Kaktusai: pasižvalgykime po kelias gentis…

Mamiliarijos
Populiariosios mamiliarijos (Mammillaria) – bene dažniausiai auginami kaktusai. Ši gentis tikriausiai pati gausiausia. Ne kartą darant sistematikos pakeitimus, ji sumažinta iki 167–171 rūšių. Tarp mamiliarijų yra nemažai nereiklių, greitai besidauginančių kaktusų, tinkamų pradedantiesiems, ir retų rūšių, kurias auginant reikia turėti patirties.
Dauguma mamiliarijų žydi vasaros pradžioje. Iki 2 cm skersmens žiedeliai išsidėsto vainikėliais netoli viršūnės. Net namuose kai kurios rūšys užmezga smulkias uogas. Šie kaktusai mėgsta tiesioginius saulės spindulius. Kambariuose, kur trūksta šviesos, jie ištįsta ir išlinksta į lango pusę. Pavasarį ir vasarą mamiliarijos laistomos reguliariai, o rudenį ir žiemą užtenka vidutiniškai kartą per mėnesį. Tuo metu jos jautrios drėgmės pertekliui. Mamiliarijoms tinka platūs vazonai, kur laisvai galėtų augti visa „šeimynėlė“. Dauginamos sėklomis ir „vaikučiais“.
Ferokaktusai
Daugelio viena mėgstamiausių kaktusų genčių – ferokaktusai (Ferocactus), paprastai didelio rutulio formos, su įspūdingais dygliais ir santykinai mažais žiedais. Genčiai priklauso apie 30 rūšių. Jauni augalai dažniausiai būna ištįsę, tačiau su amžiumi susiformuoja dideli ir sunkūs „kamuoliai“. Kai kurios rūšys formuoja guotus, kiti auga pavieniui. Žiedai būna rožiniai, geltoni, raudoni arba purpuriniai, priklausomai nuo rūšies. Tai dykumų gyventojai, kurie pripratę augti ekstremaliomis sąlygomis ir pakelia ne tik dykumos saulę, bet ir šiek tiek šalčio, didelius temperatūrų svyravimus. Auginant namuose, reikia kuo daugiau saulės, gryno oro, gero drenažo. Dauginami paprastai sėklomis.“
Skiauterėtosios formos augimas kitoks
Kaktuso stiebo augimo taškas yra viršūnėje. Čia dauginasi meristeminės ląstelės. Taip stiebas ilgėja, storėja. Dažniausiai šios ląstelės dauginasi ir augimas vyksta viename taške, kaktusas turi tiesų, rūšiai būdingą proporcingą stiebą. Tačiau kartais viršūnės meristeminės ląstelės išsidėsto išilgine linija ir tada augimas pasikeičia. Augalas praranda būdingą išvaizdą ir tampa žemas, platus, raukšlėtas. Kas sukelia šį reiškinį, mokslininkai ginčijasi. Gal taip paveikia dideli temperatūros svyravimai, gal turi įtakos saulės spinduliuotė, krituliai ar mechaninis viršūnės pažeidimas, o gal ir genai. Nežiūrint iki galo neišaiškinto augimo pakitimo, kolekcininkai tokias kaktusų formas vertina, augina ir daugina. Kuo senesnis skiauterėtos formos kaktusas, tuo jis įdomesnis ir įspūdingesnis.