Kambarinės gėlės: vienos ilsisi, kitos žydi
Baigėte sodo darbus, bet gėlės namuose reikalauja atidesnės priežiūros nei žiemą. Ar pastebėjote, koks sausas būna šildomų kambarių oras? Tikriausiai ne. Bet augalai tai jaučia: kuo šalčiau lauke, kuo stipriau kaitina radiatoriai, labiau gelsta, džiūsta, susisuka jautriausių augalų lapai, pradeda byrėti neprasiskleidę žiedpumpuriai. Pirmoji pagalba – oro drėkinimas. Tai galima daryti keliais būdais.
*Augalų purškimas. Paprasta ir greita, bet reikalingas švarus, kuo mažiau ištirpusių druskų turintis vanduo. Jo kietis daugelyje vietų yra skirtingas, todėl retkarčiais verta ištirti vartojamą vandenį. Apipurškus augalus, santykinis oro drėgnis staiga padidėja, bet maždaug po valandos vanduo išgaruoja ir oras vėl išsausėja. Per gausiai purškiant tarp lapų susikaupiantys lašai gali sukelti puvinį. Tad žiemą tai daryti reikia iš ryto (kai jau šviesu), kai augalai intensyviau kvėpuoja ir oro temperatūra vienu kitu laipsniu aukštesnė.
*Nuolatinis oro drėkinimas. Yra daug būdų: padėklai su drėgnomis samanomis, pusiau vandens apsemtais akmenėliais, specialios grotelės vazonams pakelti virš padėklų. Svarbiausia, kad vanduo neapsemtų vazonų dugnelių ir galėtų laisvai garuoti. Šitaip oras drėkinamas nuolatos. Vandens kokybė nėra svarbi, lašeliai nesikaupia ant augalų.
*Augalų izoliacija nuo šilumos įrenginių. Šis būdas svarbesnis tų rūšių augalams, kurie geriau žiemoja žemesnėje nei kambario temperatūroje. Žiemą, ieškodami kuo šviesesnės vietos, juos statykite kuo arčiau lango, ant palangės. Čia pat šilumą skleidžia radiatorius. Kad augalai nenukentėtų nuo šilto oro srauto, atskirkite palangę nuo kambario skaidriu plastiku. Jį keliose vietose pritvirtinkite prie palangės krašto. Tada augalus reikės rečiau laistyti, stebėti, kokia temperatūra yra „už užtvaros“.
*Šilto (apie 25 ºC) vandens dušas kartą per savaitę reikalingas beveik visoms lapinėms gėlėms. Žiemą patalpose daugiau dulkių, rečiau vėdinama, todėl ir augalų lapai greičiau pasidengia plonu dulkių sluoksneliu. Tai dar sumažina šviesos kiekį, trukdo augalams kvėpuoti. Drėkinti nereikėtų tik švelniais plaukeliais apaugusių lapų – jie nuvalomi minkštu šepetėliu.
*Gausiau laistyti ir tręšti sausio mėnesį reikia tik tuo metu augančias ir žydinčias gėles. Žiemą dažnai žydi sanpaulijos, kalankės, ciklamenai, aukštosios begonijos, anturiai. Kitoms gėlėms verčiau leisti pailsėti, kad vešliau augtų pavasarį.
*Vėsios (10–15 ºC) žiemojimo vietos reikia miniatiūrinėms vazoninėms rožėms, daugumai sukulentų, pelargonijoms, ciklamenams, bugenvilijoms, mirtoms.
*Dar vėsiau (5–10 ºC) žiemą leidžia oleandrai, aukubos, agapantai, agavos, didžialapės hortenzijos, lauramedžiai, lantanos, alyvmedžiai.
Svarbu atminti: kuo vėsiau žiemą laikomi kambariniai augalai, tuo rečiau juos reikia laistyti ir purkšti.
Pixabay nuotr.