• birželio 9 d., Penktadienis

Kaip auginti spanguoles?

Sodininkai, ruošdamiesi sodinti stambiauogę spanguolę, dažnai klaidingai mano, kad ji turi augti labai drėgnoje, užmirkstančioje vietoje, todėl bando įkurti tikrą pelkę. Tad jie arba parenka sode vietą, kurioje dažnai pavasarį ar po stipresnio lietaus kaupiasi vanduo, arba lysvę suformuoja ant patiestos polietileno plėvelės. Taip pat manoma ir apie paprastąją spanguolę. O juk šis augalas nors ir randamas pelkėse, tačiau ten auga ant kupstų. Aplinkui veša kiminai, kurie geba sukaupti net 30 kartų daugiau vandens, negu sveria patys. Tad esant lietingiems orams šios samanos „sugeria“ vandens perteklių, o per sausras atiduoda jį kitiems augalams. Tačiau paprastoji spanguolė jautriau nei amerikietiška reaguoja į drėgmės trūkumą tiek dirvožemyje, tiek atmosferoje.

 

 

Sodininkai kartais galvoja, kad paprastajai spanguolei reikia pavėsio, o juk aukštapelkėse jo nėra, nes ten, kur šis krūmokšnis veša, auga tik retos skurdžios pušys. Taigi, norėdami užsiauginti gerą derlių, ieškokime saulėtos vietos. Tiesa, labai anksti pavasarį, kai žemė dar įšalusi, o saulė kaitri, spanguolyną reikės uždengti bent jau sodo plėvele, nes visžaliai lapeliai gali nukentėti nuo kaitrių spindulių. Paprastoji spanguolė mėgsta, kai gruntinis vanduo yra gana arti žemės paviršiaus, maždaug 30–40 cm gylyje (tačiau ne aukščiau!).

Kultūrinės stambiauogės spanguolės veislės yra atsparesnės dirvožemio rūgštingumo pokyčiams. Paprastajai spanguolei dirvą parinkti reikia labai kruopščiai: rūgštingumas lemia jos būklę, tad pH 5,5 – riba, kurios viršijimas augalui nepatiks. Tinkamiausios yra rūgščios durpės, kurių pH 3,5–4,5. Paprastajai spanguolei suformuojame lysvę ir užpilame 15–20 cm storio durpių sluoksniu. Jei sode dirvožemis labai sunkus, lysvės apačioje pravartu padaryti drenažą.

Dažnai sodininkai skundžiasi, jog spanguoles pasodino saulėtoje vietoje, tinkamose durpėse, stropiai laistė per sausras, tręšė įvairiausiomis trąšomis, o rezultatas geriausiu atveju – auga žaliuoja, tačiau prastai dera. Iš visų išvardytų priežiūros darbų pakanka išbraukti tręšimą, ir spanguolynas puikiai derės. Visuomet reikia prisiminti, kad spanguolės mėgsta maisto medžiagų neturtingus dirvožemius, o didesni azoto trąšų kiekiai jas netgi gali sunaikinti. Kai kurie tyrėjai rekomenduoja trąšų visiškai nenaudoti arba tręšti tik labai praskiestomis mineralinėmis pavasarį. Taigi pagrindinės gero spanguolyno klestėjimo sąlygos yra šviesa, drėgmė, purus ir labai rūgštus dirvožemis.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Birželio 9 d., penktadienis
  • Saulė teka 04:44, leidžiasi 21:53
  • Mėnulis teka 01:52, leidžiasi 10:39
  • Mėnulis Žuvyse 13:14, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis birželio 4 d.
  • Gintas, Gintė, Vitalija, Felicijus, Felicijonas
  • Lapų diena.Galima laistyti, purkšti augalus, genėti gyvatvores, sėti žoles, ravėti, tręšti. Naikinkite pelėsius. Nerekomenduojama sėti, sodinti daržovių, gėlių, krauti šieno, nuimti derliaus, jo sandėliuoti ir konservuoti.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Ar daigus jau perkėlėte į nešildomą šiltnamį?

Įvykių kalendorius