• birželio 17 d., Antradienis

Kas rūpėjo daržininkams daugiau kaip prieš 100 metų?

Ūkio patarimai iš savaitinio laikraščio „Artojas“, leisto Seinuose 1911 metais

Teksto kalba netaisyta

 


Prašau man patarti, kaip geriau daržovių sėklas sėti – ar brankytas, ar daigintas?

Kai kurios daržovių sėklos yra geriau išsėti brankytos, o kitos jau pradedančios dygti, kaip antai: pupų ir žirnių sėklos geriau sėti į daržus išbrankytos, o nedaigintos: nes jei šitas sėklas sėti jau pradėjus dygti, tai jų daug žemėje supūsta. Kopūstų sėklos taip-pat geriau sėti tiktai išbrankytas. Agurkus geriausiai sodinti sausus, nebrankytus ir nedaigintus. Petruškas reikia sėti visados išbrankintas, bet nelaukti, kada ims sprogti. Ridikučių sėklas geriausiai sėti pabrankintas. Ropės geriau sėti nebrankytos nei nedaigintos. Burokų sėklas galima brankyti, bet nelaukti ligi ims sprogti. Česnakų sėklas geriausiai sodinti jau sprogstant.

 

Mano daržoves dažnai labai užpuola spragės, kurios labai jas naikina. Ypač šiemet man jos labai sunaikino kopūstų ir runkelių rasodą. Prašau patarti, kaip apsiginti nuo tų kenksmadarių?

Kokią jeibę daro spragės, tai rodos, visiems žinoma. Iš praktikos yra patirta, kad spragės galima panaikinti sutrintu taboku (taboko dulkėmis). Jei būna sausas oras, tai kur spragės užpuola daržoves, galima apibarstyti žemę taboko dulkėmis ir spragės daugiausiai į keles dienas išnyksta. Taboko veiklumas yra tame, kad nakčia, tabokui sudrėkus, jis ėda (degina) tuos vabaliukus, ir jie žūva. Taboko dulkės naikina sprages tiktai tadas, jei kelias dienas būna sausas oras.

Jei būna lietingas drėgnas oras, tai sprages galima naikinti su gazine (žibalo) emulsija. Galima gazinę emulsiją šiaip sutaisyti. Reikia 4 svarus žaliojo muilo ištirpinti į kokias 2 štuopas vandens, į kurį indėti 1 kvortą gazo ir gerai sumaišyti viską. Paskui taip sutaisytą žaliąjį muilą su gaza reikia praskiesti bent 50 kvortų vandens ir visą tai gerai išmaišyti. Reikia purkšti tą skįstimą ant daržovių, kada kaitra ir saulėta – negera, geriau tinka tai daryti pavakarėj. Purškimą, praslinkus dienai, kitai, reikia pakartoti ir taip daryti bent kelis kartus.

  

Prašau patarimo: kokiame laike ir kaip reikia sodinti egleles? Išrovęs iš miško parsivežu namo ir sodinu rudenį ir pavasarį, bet man nudžiųsta.

Egliukes reikia sodinti jaunas maždaug pėdos augščio. Laikas sodinti, geriausia pavasaris, prieš medžių išsprogimą. Sodinti geriau kada drėgnas oras, o jei sausa, tai gera palaistyti. Sodinimui geriausiai tinka egliukės 4–6 metų. Eglutėms duobes reikia kasti negilias, bet plačias.

 



Sekti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
naujausi
seniausi populiariausi
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Birželio 17, antradienis.
  • Saulė teka 04:41, leidžiasi 21:58.
  • Mėnulis teka 01:09, leidžiasi 11:18.
  • Mėnulis Žuvyse, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis birželio 11 d.
  • Daugantas, Laura, Vilmantė, Adolfas, Adolfina, Grigalius, Rimvydas
  • Islandijos nepriklausomybės diena. Pasaulinė kovos su dykumų plitimu ir sausromis diena.
  • Lapų diena. Galima laistyti, purkšti augalus, genėti gyvatvores, sėti žoles, ravėti, tręšti. Naikinkite pelėsius. Nerekomenduojama sėti, sodinti daržovių, gėlių, krauti šieno, nuimti derliaus, jo sandėliuoti ir konservuoti.
  • Jei birželis karštas, tai gruodis bus šaltas.
e-seklos

Sekite mus

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius