Kaip sode turėti gausų vaisių ir uogų derlių?
Kaip padėti agrastams, kuriuos užpuolė miltligė? Kokie šilauogių auginimo ypatumai? Egzotiškieji augalai – abrikosai ir persikai: kaip juos sodinti, kad džiugintų gausiu derliumi? Į šiuos ir kitus klausimus atsako specialistai.
„Nors pavasarį nupurškiu muilu, agrastai visą laiką serga miltlige. Rudenį nukirpau krūmus iki šaknų. Ar ataugę jie vėl sirgs, ar geriau iškasti ir pasodinti naujų?“
Nepakanka agrastus nupurkšti vieną kartą pavasarį muilo tirpalu. Tai profilaktinė priemonė. Su šia liga reikia kovoti per visą vegetaciją: anksti pavasarį išgenėti, 3 kartus (pavasarį ir vasarą) nupurkšti fungicidais, rudenį surinkti ir sunaikinti nukritusius lapus. Patartume jums rinktis ligoms atsparesnių veislių agrastus, nesodinti jų pavėsyje ir nepertręšti azoto trąšomis.
„Juoduosius serbentus puola erkutės. Kai jų buvo mažai, nugnaibydavau rankomis. Bet erkučių vis daugėja, o lapų ir uogų mažėja. Purškiau chemikalais (deciu). Ar ne laiku nupurškiau, ar reikia daryti ką nors kita?“
Per metus užauga kelios kenkėjų generacijos. Pavasarį išryškėja rutuliški pumpurai su žiemojančiomis erkutėmis. Tokius reikia surinkti ir sudeginti. Orams sušilus iki 6 °C, erkutės pradeda dėti kiaušinius. Krūmus geriausia nupurkšti prieš žydėjimą. Naudokite „Vertimec 018 EC“, skystą kalio muilą „Žaliasis“. Jei netoliese yra neprižiūrimų serbentų, kenkėjai lengvai plinta ir puola naujus augalus.
„Rudenį šilauoges pasodinome į aukštapelkių durpes (pH 3,2–4,5). Ant jų pakuotės nebuvo nurodyta, ar įmaišyta kokių nors trąšų. Ar šilauogės derės? Ar reikės jas tręšti? Jei taip, tai kokiomis trąšomis?“
Geriausia šilauoges tręšti specialiomis trąšomis. Tinka ir daugelis kitų, pavyzdžiui, skirtos rododendrams, azalijoms ir šilauogėms, rūgščią žemę mėgstantiems augalams. Galima naudoti trąšas uogakrūmiams ir net universaliąsias daržo trąšas su mikroelementais. Svarbu nepertręšti – neviršyti ant pakuotės nurodytų normų. Šilauogėms jų reikia palyginti nedaug. Nepatartina naudoti mėšlo ir trąšų su chloru (pavyzdžiui, kalio chlorido).
„Pasisodinome abrikosą ‘Baby Gold’. Norime sulaukti vaisių, bet kaimynas sakė, kad reikia auginti du abrikosus, kitaip neapsidulkins. Teritorija yra maža. Ar galima antrą medelį pasodinti už namo, ar būtinai abu turi augti šalia?“
Dauguma abrikosų veislių kryžmadulkės, todėl sode patariama auginti 2–3 medelius netoli vienas kito (galima ir 3×3 m atstumais). Svarbu, kad vieta būtų šilta ir saulėta. Kažin ar už namo pasodintas abrikosas „pasieks“ pirmąjį medelį.
„Kaip sodinti persikus, kad sulauktume derliaus?“
Beveik visi persikai – savidulkiai. Juos galima auginti po vieną. Šie augalai labai jautrūs šalčiams, todėl sodinami šilčiausioje užuovėjoje.