, petražolės, krapai. Vasarą gerai jaučiasi bazilikai, špinatai. Retųjų augalų mėgėjai šiltnamiuose sodina melionus, arbūzus, dumplūnes ir įvairias egzotiškas daržoves.
„Kaip užsiauginti brokolių?“
Brokoliams žemė paruošiama kaip kopūstams: giliai perkasama, pagerinama kompostu. Sėklos sėjamos šiltnamyje arba inspektuose. Užaugus 3–4 tikriesiems lapeliams, daigai sodinami lysvėse 50 cm atstumais. Augimo periodu jie laistomi, patręšiami. Derlius imamas, kol žiedai nepradėję skleistis. Nupjovus pirmąsias galvutes, iš pumpurų lapų pažastyse auga naujos.
„Kaip iš sėklų užsiauginti žemuogių? Ar jas dabar reikia pasėti ant palangės, o kai atšils, persodinti lauke ir jau vasarą bus galima ragauti uogų?“
Žemuogių sėklos sėjamos į dėžutes. Daigai auginami ant šviesios palangės arba šiltnamyje. Juos persodinti reikės 1–2 kartus, kai pradės liesti gretimų daigų lapelius. Į lysvę daigai perkeliami po šalnų, gegužės pabaigoje arba birželio pradžioje. Rugpjūtį jau turėtumėte ragauti pirmąsias uogas.
„Prie namo turime nenaudojamą plotą žemės. Ten niekas niekada nebuvo sodinta. Atėjus pavasariui norėčiau toje vietoje auginti daržoves. Kaip paruošti žemę? Gal reikia pilti kokių nors trąšų, kad derlius rudenį būtų gausus?“
Nenaudojamos žemės plote pirmiausia reikia nuskasti velėną, supurenti žemę, išrinkti šaknis. Pirmais metais geriausia auginti ne daržoves, o pasėti kokių nors sideratinių augalų, kurie nustelbtų dygstančias piktžoles. Jei nenorite prarasti laiko, įvertinkite gerai supurentos žemės derlingumą – smėlis, priesmėlis, priemolis ar molis. Ją pagerinkite kompostu, durpėmis arba juodžemiu. Tikslias trąšų normas žinosite tik atlikę agrocheminius dirvos tyrimus ir įvertinę visų augalų poreikius. Jei to nedarysite, įsigykite kompleksinių trąšų. Jų yra įvairių, normos pateikiamos ant pakuočių.
"Ar totorinį kermėką galima iš karto sėti į dirvą ar reikėtų daiginti ant palangės?“
Totoriniai kermėkai daugiamečiai, todėl sėti juos galima ir balandžio mėnesį šiltnamyje, ir gegužę–birželį lysvėje. Lauke daigus reikia atidžiai prižiūrėti, kad netrūktų drėgmės. Į nuolatinę vietą jie sodinami 35–45 cm atstumais.
"Braškių lysvėse po žiemos atsirado samanų. Ką daryti?"
Dabar pats laikas supurenti lysvių paviršių. Mažu grėbliuku nubrauksite samanas, besikalančias piktžoles. Nuolat purenant žemę, jos neauga.
|