Ką specialistai pataria auginantiems gėles? II
Auginantiems namuose gėles ir kitus augalus nuolat kyla vienokių ar kitokių klausimų. Šiame straipsnyje specialistai atsako, kada persodinti citrinmedį, kaip per žiemą išlaikyti jurginų gumbus, kaip prižiūrėti karpažolę ir kaip kovoti su orchidėjas puolančiais amarais.
![]() |
„Turiu 7 metų citrinmedį. Medelį būtinai reikia persodinti, nes vazonas per mažas. Kada ir kaip tai daryti geriausia? Kokioje žemėje jis geriausiai augs? Kokį parinkti vazoną: didelį, kuriame bus visą laiką, ar geriau palaipsniui keisti į vis didesnį? Dabar citrinmedis yra numetęs daug lapų. Prašau parašyti, ar taip turi būti, ar medelis meta lapus dėl kitų priežasčių?“
Citrinmedžius galima persodinti bet kuriuo metų laiku, kai nėra jaunų ūglių (šie augalai turi kelis augimo periodus per metus), nokstančių vaisių. Tinka kompostinė žemė su nedidele smėlio priemaiša. Persodinti reikėtų kas 2–3 metus į vis didesnius vazonus. Dalį lapų citrinmedžiai numeta nuolatos. Tai labiausiai pastebima rudenį ir žiemos pradžioje, kai mažai šviesos.
„Rūsyje, kuriame oras labai sausas, laikau jurginų gumbus. Jie vysta. Kaip išlaikyti iki pavasario?“
Dabar jurginų gumbus reikėtų sudėti į dėžutes arba maišelius (su skylutėmis) ir užpilti durpėmis arba pjuvenomis. Jei Jūsų rūsyje pakankamai vėsu, taip supakuoti jie turėtų sulaukti pavasario. Kitais metais nelaukite, kol gumbai perdžius, o apdžiovintus iškart dėkite į dėžutes arba parafinuokite.
„Orchidėjos žiedų išorinėje pusėje atsirado vabaliukų. Ką daryti?“
Tikriausiai orchidėją užpuolė amarai. Daugumą kenkėjų galima nuplauti šilto vandens srove, ranka prilaikant žiedynstiebį, kad nenulūžtų. Likusius naikinkite 2–4 % žaliojo muilo tirpalu. Parduotuvėse galima įsigyti ir naudoti paruoštų preparatų. Purkšti reikės kelis kartus, darant 5–8 dienų pertraukas.
„Kaip prižiūrėti dygliuotąją karpažolę, liaudiškai vadinamą Dievo kančia?“
Dygliuotoji karpažolė auginama šviesioje, saulėtoje vietoje (tinka pietiniai langai). Ji laistoma saikingai, pavasarį ir vasarą kas dvi savaites tręšiama trąšomis kaktusams. Didelius krūmus galima genėti, tik atsargiai, nes lengva susižeisti į dyglius, o pieniškos sultys yra nuodingos. Persodinami kas dvejus metus į laidžią, smėlingą žemę.