Kada ir kaip persodinti pomidorus į šiltnamį?

Kada?
Pomidorų persodinimo į šiltnamį laiką nustatykite pagal vidutinę paros temperatūrą. Jei 4–5 dienas ji aukštesnė nei 8 °C, daigus galima drąsiai sodinti į nešildomą šiltnamį – pradės augti. Jei temperatūra žemesnė, jie lėtai miršta.
Kuo didesnis polietilenu uždengtas plotas, tuo mažiau įtakos augalų likimui turi šalnos. Taigi į šiltnamį juos galima sodinti anksčiau, o į inspektus – vėliau.
Ar jau galima persodinti?
Prieš persodinimą daigus palaipsniui pratinkite prie naujų sąlygų. Grūdinti reikia 3–4 dienas. Pirmą dieną augalus į lauką ar šiltnamį išneškite trumpam – 10–15 minučių, antrą – 40–50 minučių, paskui 2 valandoms, galiausiai 4–5 valandoms. Tik po tokių procedūrų augalai gali ramiai „žiūrėti į saulę“, ištverti temperatūros svyravimus ir oro drėgnio pokyčius.
Sodinkite ryte arba saulei leidžiantis, vėsiu oru. Išėmę iš indo daigą jo šaknis pamerkite į skystą kaip kefyras molio tyrę. Šią tyrę ruoškite taip: gerai sumaišykite 1 dalį molio, 1 dalį rauginto mėšlo ir 10 dalių vandens. Jei žemės ima byrėti, šaknis beveik visai apnuoginkite – molio tyrė jas apsaugos. Jei žemės nenubyra, gniužulo kraštuose pilna smulkių šaknelių, kurios ore perdžiūva per pusę minutės. Todėl į molio tyrę daigus merkite bet kuriuo atveju – ar nubyrėjo žemės, ar ne. Kartais gniužulas subyra pabuvęs molyje – tada šaknis nukratykite ir vėl pamerkite. Molio tyrėje nemirkyti daigai greitai vysta ir prigyja po ilgesnio laiko.
Kai kurie sodininkai šio būdo nepripažįsta ir tvirtina, kad šaknys neprasiskverbia pro tirštą molį. Dažniausiai taip nutinka, kai apsodinami dideli plotai. Tyrė greitai tirštėja ir ją tingima praskiesti vandeniu – mirkoma, kur papuola… Kita priežastis – sodinimas į visiškai sausą žemę. Molis tuoj pat atiduoda drėgmę ir sustingsta. Taigi kuo čia jis dėtas? Nemokšiškumas gali bet kurį naudingą būdą paversti kenksmingu!
Jau galima!
Duobes darykite pailgas ir negilias. Labai naudinga ant dugno padėti nedidelę šiaudų pynę, išmirkytą vandenyje arba trąšų tirpale.
Peraugusius daigus į duobes guldykite viršūnėmis į šiaurę – jos geriau išsitiesia besistiebdamos į pietų pusę, į saulę. Viršūnių į viršų neužlenkite, nes lengvai lūžta. Vėliau jos prisitaiko prie atramų.
Kodėl persodinti daigai vysta? Taip nutinka, jei blogai sudrėkintos duobutės. Kita priežastis – plikos šaknys per ilgai buvo ore. Nederėtų saulėkaitoje šlapinti pomidorų lapų – šito jie taip pat nemėgsta.
Kartais būna dar blogiau – lapai nuvysta, o vėliau, kai augalas prigyja, apmiršta. Tai byloja apie šaknų apnuodijimą amoniaku. Kaltininkas – prieš pat sodinimą įterptas mėšlas. Ypač dažnai taip nutinka auginant pomidorus atvirame lauke. Nederėtų dirvos prieš sodinimą tręšti šviežiu mėšlu. Pomidorams tinka tik perpuvęs!
(Pagal A. A. Kazarino ir N. I. Kurdiumovo knygą „Protingo sodininko dienoraščiai“ (Rostovas prie Dono: Vladis, 2009)).