• vasario 27 d., Antradienis

Kaip sutvirtinti tvenkinio krantus?

Tvenkinys sodyboje – šeimininkų atgaiva ir pasididžiavimas. Išsikasę tvenkinį, turėsime vandens laistymui, galėsime įsiveisti žuvų ir kaitrią vasaros dieną atsigaivinti patys. Svarbu sutvarkyti tvenkinio krantus, kad būtų patogu prie jo prieiti ir malonu pabraidyti. Verta suformuoti nors ir nedidelę paplūdimio imitaciją. Tai galėtų būti žalia veja šalia kranto, smėlėtas tvenkinio pakrantės dugnas.

 

 

 

 

Kranto sutvirtinimo būdai

Įsirengiant tvenkinį, iškyla problemų dėl krantų sutvirtinimo. Net jei krantų nuolydis nėra didelis, jo gali pakakti, kad gruntas pradėtų palaipsniui slinkti į tvenkinį. Norint išvengti šių problemų, taikytini įvairūs kranto sutvirtinimo būdai. Pasirenkant vieną arba kitą variantą, būtina atsižvelgti į vietovės sąlygas, t. y. įvertinti grunto struktūrą, vandens telkinio dydį ir gylį.

Labai norint, daugelį darbų galima atlikti savo rankomis. Sutvirtinimas priklauso nuo kranto tipo. Pagal jį pirmiausia pasirenkame ir įsigyjame reikalingas medžiagas. Pageidautina būtų apsirūpinti poliais arba lentomis (rekomenduojama maumedžio mediena). Sodybose nuolaidiems krantams dažniausiai stokojama vietos, bet, šeimininko pageidavimu, bent dalį kranto vertėtų suformuoti taip, kad būtų patogu įrengti paplūdimio imitaciją.

 

Kranto sutvirtinimas medienos poliais

Tai – vienas seniausių, tradicinių kranto sutvirtinimo būdų (1 pav.) Sakoma, kad šis būdas naudotas dar iki Venecijos statybų. Polių gamybai buvo naudojamas maumedis. Tiesa, palyginus su kitomis medžio rūšimis, jis žymiai daugiau kainuoja, bet maumedžio savybės atperka jo kainą – ši mediena tarnauja labai ilgai. Poliai kalami į gruntą 0,5–2,5 m gyliu, priklausomai nuo grunto tipo ir tvenkinio gylio. Kalant maumedžio polius, daromi gręžiniai arba naudojamas vibrokalimo būdas. Priklausomai nuo vietoje esamo grunto sudėties, gali būti taikomas ir grunto išplovimas. Tiek vibrokalimui, tiek grunto išplovimui reikalinga speciali įranga.

Be maumedžio, polių gamybai dar naudojama ąžuolo ir pušies mediena. Tuomet poliai apdorojami specialiomis medžiagomis, kurios padidina medienos atsparumą drėgmei ir sulėtina puvimo procesą. Vis dėlto mediena, nors ir apdorota papildomai, nuo drėgmės ir kenkėjų genda.

Poliai statomi be tarpų, taip suformuojamas patikimas skydas, apsaugantis krantą nuo irimo. Tarp kranto grunto ir medinių atramų klojamas kietųjų dalelių nepraleidžiantis audinys – geotekstilė. Ji apsaugo nuo dirvožemio ir smėlio skverbimosi per tarpus tarp polių.

 

Tekstas ir brėžiniai – Vytauto Mankevičiaus. Nuotraukos – Pixabay.

Visą straipsnį skaitykite „Mano sodybos“ 2021 m. gegužės mėnesio numeryje.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Vasario 27, antradienis.
  • Saulė teka 07:15, leidžiasi 17:49.
  • Mėnulis teka 21:14, leidžiasi 08:07.
  • Mėnulis Svarstyklėse, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis vasario 24 d.
  • Gabija, Gabrielius, Gabrielė, Ginvilas, Fortunatas, Fortunata, Leandras, Livija, Mandravas, Skirmantė
  • Žiedų diena. Tręškite žydinčius kambarinius augalus, gėlių daigus, kad gražiai žydėtų. Genėkite dekoratyvius krūmus, medžius (jei nešąla). Tvarkykite, valykite rūsius ir tvartus, naikinkite pelėsius, vėdinkite patalpas. Sudėkite ant palangės indus su dygstančiomis svogūninėmis gėlėmis, palaistykite.
  • Jei vasaris šaltas ir sausas, rugpjūtis bus labai karštas.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

SS
e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius