Kada sėti pomidorus?
2018 m. 6 vasario d.
Pagal A. A. Kazarino ir N. I. Kurdiumovo knygą „Protingo sodininko dienoraščiai“ (Rostovas prie Dono: Vladis, 2009).

Kiekvienas daržininkas nori kuo anksčiau paragauti pirmųjų pomidorų. „Rūpestingi“ šeimininkai sėja juos kuo anksčiau, jau vasario pradžioje, o „nerūpestingi“ – tik kovo viduryje. Ir štai paradoksas: tiek vienų, tiek kitų pomidorai prinoksta beveik tuo pačiu laiku. Kodėl?
Kuo arčiau pavasario lygiadienis, tuo daugiau saulės ir šilumos. Kovo mėnesį daigai auga daug greičiau nei vasarį. Be to, pomidorai turi vieną ypatybę: kuo vėliau jie pasėjami, tuo trumpesnis vegetacijos periodas. Šie gudruoliai, ko gero, jaučia dienos ilgumą ir žino: kuo ji ilgesnė, tuo greičiau reikia skubėti nokinti vaisius.
Eksperimentas: pomidorai pasėti į inspektą vasarą, birželio 6-ąją. Ir rugpjūčio pradžioje sulaukta pilnaverčių vaisių. Vegetacijos periodas sutrumpėjo beveik perpus! Nieko nepaprasto. Augalai subręsta tada, kai sukaupia pakankamai saulės energijos. Kuo šilčiau, tuo greitesnis vystymasis, o kuo šviesiau – tuo produktyvesnė fotosintezė. Viską Žemėje lemia saulė!
Nėra prasmės pomidorus sėti sausio mėnesį ir netgi vasarį – dienos labai trumpos, saulutė retas svečias. Augalai kankinasi, ištįsta, sumenksta. Bet ir per daug suvėlinti nederėtų – kas žino, kokia bus vasara… Optimalus sėjos laikas – kai pakanka šviesos. Jei tiksliai žinote, kad pavasaris bus saulėtas, sėkite anksčiau. Bet ar įmanoma tai nuspėti?..
Yra tik viena galimybė būti nepriklausomiems nuo saulės – reikia įrengti dirbtinį apšvietimą. Įjungti jį ypač svarbu apsiniaukusiomis dienomis ir vakarais.
Kuo ilgesnė diena, tuo greičiau vystosi augalai. Jei lempas laikysite įjungtas 14 valandų per parą, žiedinius pumpurus jie sukraus po 4–5 savaičių. O jei dirbtinė šviesa degs visą parą, šis laikas sutrumpės iki 2–3 savaičių.