• birželio 17 d., Antradienis

Kelios paslaptys, norintiems sėkmingai auginti kininį iešmenį

Šis augalas turi labai daug vardų. Be dabar įsitvirtinusio tarptautinio Belamcanda chinensis, dar buvo vartojami Belamcanda punctata, Gemmingia chinensis, Iris chinensis, Ixia chinensis, Morea chinensis, Pardanthus chinensis. Dėl juodų vaisių ir margų žiedų augalas dar vadinamas Blackberry lily, Leopard lily, Leopard flower.

 

2005 metais suteiktas lietuviškas vardas – kininis iešmenis. Tais pačiais metais padaryti pakeitimai sistematikoje: remiantis DNR tyrimais, augalas perkeltas iš iešmenių (Belamcanda) į vilkdalgių (Iris) gentį ir pavadintas Iris domestica. Po tokios painiavos nelengva atsirinkti kas yra kas, ir kaip jį galiausia vadinti. Tikriausiai reikėtų versti į lietuvių kalbą Iris domestica. Jei neprieštaraus kalbininkai, augalą dabar turėtume vadinti naminiu vilkdalgiu. Bet šiame straipsnelyje dar vartosime iešmenio vardą.

 

   

Kodėl šie augalai mūsų šalyje reti?

 

Kininiai iešmeniai Lietuvoje auginami retai. Priežastyskelios. Pirma, jie dar nepopuliarūs. Antra – šie augalai neilgaamžiai ir ne visada peržiemoja.

Iešmeniai turi nestorus šakniastiebius ir panašius į vilkdalgių, tik smulkesnius lapus. Įprasta žiedų spalva – oranžinė su tamsesniais taškeliais, bet jau yra geltonų, raudonų ir alyvinių veislių. Vienas žiedas žydi tik vieną dieną, o visa kekė – 2–3 savaites. Peržydėjus užsimezga sėklos.

  

Sumanėte auginti? Turite šį tą žinoti

 

Iešmenių sėklų reikėtų teirautis didžiosiose sėklų parduotuvėse arba užsisakyti internetu. Jos stambios, sudygsta per kelias savaites. Sėti galima ir anksti pavasarį, ir vasarą. Pasiskubinus ir pasėjus kovo mėnesį kai kurie augaliukai pražysta jau pirmaisiais metais. Dauguma dar paūgės ir žiedus sukraus kitą vasarą.

Iešmeniai labai gerai auga didokuose vazonuose. Nesunku prižiūrėti, paprasta perkelti. Kai kereliai sutankėja, maždaug kas antrą pavasarį, išraukite, išskirstykite, persodinkite. Augalai permainų nebijo.

Ar iešmeniai žiemoja sode? Kartais peržiemoja, o kartais – ne. Storai užkloti žiemai pavojinga: šie augalai pusiau visžaliai ir niekada nežinai, kokia bus žiema. Jie gali ir sušalti, ir sušusti. Su vazonais sunešti į rūsį, kur temperatūra 1–3 °C, iešmeniai peržiemoja puikiai.

 

 



Sekti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
naujausi
seniausi populiariausi
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Birželio 17, antradienis.
  • Saulė teka 04:41, leidžiasi 21:58.
  • Mėnulis teka 01:09, leidžiasi 11:18.
  • Mėnulis Žuvyse, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis birželio 11 d.
  • Daugantas, Laura, Vilmantė, Adolfas, Adolfina, Grigalius, Rimvydas
  • Islandijos nepriklausomybės diena. Pasaulinė kovos su dykumų plitimu ir sausromis diena.
  • Lapų diena. Galima laistyti, purkšti augalus, genėti gyvatvores, sėti žoles, ravėti, tręšti. Naikinkite pelėsius. Nerekomenduojama sėti, sodinti daržovių, gėlių, krauti šieno, nuimti derliaus, jo sandėliuoti ir konservuoti.
  • Jei birželis karštas, tai gruodis bus šaltas.
e-seklos

Sekite mus

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius