Kas nutiko kardeliams?
2017 m. 8 rugpjūčio d.
Kardeliai nuo seno yra ypač vertinami ir įkurdinami kone kiekviename gėlyne. Įvariaspalviai žiedai tarytum sliuogia ilgu stiebu. Bet ne visada viskas taip sklandu. Labai dažnai kardelių augintojai susiduria su pora problemų. Kokios jos ir kaip padėti šioms gėlėms?

Pasodinti įvairių rūšių ir spalvų kardeliai kitais metais pražysta viena spalva. Kodėl?
Normaliomis sąlygomis kardeliai turi išlaikyti veislei būdingą spalvą ir žiedynų struktūrą. Skiriasi tik kiekvienos veislės atsparumas ir dauginimosi greitis, jos išaugina nevienodą kiekį pakaitinių gumbasvogūnių. Jei antraisiais metais visi kardeliai pražysta viena spalva, tikriausiai visi jie auginami vienoje vietoje, nukasti laikomi kartu, tad šie skirtumai – kardelių atsparumas bei dauginimosi greitis – nepastebimi. Taigi vienos veislės gausiai pasidauginę ir gerai peržiemoję gumbasvogūniai gerai auga ir žydi kitais metais. Lepių kardelių pakaitiniai gumbasvogūniai būna menki, kartais neperžiemoja. Tokie augalai pasodinti kitais metais nepražysta. Taigi todėl ir atrodo, kad visi jie – vienos spalvos. Žiedai gali pasikeisti tik augalams stipriai užsikrėtus kokiu nors virusu. Ypač dažnas agurkų mozaikos virusas. Jis deformuoja žiedus, keičia jų spalvą, atsiranda lapų dryžių arba šviesesnių dėmių.
Naujai įsigyti kardeliai nyksta. Sukrovė pumpurus ir vieni apdžiūvo, kiti išmarginti šviesiomis dėmėmis, o geltoni tapo žalsvi. Lapai vietomis išmėtyti rudomis dėmėmis. Kaip elgtis, ką daryti, kaip gelbėti kardelius?
Be tyrimo laboratorijoje tikslios ligos įvardyti negalima. Bet aprašyti požymiai kelia nerimą. Gali būti, kad kardelius pažeidė virusas ir visą kolekciją teks išmesti. Svarbu gerai apžiūrėti, ar šviesiomis dėmėmis ir dryžiais išmarginti lapai nepažeisti kokių nors kenkėjų (amarų, tripsų). Jei jų nėra, vadinasi, juos veikiausiai užpuolė virusinė liga. Deja, jokios priemonės virusų iš augalų nepašalina.