• gruodžio 9 d., Šeštadienis

Kad kriaušės derėtų…

Saldžios, sultingos, tirpstančios burnoje… Tokias įsivaizduojame kriaušes, tačiau ne visiems ir ne visada pavyksta jas išauginti. Kokybę, derlių lemia daug veiksnių.

 

 

 

Kai kurie auginimo ypatumai

Augumas. Vaismedžių augumas, atsparumas šalčiui, derliaus dydis, jo kokybė priklauso nuo veislės savybių ir poskiepio. Jei poskiepis yra miškinės kriaušės, vaismedžiai būna tvirtesni, augūs. Derėti jie pradeda vėliau (po 5 ir daugiau metų), vaisiai smulkesni. Augalai mažiau pašąla, dera ilgiau. Į paprastojo svarainio (Cydonia oblonga) poskiepius (K11, K6, K19) įskiepytos kriaušės būna 1,5–3 kartus mažesnės. Dažnai jau dvimečiai ar trimečiai sodinukai pradeda gausiai derėti, o derlius 1,5–2 kartus lenkia miškinės kriaušės poskiepių derlių. Šie sodinukai sodinami tankiau, 4×2,5 m atstumais. Pagrindinė svarainio šaknų masė yra 20–60 cm gylyje, todėl medeliai pakantesni įmirkusioms dirvoms, aukštesniam gruntinio vandens lygiui.

Tačiau ne visų veislių įskiepiai su svarainio poskiepiu suauga gerai. Kad vaismedžių teikiama nauda būtų didesnė ir jie augtų geriau, tvirtesni, tarp kriaušės įskiepio ir svarainio poskiepio įterpiamas tarpinis (veislės ‘Jūratė’) skiepas.

Vieta ir dirvožemis. Kriaušės jautresnės šaltiems orams. Jas sodinti reikėtų nuo šalčių apsaugotose, aukštesnėse sodo vietose, kur būna mažiau pavasarinių šalnų, šaltų vėjo gūsių, išdėstant vakarų ir pietvakarių kryptimi. Šie vaismedžiai gerai auga vandeniui laidžiame neutralios ar šarminės reakcijos, lengvame ar vidutinio sunkumo priemolyje (jei poskiepiai svarainio, tinka ir rūgštesnis), o nemėgsta užmirkusių dirvožemių. Gruntiniai vandenys turi būti ne aukščiau kaip 1,5 m nuo dirvos paviršiaus.

Sodinimo laikas. Kriaušės sodinamos rudenį arba pavasarį. Geriau tai daryti pavasarį, balandžio mėnesio viduryje, kol dar neišsprogę pumpurai, vegetacija neprasidėjusi. Jos sodinamos taip, kad įskiepis liktų maždaug 3‒5 cm virš dirvos.

Genėjimas. Genėti kriaušes patariama panašiai kaip obelis. Kol vegetacija neprasidėjusi, reikia praretinti prasčiau augančius vaismedžius, kad šie pradėtų sparčiau augti. Pirmoje vasaros pusėje tvarkomi stipriai augantys (pagal poreikį trumpinamos viršūnės, šalinami konkurentai, horizontalių ūglių perteklius). Rugpjūčio mėnesį svarbu patikrinti, ar nėra perteklinių, į viršų tįstančių ūglių. Turi likti tik horizontaliai augantys.

 

 

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Gruodžio 9, šeštadienis.
  • Saulė teka 08:31, leidžiasi 15:53.
  • Mėnulis teka 04:05, leidžiasi 13:51.
  • Mėnulis Skorpione 05:35, dylantis, IV ketvirtis. Delčia gruodžio 5 d.
  • Gedenė, Leokadija, Pamela, Valerija, Vakarė, Vakaris, Valmantas
  • Tarptautinė antikorupcijos diena
  • Lapų diena. Tręškite daigus ir augalus, kad gerai augtų. Jei nešąla, genėkite lapuočių gyvatvores. Sėkite gūžines salotas šildomuose šiltnamiuose. Laistykite augalus (neužmirškite spygliuočių).
  • Kai žiemą iš kamino kylantys dūmai krypsta į šiaurę, bus šalta, į pietus – šilta.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

SS
e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius