Kinijos sodininkystės raida (III)

Kinijos sodininkystės raida yra pavyzdinė, ypatinga ir ją nesunku būtų atskirti iš daugelio kitų sodininkystės stilių. Jau rašėme apie Kinijos sodininkystės raidos ištakas, esminius jos principus, o šiame straipsnyje kalbame apie simbolines kinų pamėgtų augalų savybes.

Augalai simboliai

Kiniškame sode yra medžių, bet nedaug, o mažesniuose sodeliuose jų – vos vienas kitas. Daugiau nedidelių ar vidutinio dydžio krūmų, kartais bambukų, lianų, žolynų. Didelių, senų medžių stoka dažnai kompensuojama jų miniatiūromis, Kinijoje vadinamomis pen džing, o mums labiau žinomomis iš jų japoniško atitikmens bonzai. Klasikiniame sode galima pamatyti tikrų šio meno šedevrų ar net rinkinių, kuriuos sudaro šimtai vienetų. Dažnai miniatiūriniams medžiams formuoti pasirenkami kininiai kadagiai, klevai, guobos ar kiti vietiniai augalai.
Kinų pamėgti augalai siejami su vienokiomis ar kitokiomis simbolinėmis savybėmis: bijūnai  – turtai ir galia; slyvos, orchidėjos, chrizantemos ir bambukai – kilnumas; lotosai – tyrumas; pušis – išmintis; bambukas – stiprumas, atsparumas ir t. t. Vertinamas augalų atsparumas šalčiui ir žiemai, ypač jei jie, nors ir negausiai, išskleidžia ar išlaiko žiedus, kai krenta sniegas (gebėjimo atsispirti negandoms simbolis). Būtent todėl mėgstamos vėlai žydinčios chrizantemos.
Dėl „žydėjimo“ žiemą slyvos, pušys ir bambukai vadinami trimis šalčio draugais. Įdomu, kad šiai grupei priskiriamos slyvos, Europoje laikomos pavasario ženklu. Pietryčių Kinijoje jos dažnai pražysta žiemą. Be šių augalų, populiarios laipiojančios rožės, kamelijos, ginkmedžiai, magnolijos, jazminai, osmantai, klevai, karklai, obelys.

Vaizdingos uolos – dar vienas būtinas elementas

Klasikinis kiniškas sodas baigiamas akcentinėmis uolomis (taihu), tiksliau – dideliais jų gabalais. Šios uolos, kuriose gausu įmantrių įdubų ir kiaurymių, dažniausiai pailgos ir statomos vertikaliai. Tvirtinama, kad klasikiniams Rytų Kinijos sodams jos buvo imamos tik iš Tai ežero (Sudžou vakarinėje pusėje) kasyklų.
Daugelis yra akivaizdžiai turtingos kalkingų darinių uolienos gabalai, kuriuose vandeniui plaunant tirpias sudėtines dalis susidarė daug įvairiausių formų ertmių, įdubų, išryškėjo tekstūra. Tai suteikia uolų gabalams ypatingo vaizdingumo. Juos naudojant soduose kuriamos atskiros kompozicijos, pagal šanšui principus sukurtos savotiškos gamtos miniatiūros. Įmantrios uolos su grotomis, urvais, kiaurymėmis, ertmėmis simboliškai atlieka sumažintų kalnų funkcijas – juose taip pat klajoja „nemirtingieji išminčiai“.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Sekluva II

Šiandien

  • Kovo 29, penktadienis.
  • Saulė teka 06:58, leidžiasi 19:50.
  • Mėnulis teka , leidžiasi 06:51
  • Mėnulis Šaulyje 21:51, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis kovo 25 d.
  • Almantė, Bertoldas, Helmutas, Manvydas, Narcizas
  • Lietuvos įstojimo į NATO diena. Didysis penktadienis
  • Lapų diena tęsis iki vėlumos. Genėkite gyvatvores. Sodinkite, sėkite gūžines salotas, gūžinius kopūstus. Laistykite, purkškite, tręškite augalus. Rinkite ir džiovinkite vaistinius, prieskoninius augalus, dilgėles.
  • Jei noragai kovo mėnesį blizga, tai balandžio mėnesį rūdys.

Populiariausi straipsniai

darzoviuseklos

Sekite mus

SS
e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius