• birželio 16 d., Pirmadienis

Kaip išlaikyti daržoves per žiemą?

Daugybė daržovių paįvairina mūsų valgiaraštį ir aprūpina organizmą įvairiomis medžiagomis. Laimei, mūsų laikais daržuose vėl imtos auginti nelabai paplitusios ir beveik pamirštos rūšys. Tačiau nuėmę gerą derlių mes dažnai nežinome, kaip išsaugoti, pavyzdžiui, griežčius, japoninius ridikus, pastarnokus, salierus, ropes, krienus, porus arba neįprastus kopūstus.

Yra kelios paprastos taisyklės, kurių laikydamiesi galėtume sumažinti nuostolius

1. Sandėliuoti reikėtų atrinkti tik sveikas, mechaniškai nepažeistas daržoves.
2. Vienoje vietoje pageidautina sandėliuoti tik vienos rūšies daržoves. Tai ypač svarbu kopūstams. Ilgai drauge leistina laikyti svogūnus ir česnakus, morkas, burokėlius bei kitus šakniavaisius.
3. Kiekvienos rūšies daržovių sandėliavimo sąlygos turėtų būti artimos optimalioms. Be to, kad daržovės nerasotų, oro temperatūra ir santykinis drėgnis neturėtų smarkiai svyruoti.
4. Derėtų periodiškai apžiūrėti sandėliuojamas daržoves, laiku pašalinti supuvusias ir sudžiūvusias.
5. Didelės reikšmės sėkmingam sandėliavimui turi patalpų ir taros paruošimas – jos privalo būti švarios ir išdezinfekuotos.

Kur sandėliuoti?

Geriausiai daržovės išsilaiko, kai temperatūra artima 0 °C. Šiltesnėje patalpoje jos ima dygti, apninka puviniai. Trumpalaikis atšalimas iki −1,5 °C leistinas tik kopūstams. Šakniavaisiai apšąla ir vėliau ima greitai gesti. Jų derlių būtina nuimti iki šalnų, o saugykloje, kur sandėliuojami, temperatūrai neleistina nukristi žemiau 0 °C.
Optimalias sąlygas lengviausia sudaryti rūsyje. Daržoves taip pat galima laikyti balkone arba sodo namelio verandoje, saugant nuo apšalimo. Jos sudedamos į statinę, paskui į dėžę ir apipilamos tokiu pjuvenų arba šiaudų sluoksniu, kad oro temperatūra būtų artima 0 °C.
Kiekvienos rūšies daržoves, žinoma, geriausia laikyti atskirai. Vis dėlto dažniausiai tenka įvairias kultūras sandėliuoti viename rūsyje. Tokiu atveju jas reikėtų sudėti atsižvelgiant į tai, kad prie lauko sienų ir ant grindų yra vėsiau negu ant lentynų ir palubėje. Temperatūra skiriasi 3–5 °C.
Santykinis oro drėgnis taip pat svarbus veiksnys. Daržoves galima sudėti į plėvele išklotas dėžes, polietileninius maišelius ir maišus, bet nereikėtų pamiršti, kad jų negalima sandariai uždaryti, nes užtrokš. Beje, porus tinka laikyti supakuotus į perforuotą polietileno plėvelę šaldytuve, iki −2 °C temperatūroje.

Šakniavaisiai aruoduose

Šakniavaisius pagal išsilaikymą galima suskirstyti į dvi grupes:
*turintys pakankamai tvirtus dangalus: burokėliai, griežčiai, juodieji ridikai, pastarnokai;
*šakniavaisiai su plonesniais ir švelnesniais dangalais: morkos, petražolės, salierai, ropės, ropiniai kopūstai, japoniniai ridikai; prie jų galėtume priskirti ir krienų šakniastiebius.
Nors pirmosios grupės šakniavaisiai sandėliuojami išsilaiko geriau, bet suvytę praranda atsparumą patogeniniams mikroorganizmams.
Tinkamiausia oro temperatūra šakniavaisiams sandėliuoti yra nuo 0−1 °C, o santykinis oro drėgnis turėtų būti maždaug 95 %.

Norėdami sėkmingai išsaugoti derlių per žiemą turėtume:

1. Lapus pašalinti prieš kasimą arba nedelsiant po jo, o iškastus šakniavaisius pridengti nuo vėjo ir saulės.
2. Atrinkti sveikas vidutinio dydžio daržoves.
3. Nereikėtų nuo šakniavaisių kruopščiai nuvalyti smulkių žemės gumulėlių, šaknelių.


Sekti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
naujausi
seniausi populiariausi
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Birželio 16, pirmadienis.
  • Saulė teka 04:41, leidžiasi 21:58.
  • Mėnulis teka 00:58, leidžiasi 09:51.
  • Mėnulis Žuvyse 21:08, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis birželio 11 d.
  • Bena, Benas, Benadas, Julita, Jūra, Jūratė, Jūris, Tolmina, Tolminas
  • Žiedų diena tęsis iki vakaro. Genėkite, tręškite peržydėjusius krūmus, vaiskrūmius. Daugiametes gėles apkaupkite ir patręškite, kad sukrautų daug žiedų. Rūgščią žemę mėgstančius augalus (rododendrus, erikas, šilauoges) patręškite specialiomis trąšomis ar palaistykite parūgštintu vandeniu. Imkite derlių, kurį reikės džiovinti. Sandėliuokite ir konservuokite daržoves.
e-seklos

Sekite mus

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius