• rugsėjo 20 d., Penktadienis

Kepurinio malūno kelionė

Anksčiau daugelyje Lietuvos vietų vėjo malūnai buvo įprastas kraštovaizdžio elementas. Kiekvienas jų savo didingu stotu, aplinką užgožiančiu įspūdingu architektūriniu planu, plačiai išskleistais sparnais simbolizavo išskirtinę miestelio, kaimo vertę, neretai konkuruodamas net su vietos bažnyčia.

 

Šie ne tik architektūros, bet ir technikos paminklai neturėtų būti užmiršti, juk kiekvienas jų – tai atskiras gyvenimas, atskira jame dirbusių žmonių istorija… Vienas tokių – iš Šakių rajono atgabentas, šiuo metu restauruotas ir stovintis Vilniuje Pilaitės dvaro malūnas.

 

Malūno ir malūnininkų istorijos

 

Medinis kepurinis malūnas buvo pastatytas 1923 metais Liepalotų kaime (Šakių rajonas). Šio kaimo gyventojas Petras Žasetis, uždirbęs pinigų Amerikoje, nusamdė meistrus ir, talkinant visam kaimui, ėmėsi malūno statybų. Savo šeimos jis neturėjo – buvo išsiskyręs, gyveno viename name su brolio šeima, kurioje rūpinosi bendru ūkiu. Dažnai jis nakvodavo ten, kur dirbo, – malūno pirmame aukšte įrengtame kambarėlyje. Brolis Jonas buvo stambiausias ūkininkas apylinkėje, turėjęs 60 ha žemės, plytų degyklą, motorinį malūną, kuliamąją. Sodybos tvartai buvo mūriniai, kiti pastatai – medžio. Gyvenamasis namas buvęs taip pat medinis, senokas. Naujo namo statybų planus sutrukdė prasidėjęs karas.

 

Plačiau skaitykite sausio „Mano sodyba“ numeryje.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Rugsėjo 20, penktadienis.
  • Saulė teka 07:01, leidžiasi 19:23.
  • Mėnulis teka 19:54, leidžiasi 10:19.
  • Mėnulis Jautyje 12:03, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis rugsėjo 18 d.
  • Eustachijus, Vainorė, Vainoras, Tautgirdė, Fausta, Vaižgantas
  • Tarptautinė sporto universitete diena
  • Šaknų diena. Palanku ruošti kompostą, sėti ridikėlius, sodinti svogūnines gėles, česnakus, svogūnus, derlių nuimti. Tręškite augalus, kad jų šaknys būtų stiprios. Grėbkite lapus. Apriškite vaismedžių kamienus lipniomis juostomis. Kaskite vaistinių augalų šaknis (vėlyvą vakarą ar anksti ryte). Galima genėti vaismedžius, vaiskrūmius, tvarkyti namus, naikinti pelėsius.
  • Jei bulves kasant pelių urvuose daug bulvių prinešta – bus ilga žiema.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius