• rugsėjo 19 d., Sekmadienis

Kamieniniai vaiskrūmiai: sodinimas ir vainikų formavimas

Poskiepiai sodinami anksti pavasarį, kol neprasidėjusi vegetacija, neišsprogę pumpurai. Iki tol jie laikomi vėsiai. Svarbu, kad šaknys būtų drėgnos. Įsigytus iš medelyno sodinukus galima sodinti ir rudenį, o vazonuose augančius – visada. Rekomenduojamas atstumas tarp jų yra 1,5 m.

 

 

 

 

Juodieji serbentai geriausiai auga lengvo priemolio (pH 6,5) dirvoje, kur gruntiniai vandenys glūdi ne aukščiau kaip 1 m gylyje. Rūgščių dirvų jie nemėgsta. Raudoniesiems serbentams ir agrastams reikia šiltesnės vietos. Pastarieji lengvau pakenčia ir rūgštesnę (pH 4,8) dirvą, bet nemėgsta smėlingos, šarminės, atsparesni sausroms, mažiau reiklūs nei serbentai.

Duobės kasamos tokio dydžio, kad laisvai tilptų šaknys, sunkioje molingoje dirvoje – didesnės. Jei prieš sodinimą buvo mažai tręšta, viršutinis sluoksnis sumaišomas su 8–10 kg perpuvusio mėšlo ar komposto, 200 g superfosfato ir 15 g kalio chlorido arba 150 g medžio pelenų ir šis mišinys supilamas į duobę. Iš anksto gerai patręštai dirvai mineralinių trąšų reikia mažiau. Neturint perpuvusio mėšlo ir komposto, ant šaknų pilamas iš duobės iškastas viršutinis žemės sluoksnis. Sodinuko kamienėlis užpilamas 8–10 cm žemės sluoksniu. Serbentai ir agrastai prigyja gana greitai.

Labai aukštų kuolų ar stabilių atramų nereikia: jų viršūnės neturi liesti kamienų, aukštis – iki pusės vainiko. Svarbiausia stipriai pririšti (geriausia minkštų plaušų audeklu) kamieną dviejose vietose: 20 cm aukštyje nuo dirvos paviršiaus ir žemiau įskiepio.

 

Vainikų formavimas

Pasodinus pagrindinis ūglis patrumpinamas išorinių pumpurų link, kad iš jo išaugusios šoninės šakutės, sudarytų rutulišką vainikėlį. Agrastų vainikėlyje paliekamos 5–7, serbentų – 5 pagrindinės derančios šakos. Vėliau, kasmet birželio pradžioje, patrumpinami vešlių šakų ir stiebų viršūniniai ūgliai, paliekant tik atkarpėles su 2–3 pumpurais. Tuomet jie greičiau sumedėja, išleidžia daugiau vaisinių šakučių, neišlūžta nuo vėjo.

Kamieninius krūmus galima formuoti įvairiai – suversti šakeles į vieną ar kitą pusę, apkarpyti. Šakutės vainike turėtų augti 10 cm atstumais. Suformuoti medeliai genimi kasmet panašiai kaip krūmiški augalai. Daugiau ūglių leidžia agrastai, todėl jų kiekį reikia riboti. Pirmaisiais metais po pasodinimo iš kamienų arba iš žemės pradeda dygti atžalos, kurias būtina nukarpyti.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Rugsėjo 19, sekmadienis.
  • Saulė teka 06:59, leidžiasi 19:25.
  • Mėnulis teka 19:32, leidžiasi 04:21.
  • Mėnulis Žuvyse, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis rugsėjo 13 d.
  • Arnulfas, Girvinas, Vilhelmina (Vilė), Vytė
  • Lapų diena. Palanki diena augalus laistyti, purkšti, sėti, sodinti, pikuoti lapines daržoves, pasodinti įsišaknijusius ūglius, veją. Grėbkite lapus, kraukite kompostą. Ypač gera diena ieškoti vandens, kasti, valyti šulinį. Negalima ravėti, genėti vaismedžių, krūmų, konservuoti, sandėliuoti daržovių.
  • Jei rudenį perkūnas griauna, tai žiemos nebus.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kokios gėlės Jūsų favoritės rudenį?

Įvykių kalendorius