• balandžio 23 d., Antradienis

Kaip pomidorus prižiūrėti nokstant vaisiams

Kaip užsiauginti stiprių, kokybiškų pomidorų daigų, rašėme ne kartą ir ne du. Tokie augalai – puikus startas šiltnamyje arba sodo lysvėje. Vis dėlto nuo vidurvasario reikia nepamiršti kelių dalykų.

 

 

 

 

 

Reguliariai laistyti. Negalima persistengti, nes drėgmės perteklius – grybinių ligų sukėlėjas. Laistyti geriausia rytą ir pirmoje dienos pusėje, stengiantis nesušlapinti lapų. Vanduo turi būti nešaltas, panašios temperatūros kaip oras. Žemės drėgmė augant vaisiams turėtų būti gan pastovi, nes nuo svyravimų dažnai sutrūkinėja vaisiai. Vienos veislės tam atsparesnės, kitos jautresnės. Verčiau laistyti kas kelias dienas didesniu vandens kiekiu, kad jis įsigertų giliau į žemę. Laistymas iš žarnos stipria čiurkšle ir nieko gero neduoda, ir yra pavojingas: vanduo nubėga žemės paviršiumi ir nespėja susigerti, paviršinės šaknys nuplaunamos. Jei vanduo iš gręžinio atbėga šaltas, pomidorai patiria didelį stresą ir augimas kuriam laikui sustoja.

Nepamirškite vėdinti šiltnamio. Iki derėjimo pomidorams augti palankiausia temperatūra yra 22–24 ºC, derėjimo laikotarpiu – 24–26 ºC. Aukštesnė nei 30 ºC šiluma yra pavojinga – žiedai žydi, bet neapsidulkina užuomazgų nėra. Pomidorai nebijo skersvėjo, todėl vasarą šiltnamis turi būti gerai vėdinamas. Tada ir žiedai geriau apsidulkina. Ir nebijokite palikti atviro šiltnamio nakčiai (jei tik nėra per šalta). Vakare, vėstant orui, atvėsta ir augalai. Tik lapai atšąla greičiau nei augantys vaisiai. Čia vyksta įdomus procesas: dieną susikaupęs cukrus iš lapų su sultimis keliauja į vaisius, ir šie būna saldesni. Šiltomis naktimis (uždarius šiltnamį) cukrus beveik visas sunaudojamas augalams kvėpuojant.

Reikia tręšti. Kad vaisiai būtų gero skonio, pomidorų šiltnamyje negalima visą laiką laistyti tik vandeniu. Vasarą naudokite trąšas, kuriose azoto ir fosforo yra vienodai, o kalio – dvigubai daugiau. Geriausia pirkti specialias trąšas pomidorams. Jų tirpalas ruošiamas pagal pakuotės instrukciją.

Nebūtina tręšti vien mineralinėmis trąšomis. Pomidorams tinka dilgėlių, kitų žolių ir mėšlo raugai. Tik nepilkite visko iš karto. Jei vieną kartą tręšėte raugu, kitą kartą – mineralinių trąšų tirpalu. Visada augalus geriau tręšti dažniau ir nedidelės koncentracijos tirpalais.

Formuoti augalus reikia visą vasarą. Svarbu laiku išlaužyti pažastinius indeterminantinių pomidorų ūglius. Geriausia nelaukti ir nugnybti, vos tik jie pasiekia kelis centimetrus. Paliekamas apie 0,5 cm aukščio kelmelis. Jei ūgliui leisite užaugti iki 10 cm ir didesniam, žaizdelė liks gerokai didesnė, o pro tokią nesunkiai gali patekti infekcija. Augantys ūgliai sunaudoja nemažai maisto medžiagų, pablogina pagrindiniam stiebui tenkantį apšvietimą ir gerokai sumažina derlių.

Išskinti senus lapus. Pirmuosius reikia pašalinti tada, kai jie pasiekia dirvos paviršių arba pagelsta, kitus – prieš pirmosios vaisių kekės prinokimą. Tai padeda išvengti ankstyvų ligų. Nuskynus lapus pagerėja oro cirkuliacija, vaisių kekių apšvietimas, lengviau pomidorus prižiūrėti ir nuimti derlių. Neužtenka lapus išskinti 1–2 kartus per vasarą. Tai daryti reikia dažniau ir po truputį. Vienu metu jų nereikia nuskinti daugiau kaip 2–3. Augalui stresas bus per didelis ir atsilieps vaisių kokybei. Lapai nulaužiami arba nupjaunami, paliekant trumpą kotelį. Tai daryti geriausia rytą, sausu oru – tada geriausiai užgyja žaizdos. Sveikas indeterminantinis pomidoras ant stiebo turėtų turėti 15–20 lapų. Palikus jų per mažai, augalai silpsta.

Nupjauti indeterminantinių veislių viršūnes reikia vasaros pabaigoje. Mažuose šiltnamiuose pomidorai tuo metu jau pasiekia stogą, taigi stiebai pradeda deformuotis. Aukštuose šiltnamiuose viršūnės nupjaunamos likus 1–2 mėnesiams iki derliaus nuėmimo pabaigos. Taip paskutinės vaisių kekės greičiau prinoksta, vaisiai būna stambesni.

 

 

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Balandžio 23, antradienis.
  • Saulė teka 05:57, leidžiasi 20:38.
  • Mėnulis teka 20:21, leidžiasi 05:41.
  • Mėnulis Skorpione 18:20, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis balandžio 15 d.
  • Adalbertas, Daugaudas, Juras, Jurgis, Jurgita (Jurga), Vygailė.
  • Jorė, Jurginės. Ganiklio diena. Anglų kalbos diena. Pasaulinė knygos ir autorinių teisių diena.
  • Per Jurgines griežčiausiai drausta judinti žemę – arti, akėti, sėti, kasti. Net kuolo į žemę įkalti nevalia.

Populiariausi straipsniai

Baumera

Sekite mus

e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius