• birželio 21 d., Pirmadienis

Kaip sutvirtinti tvenkinio krantus?

Tvenkinys sodyboje – šeimininkų atgaiva ir pasididžiavimas. Išsikasę tvenkinį, turėsime vandens laistymui, galėsime įsiveisti žuvų ir kaitrią vasaros dieną atsigaivinti patys. Svarbu sutvarkyti tvenkinio krantus, kad būtų patogu prie jo prieiti ir malonu pabraidyti. Verta suformuoti nors ir nedidelę paplūdimio imitaciją. Tai galėtų būti žalia veja šalia kranto, smėlėtas tvenkinio pakrantės dugnas.

 

 

 

 

Kranto sutvirtinimo būdai

Įsirengiant tvenkinį, iškyla problemų dėl krantų sutvirtinimo. Net jei krantų nuolydis nėra didelis, jo gali pakakti, kad gruntas pradėtų palaipsniui slinkti į tvenkinį. Norint išvengti šių problemų, taikytini įvairūs kranto sutvirtinimo būdai. Pasirenkant vieną arba kitą variantą, būtina atsižvelgti į vietovės sąlygas, t. y. įvertinti grunto struktūrą, vandens telkinio dydį ir gylį.

Labai norint, daugelį darbų galima atlikti savo rankomis. Sutvirtinimas priklauso nuo kranto tipo. Pagal jį pirmiausia pasirenkame ir įsigyjame reikalingas medžiagas. Pageidautina būtų apsirūpinti poliais arba lentomis (rekomenduojama maumedžio mediena). Sodybose nuolaidiems krantams dažniausiai stokojama vietos, bet, šeimininko pageidavimu, bent dalį kranto vertėtų suformuoti taip, kad būtų patogu įrengti paplūdimio imitaciją.

 

Kranto sutvirtinimas medienos poliais

Tai – vienas seniausių, tradicinių kranto sutvirtinimo būdų (1 pav.) Sakoma, kad šis būdas naudotas dar iki Venecijos statybų. Polių gamybai buvo naudojamas maumedis. Tiesa, palyginus su kitomis medžio rūšimis, jis žymiai daugiau kainuoja, bet maumedžio savybės atperka jo kainą – ši mediena tarnauja labai ilgai. Poliai kalami į gruntą 0,5–2,5 m gyliu, priklausomai nuo grunto tipo ir tvenkinio gylio. Kalant maumedžio polius, daromi gręžiniai arba naudojamas vibrokalimo būdas. Priklausomai nuo vietoje esamo grunto sudėties, gali būti taikomas ir grunto išplovimas. Tiek vibrokalimui, tiek grunto išplovimui reikalinga speciali įranga.

Be maumedžio, polių gamybai dar naudojama ąžuolo ir pušies mediena. Tuomet poliai apdorojami specialiomis medžiagomis, kurios padidina medienos atsparumą drėgmei ir sulėtina puvimo procesą. Vis dėlto mediena, nors ir apdorota papildomai, nuo drėgmės ir kenkėjų genda.

Poliai statomi be tarpų, taip suformuojamas patikimas skydas, apsaugantis krantą nuo irimo. Tarp kranto grunto ir medinių atramų klojamas kietųjų dalelių nepraleidžiantis audinys – geotekstilė. Ji apsaugo nuo dirvožemio ir smėlio skverbimosi per tarpus tarp polių.

 

Tekstas ir brėžiniai – Vytauto Mankevičiaus. Nuotraukos – Pixabay.

Visą straipsnį skaitykite „Mano sodybos“ 2021 m. gegužės mėnesio numeryje.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Birželio 21, pirmadienis.
  • Saulė teka 04:42, leidžiasi 22:00.
  • Mėnulis teka 17:44, leidžiasi 02:38.
  • Mėnulis Skorpione, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis birželio 18 d.
  • Alicija, Aloyza, Aloyzas, Vasarė, Galmina, Galminas
  • Tarptautinė jogos diena.
  • KIRMINŲ DIENA. Lapų diena. Sodinkite, sėkite, pikuokite lapines daržoves, prieskonius. Prisipjaukite spygliuočių ir kitų sumedėjusių augalų auginių, juos pamerkite į vandenį, kad įsišaknydintų. Sėkite, pjaukite veją, laistykite. Rinkite sraiges. Skinkite vaistinių augalų lapus, stiebus, prieskoninius augalus. Nerekomenduojama kirsti medžių, džiovinti vaisių, žolelių, sėti ir sodinti gūžinių salotų, naikinti drėgmės ir pelėsių patalpose.
  • Kai sliekai šalia kits kito kupetėles surausia, vasarą sulauksi saulėtos dienos ir gražaus oro.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Ar žinote apie galimybę mūsų svetainėje užduoti klausimą specialistui?

Įvykių kalendorius