• kovo 28 d., Ketvirtadienis

Ką gydo rozmarinas?

Rozmarinų gydomosios savybės aptariamos įvairių amžių botanikų ir gydytojų veikaluose. Pavyzdžiui, Nikolasas Kulpeperis tvirtino, kad jie stiprina nusilpusią atmintį. Senovės germanų žolininkystės knygose sakoma: „Rozmarinas padeda nusilpus smegenims. Lapų reikia įdėti į vyną, pašildyti ir duoti ligoniui pakvėpuoti garų.“ Deginant augalo šakeles ir kadagių kankorėžėlius buvo dezinfekuojamos Prancūzijos ligoninių palatos, valomas oras. Šiuo metu bene labiausiai jie vertinami Pietų Europos, Azijos ir Šiaurės Afrikos žolininkų.

Farmacijos pramonėje gaminami vaistai, arbatos, spiritas, tepalai, tinktūros, pleistrai. Gydomosiomis ir aromatinėmis savybėmis garsėja rozmarinų eterinis aliejus. Jame gausu kamparo, todėl palankiai veikia nervų sistemą, gerina kvėpavimą ir kraujotaką, gydo furunkulus, egzemas ir infekuotas žaizdas, naudojamas masažams, vonioms, aromaterapijoje. Šio aliejaus pilama į kosmetikos priemones riebiai odai, muilus, losjonus, dezodorantus, šampūnus ir kondicionierius plaukams, kvepalus ir tualetinius vandenis. Įlašinus kelis lašus į vandenį grindims plauti, namai dvelks gaivumu.
Literatūroje nurodoma, kad rozmarinai naikina bakterijas, slopina uždegimus ir spazmus, varo toksinus, turi antioksidantinių savybių, tirpina tulžies akmenis, skatina kepenų ląstelių regeneraciją, prakaitavimą, stiprina kraujo indų sieneles. Dėl šių ir kitų savybių juos galima vartoti esant žemam arteriniam kraujospūdžiui, nuo gastroenterito, astmos, bronchito, sinusito, kokliušo, peršalimo, migrenos, neuralgijos, tachikardijos, aterosklerozės, reumato, raumenų skausmo ir spazmų, varikozės ir kitų negalavimų. Teigiama, kad rozmarinai stiprina atmintį, žadina apetitą, jaunina ir stabdo senėjimo procesus, padeda susikoncentruoti, įveikti protinį nuovargį, stresą, emocinę įtampą, depresiją, nemigą, išsekimą.
Nuoviras gerina skrandžio ir žarnyno veiklą, skatina skrandžio sulčių ir tulžies išsiskyrimą. Juo galima skalauti plaukus, kad pagerėtų kraujo cirkuliacija, išnyktų pleiskanos. Džiovintų lapelių užpilas rekomenduojamas vyresnio amžiaus žmonėms, nes stiprina fizinę būklę. Vandeninė ištrauka tonizuoja, mažina uždegimus ir galvos skausmą, varo šlapimą. Geriama, kai vėluoja menstruacijos, klimakteriniu laikotarpiu, peršalus, sergant angina, stomatitu ir epilepsija. Rozmarinų ir levandų vandeninė ištrauka taip pat tonizuoja, malšina uždegimus ir skausmą, skatina smegenų kraujagyslių veiklą, gerina atmintį ir regėjimą po insulto. Vartojama sergant angina, stomatitu, peršalus.
Arbata gaivina burnos ertmę, panaikina nemalonų kvapą. 3 šaukšteliai džiovintų žiedų arba lapelių užplikomi 0,5 l verdančio vandens, uždengus palaikoma 30 minučių. Perkošus ir atšaldžius padedama į šaldytuvą. Skalauti burną reikia keliskart per dieną. 

guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Sekluva II

Šiandien

  • Kovo 28, ketvirtadienis.
  • Saulė teka 06:01, leidžiasi 18:48.
  • Mėnulis teka 22:55, leidžiasi 06:39.
  • Mėnulis Skorpione, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis kovo 25 d.
  • Girmantė, Odeta, Rimkantas, Sikstas, Filemonas
  • Didysis ketvirtadienis
  • KIRMINŲ DIENA. Lapų diena. Genėkite gyvatvores. Sodinkite, sėkite gūžines salotas, gūžinius kopūstus. Laistykite, purkškite, tręškite augalus. Rinkite ir džiovinkite vaistinius, prieskoninius augalus, dilgėles, darykite gydomąsias pagalves.
  • Kokia kovo mėnesio antroji pusė, tokia bus ir balandžio pradžia, tokia bus ir vasara.

Populiariausi straipsniai

darzoviuseklos

Sekite mus

SS
e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius