• liepos 2 d., Ketvirtadienis

Kai ratiliai nedžiugina

Skaitytoja Vilija Balytė laiške skundžiasi, kad jai nesiseka užsiauginti ratilių: „Kiek besodinčiau, vis žiedų nesulaukiu – sunyksta, nors tu ką. Kiekvieną rudenį dievagojuosi, kad daugiau nesodinsiu, o kai ateina pavasaris ir pamatau didžiulę sėklų pasiūlą, vėl susigundau. Gal galėtumėte papasakoti, kas mano gėlėms negerai?“ Apie ratilių ligas pasakoja dr. Elena Survilienė-Radzevičė. 

 

 
Kininiai ratiliai (Callistephus chinensis) kilę iš Kinijos ir Korėjos. Tai vienos populiariausių vienmečių gėlių. Pasaulyje žinoma daugiau kaip 1 000 veislių, besiskiriančių aukščiu ir išvaizda, žiedų dydžiu, forma bei spalva. Ratiliai, kaip ir astrai ar astrūnai, priklauso astrinių (Asteraceae) šeimai, todėl kartais klaidingai vadinami astrais. Artimi giminaičiai serga panašiomis ligomis, kurias ir apžvelgsime. 

 

Vytulio pakenkti augalai

 
Fuzarinis vytulys.
Sukėlėjas – grybas Fusarium oxysporum f. sp. callistephi.
 

Požymiai. Liga pasireiškia dvejopai. Vienu atveju lapai gelsta ir vysta kuri nors augalo pusė. Perpjovus stiebą, matomas rudos spalvos apytakinio audinio pakitimas. Kitu atveju apatiniai lapai gelsta ir vysta. Vėliau sunyksta visas augalas. Paprastai taip nutinka, kai ratilis žydi. Apatinė stiebo dalis, jį perpjovus, gali būti tamsiai ruda. Jauni augalai nuo vytulio greitai žūva, ypač kai dirvos temperatūra, esant didelei drėgmei, pakyla iki 23–27 °C.
Užkrato keliai. Infekcija slypi sėklose. Ji taip pat daug metų gali išsilaikyti užkrėstoje dirvoje. Liga dažniau plinta, kai dirvos ir (arba) oro temperatūra yra aukšta.
Kaip apsisaugoti. Sėti reikia tik sveiką sėklą. Ratiliai neauginami ten, kur kiti augalai sirgo panašiomis ligomis. Reikia palaukti ne trumpiau kaip 5 metus. Ratilių netinka auginti po pomidorų, agurkų, bulvių. Užkrėstą žemę karštu oru galima dezinfekuoti apklojus dviguba plastikine plėvele (60 °C – 1 valandą, 70 °C – 30 minučių). Profilaktiškai naudotini grybus naikinantys fungicidai, nepertręšiama azoto trąšomis.

 

Apie verticilinį vytulį, puvinius, dėmėtligę, stemfiliozę, rūdis ir astrų geltą skaitykite žurnalo „Sodo spalvos“ lapkričio numeryje.

 


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Stihl

Sekite mus

Šiandien

  • Liepos 2, ketvirtadienis.
  • Saulė teka 04:48, leidžiasi 21:58.
  • Mėnulis teka 19:08, leidžiasi 02:41.
  • Mėnulis Šaulyje 04:21, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis birželio 28 d.
  • Gantautė, Jotvingas, Marijonas, Napoleonas
  • Vaisių diena. Galima sėti, sodinti, pikuoti virš žemės vaisius vedančias daržoves, vijoklinius augalus, vazonuose augančius medžius, skiepyti (akiuoti) vaismedžius. Auginiais dauginkite vaiskrūmius. Imkite derlių greitam vartojimui. Naikinkite žemės paviršiuje gyvenančius kenkėjus. Šaldykite vaisius, daržoves. Rinkite vaistinių augalų vaisius. Nepalanki diena sėti, sodinti salotas, ravėti, ruošti malkas.
  • Didelė rasa yra giedros ženklas.

Populiariausi straipsniai

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Ar smarkiai nukentėjo Jūsų daržai nuo smarkių liūčių?

Įvykių kalendorius