• birželio 15 d., Sekmadienis

Kinijos sodininkystės raida (I)

Kinija − vienos žymiausių ir seniausių pasaulio civilizacijų lopšys. Pirmieji žinomi jos istorijos faktai siekia kelis tūkstančius metų prieš Kristų. Šios didžiulės Rytų šalies kultūrinis, socialinis ir dvasinis gyvenimas, materialinės gerovės kūrimo patirtis įspaudė ryškius pėdsakus ir šiuolaikinės Europos civilizacijos formavimęsi. Ar žinote, kad net ir sodų (parkų), kuriuos vadiname angliškaisiais, prototipas – Kinijos sodai? Būtent šios šalies pavyzdžiai XVII amžiuje įkvėpė pirmuosius kraštovaizdinių parkų kūrėjus atversti visiškai naują Europos sodų kūrimo istorijos puslapį.

Rytų filosofijos idėjų įtaka kraštovaizdžio tvarkymo koncepcijų Kinijoje susiformavimui

Kinijos, kaip ir daugelio kitų Rytų Azijos šalių, gyvenimo filosofijai būdingas iš amžių glūdumos atėjęs žmogaus ir visatos harmonijos siekis. Manoma, kad būtent šioje šalyje maždaug prieš 4000 metų susiformavo savitas filosofinis požiūris, pagal kurį pasaulį (simboline prasme) sudaro penki svarbiausi elementai: medis, ugnis, žemė, metalas, vanduo. Tarpusavyje jie susiję tam tikrais ryšiais (tao). Šie elementai taip pat atitinka tam tikras pasaulio šalių kryptis ir žymimi simbolinėmis spalvomis: medis − žalia (rytai), ugnis – raudona (pietūs), žemė – gelsvai ruda, geltona (šiaurės rytai, pietvakariai), metalas – balta ar auksinė (vakarai, šiaurės vakarai), vanduo – mėlyna ar juoda (šiaurė).
Be šių elementų, pasaulyje veikia ir gyvybinės energijos jėgos (či jin ir jan). Pagal fengšui mokymą jų ir penkių pagrindinių elementų tarpusavio sąveikos harmonizavimo pagrindu galima harmonizuoti ir žmogaus bei visatos santykius.

Ypatinga kalnų reikšmė

Įtakos sodininkystės tradicijoms turėjo ir nuostabi gamta, ypač kalnai, supantys visą Kinijos civilizacijos centrą, įsikūrusį Geltonosios ir Jangdzės upių žemupių baseinuose.
Kalnai kinų vaizduotėje yra magiška vieta, kur nuo neatmenamų laikų gyveno išminčiai, kaupę ypatingas būties žinias, neprieinamas paprastiems žmonėms. Kalnai visada asocijavosi su gulinčiu drakonu − magišku sėkmės ir gerovės simboliu. Mituose kalnai visada yra sakralinė vieta. Būtent ten įkvėpimo sėmėsi daugelis žymiausių šalies poetų, filosofų, išminčių, menininkų.

Šanšui, arba kalnai–vanduo

Kalnų peizažai įkvėpė ir pirmuosius kraštovaizdžio kūrimo teorinių pagrindų kūrėjus − šanšui (kalnai–vanduo) tapybos atstovus. Šis menas žinomas nuo V amžiaus. Visi šanšui piešiniai turi tris pagrindinius komponentus: 1) takas, kuris kažkur veda (jis niekada nebūna tiesus, visada primena upelį, pagilina vaizdą); 2) kalnai (tarsi riba, slenkstis, jie yra aiškūs, bet papėdė dažniausiai slypi paslaptingame šešėlyje); 3) centrinis paveikslo taškas (širdis), kur susikerta visos linijos.
Šan (kalnai) simbolizuoja ir vyriškąją energiją – tvirtas, aukštas, vertikalus, siekiantis dangų (pagal fengšui jan). Šui (vanduo) kupinas moteriškosios energijos – jin. Ji minkšta, horizontali ir guli ant žemės.

Pagrindinės istorinės kraštovaizdžio tvarkymo kryptys

Laikui bėgant Kinijoje išsirutuliojo trys ryškesnės kultūrinės kilmės želdynų kūrimo kryptys:
1) didelių kraštovaizdinių parkų (imperatoriškųjų vasaros rezidencijų ir pan.);
2) sakralinių vietų (šventyklų, vienuolynų, imperatorių dinastijų kapaviečių, jų įšventinimo vietų);
3) gana nedidelių asmeninio naudojimo (arba nedideliam asmenų ratui skirtų) sodų.

Bus tęsinys…


Sekti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
naujausi
seniausi populiariausi
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Birželio 15 d., sekmadienis
  • Saulė teka 04:41, leidžiasi 21:58
  • Mėnulis teka 00:44, leidžiasi 08:24
  • Mėnulis Vandenyje, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis birželio 11 d.
  • Jolanta, Vitas, Tanvilas, Krescencija, Burgailė
  • Okupacijos ir genocido diena (vėliava). Švč. Trejybės diena. Pasaulinė kovos prieš blogą elgesį su pagyvenusiais žmonėmis diena. Alytaus miesto diena. Pasaulinė vėjo diena.
  • Žiedų diena. Genėkite, tręškite peržydėjusius krūmus, vaiskrūmius. Daugiametes gėles apkaupkite ir patręškite, kad sukrautų daug žiedų. Rūgščią žemę mėgstančius augalus (rododendrus, erikas, šilauoges) patręškite specialiomis trąšomis ar palaistykite parūgštintu vandeniu. Imkite derlių, kurį reikės džiovinti. Sandėliuokite ir konservuokite daržoves.
e-seklos

Sekite mus

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius