• kovo 28 d., Ketvirtadienis

Kas puola vynmedžius?

Profilaktika visada geriau nei ligų gydymas: ir pigiau atsieina, ir rezultatai geresni. Taigi nereikėtų numoti ranka į paprastus priežiūros darbus. Vynmedžių veisles savo sodams dažniausiai renkamės pagal uogų spalvą, skonį, derliaus ankstyvumą. Deja, tokios svarbios savybės kaip atsparumas ligoms dažniausiai ignoruojamas. O išskirti galime tris dažniausius priešus.

 

 

Netikroji miltligė

Netikroji miltligė (sukėlėjas – Plasmopara viticola) pasireiškia liepos–rugpjūčio mėnesiais. Tai viena labiausiai paplitusių ligų. Šiltu ir drėgnu oru ji pažeidžia daug veislių. Pirmiausia ligos paveiktų lapų viršutinėje pusėje atsiranda nedidelių žalsvai geltonų taškų, kuriuos pradžioje net sunku pastebėti. Taigi dažnai numojame ranka ir laukiame, gal augalai pasveiks savaime. Bet taip nebūna, ir ilgainiui dėmės darosi vis didesnės. Apatinėje lapo pusėje po dėmėmis aiškiai matomos baltos apnašos. Po dešimties dienų ar poros savaičių pradeda ruduoti sergantys audiniai, vėliau – ir lapai džiūti.

Jei sodyboje lankomės tik savaitgaliais, vieną kartą kruopščiai neapžiūrėjus vynmedžių, kitąsyk jie jau gali atrodyti stipriai sergantys – dėmėti lapai. Iš kurgi taip staiga ta liga atsirado? Ogi jos sporos peržiemojo šiukšlėse: likusiuose lapuose, nubyrėjusiose uogose, ant žievės atplaišų.

Vasaros pradžioje, prieš vynmedžių žydėjimą ir po jo, būtina profilaktiškai nupurkšti lapų apačią. Nepamirškite, kad netikrosios miltligės grybiena vystosi būtent ten. Tinka fungicidai, Bordo mišinys.

Ką galima padaryti rudenį? Surinkti visus sergančius lapus (dar kabančius ant šakų – nuskinti) ir sudeginti. Į komposto krūvas jų dėti negalima, nes sporos dirvožemyje gyvybingos išlieka penkerius metus. Kai vynmedžiai lieka be lapų, galima nugenėti ir nupurkšti vario preparatais.

Pavasarį nereikėtų dažnai purenti dirvos apie augalus, kitaip joje likusios ligų sporos lengviau pateks ant lapų.

 

 

Tikroji miltligė

Tikroji miltligė (sukėlėjas – Uncinula necator) šiltu ir sausu oru lauke ir šiltnamiuose pažeidžia lapus, ūglius ir uogas. Ji gali pasireikšti 10–15 dienų po pumpurų išsprogimo. Pilkšvai baltų, tarsi miltingų dėmių atsiranda ant jaunų lapų viršutinės pusės. Jei liga prasideda anksti, žiedynai sudžiūsta ir net neužmezga derliaus. Vasaros antroje pusėje trūkinėja neprinokusios uogos, ant lapų susidaro į pelenus panašios apnašos, net lapkočiai pasidaro balti, o galiausiai jie džiūsta ir krenta.

Šia miltlige vynmedžiai užsikrečia vėjui vasarą nešiojant sporas. Sukėlėjai peržiemoja po pumpurų žvyneliais. Vadinasi, svarbu nevėluoti fungicidais purkšti pavasarį, kai augalai pabunda. Tai daroma iškart, vos tik pumpurai prasiskleidžia, bet lapelių dar nėra, vynmedis atrodo plikas. Vasaros pradžioje kartais tenka purkšti dar kartą.

Nuskynus derlių, vynmedžiai būtinai genimi. Surenkami ir sudeginami nukritę lapai ir nukarpyti ūgliai.

 

Pilkasis puvinys

Pilkasis puvinys (sukėlėjas – Botrytis cinerea) baisiausiai pasireiškia lietingu oru. Liga pradeda vystytis vos užsimezgus uogoms, bet požymių dar nematyti. Vėliau paaiškėja – jos trūkinėja, įtrūkiuose atsiranda pilko pelėsio apnašų. Labiau sunokusias uogas puola vapsvos ir musės ir dar plačiau išnešioja ligą. Puvinio plitimą skatina sutankėję ūgliai, pavėsis, gausūs lapai. Be to, nepamirškite – šis grybas pažeidžia tiek daug sodo augalų, kad ligos šaltinių visada rasite aplink. Vienintelė išeitis – neleisti jam daugintis. Purškimas fungicidais galimas ne vėliau, kaip likus mėnesiui iki uogų sunokimo.

Verta prieš vasarą aukštyn pakelti vynmedžių šakas, kad juos kuo geriau apšviestų saulė iš visų pusių. Kai uogos užauga žirnio dydžio, išskinami jas temdantys per tankūs lapai ir pažastiniai ūgliai. Tankiose kekėse verta retinti net ir pačias uogas. Nepamirškite laiku vasarą pakabinti butelių su rūgstančia uogiene ar sultimis vapsvoms ir musėms gaudyti.

Rudenį, ilgai nelaukiant, iš kekių reikia išskinti visas pažeistas uogas. Nurinkus derlių ir nukritus lapams, vynmedžiai genimi, išpjaunant visus nereikalingus ir nederančius ūglius.

 

 

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Sekluva II

Šiandien

  • Kovo 28, ketvirtadienis.
  • Saulė teka 06:01, leidžiasi 18:48.
  • Mėnulis teka 22:55, leidžiasi 06:39.
  • Mėnulis Skorpione, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis kovo 25 d.
  • Girmantė, Odeta, Rimkantas, Sikstas, Filemonas
  • Didysis ketvirtadienis
  • KIRMINŲ DIENA. Lapų diena. Genėkite gyvatvores. Sodinkite, sėkite gūžines salotas, gūžinius kopūstus. Laistykite, purkškite, tręškite augalus. Rinkite ir džiovinkite vaistinius, prieskoninius augalus, dilgėles, darykite gydomąsias pagalves.
  • Kokia kovo mėnesio antroji pusė, tokia bus ir balandžio pradžia, tokia bus ir vasara.

Populiariausi straipsniai

darzoviuseklos

Sekite mus

SS
e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius