• kovo 28 d., Ketvirtadienis

Kamieniniai vaiskrūmiai gražesni, bet reiklesni

Kai sode mažai erdvės arba kiemelis uždaras, ne visada atsiranda vietos aukštaūgiams, plačiašakiams augalams. Tuomet įprastus vaismedžius (obelis, kriaušes) galima keisti žemaūgiais, o vaiskrūmius – kamieniniais.

 

 

 

 

 

Kamieninių serbentų ir agrastų įnoriai

Kiekvienam medeliui reikalinga stipri atrama ar kuoliukas. Būtina genėti, formuoti, o derlius būna mažesnis. Beje, pastaroji priežastis šiandien yra labiau privalumas nei trūkumas, nes dauguma šeimų neverda uogienių, o nori valgyti šviežias uogas ir pasigrožėti ryškiais krūmais.

Medelių kamienus tenka saugoti nuo mechaninių pažeidimų, ypač šienaujant, šunų šlapimo daromos žalos. Jie šiurkštūs, viską sugeria, todėl augalai gali pradėti džiūti. Nepaisant šių nepatogumų, soduose vis dažniau greta tradicinių krūmų puikuojasi kamieniniai vaiskrūmiai.

 

Verta skiepyti patiems

Kamieniniai agrastai ir serbentai išauginami skiepijant į auksuotąjį serbentą (Ribes aurium Pursh.). Šis augalas atsparus šalčiams, sausrai ir neleidžia atžalų, veda skanius vaisius. Poskiepiai paruošiami iš anksto, gausiau tręšiami, stipriau retinami, kad ūgliai būtų vešlesni. Tuomet būsimų medelių kamienai bus tvirtesni, vėliau skiepūgliai storesni.

Skiepūgliai ruošiami žiemą po pirmųjų šalčių ar kovo mėnesį. Geresni yra nupjauti gilios ramybės fazėje, vienmečiai (15–20 cm ilgio), paimti iš pietinės vaiskrūmių pusės. Iki pavasario jie laikomi įkasti lauke, nuo saulės apsaugotoje vietoje, ar rūsyje, drėgname smėlyje. Vasario pabaigoje ir kovo pradžioje skiepūgliai sudedami į drėgnas pjuvenas ir maždaug tris savaites laikomi šiltoje patalpoje. Kai pradeda atgyti, metas skiepyti. Nauji sodinukai paveldi visas veislei būdingas savybes.

Skiepijama sudūrimo būdu, naudojant tik tokius poskiepius, kurie pagal augumą atitinka įskiepius –skiepijimo vietoje, 70–80 cm aukštyje, būna maždaug 3–7 mm skersmens. Kai į šį reikalavimą atsižvelgiama, perskiepyti vaiskrūmiai auga tvarkingai. Medeliai (nelygu rūšis ir veislė) būna 1,2–1,8 m aukščio. Dauguma pradeda derėti jau pirmaisiais metais, o vėliau derlius didėja ir nuo kiekvieno galima priskinti 3–5 kg uogų. Gausiai dera iki 10 metų.

 

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Sekluva II

Šiandien

  • Kovo 28, ketvirtadienis.
  • Saulė teka 06:01, leidžiasi 18:48.
  • Mėnulis teka 22:55, leidžiasi 06:39.
  • Mėnulis Skorpione, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis kovo 25 d.
  • Girmantė, Odeta, Rimkantas, Sikstas, Filemonas
  • Didysis ketvirtadienis
  • KIRMINŲ DIENA. Lapų diena. Genėkite gyvatvores. Sodinkite, sėkite gūžines salotas, gūžinius kopūstus. Laistykite, purkškite, tręškite augalus. Rinkite ir džiovinkite vaistinius, prieskoninius augalus, dilgėles, darykite gydomąsias pagalves.
  • Kokia kovo mėnesio antroji pusė, tokia bus ir balandžio pradžia, tokia bus ir vasara.

Populiariausi straipsniai

darzoviuseklos

Sekite mus

SS
e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius