• birželio 14 d., Šeštadienis

Kodėl augalai kartais pražysta ne laiku?

Pavasarį sprogsta pumpurai, auga ūgliai ir skleidžiasi žiedai, rudenį noksta vaisiai ir krinta lapai… Tokia gamtos gyvenimo tvarka mums atrodo savaime suprantama ir įprasta, tad nė nekyla klausimai – kaip ir kodėl? Tik pamatę gležnus besiskleidžiančius lapelius ar netikėtai sušvitusius žiedus rudenį nustembame ir susimąstome – tai tik išimtis? O gal gamtos dėsniai jau visai nustojo galioti?

Pirmoji priežastis. Mutacijos

Galimų priežasčių yra bent kelios. Rečiausia – mutacijos. Ne vienas yra pastebėjęs medžio, krūmo ar gėlės šakelę su nebūdingais – margais, balsvais arba geltonais – lapais ar spygliais, kitos spalvos ar formos žiedais. Lygiai taip pat kartais atsiranda šakelių, kurios dėl genetinių pakitimų pradeda žydėti ne įprastu laiku, o anksčiau ar vėliau. Kartais dėl mutacijų augalas ar atskira jo šaka žiedus sukrauna ne tik kitu metų laiku, bet ir kitokio amžiaus (jaunesnė arba senesnė) negu tipiški tos rūšies atstovai. Jei pavyktų iš tokios šakelės padauginti ir išauginti augalą, turėtume kitu laiku žydinčią veislę.

Antroji priežastis. Netipiški orai

Kita, dažnesnė, priežastis – netipiški orai. Jei ruduo ilgas ir šiltas, kai kurių augalų žydėjimas užsitęsia ilgiau negu paprastai. Niekas labai ir nesistebi spalio, netgi lapkričio mėnesį matydamas tebežydinčius sidabrakrūmius, veigeles, rožes, erškėčius, meškytes. Kai žiemos pabaiga šilta, o pavasaris ankstyvas – jau vasarį ar net sausį sprogsta lazdynai ir alksniai, sausmedžių ir lankvūnių pumpurai. Jei vėlyvą rudenį po neilgai trukusių šalčių vėl atšyla, gali žiedais pasipuošti ankstyvą pavasarį žydintys augalai (forsitijos, žalčialunkiai, lazdynai).

Trečioji priežastis. Stresas

Trečioji priežastis, dėl kurios augalai pražysta neįprastu laiku, yra stresas. Žinome, kad jų gyvenime ramybės laikotarpiai kaitaliojasi su augimo, žydėjimo, brendimo laikotarpiais. Normaliu atveju ramybė būna žiemą. Tačiau į šią būklę augalai gali pereiti ir dėl streso – užsitęsusių neįprastų karščių, sausros ar kenkėjų antplūdžio. Visais šiais atvejais gyvybiniai procesai beveik sustoja. Sąlygoms pasikeitus, augalai „pabunda“ panašiai kaip po žiemos – sprogsta pumpurai, auga ūgliai, skleidžiasi žiedai.


Sekti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
naujausi
seniausi populiariausi
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Birželio 14, šeštadienis.
  • Saulė teka 04:42, leidžiasi 21:57.
  • Mėnulis teka 00:23, leidžiasi 06:58.
  • Mėnulis Vandenyje 14:00, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis birželio 11 d.
  • Almina, Valerijus, Digna, Bazilijus
  • Gedulo ir vilties diena (vėliava). Pasaulinė kraujo donoro diena.Tarptautinė blogerių diena. Palaimintojo archivyskupo Teifiliaus Matulionio diena.
  • KIRMINŲ DIENA. Žiedų diena. Genėkite, tręškite peržydėjusius krūmus, vaiskrūmius. Daugiametes gėles apkaupkite ir patręškite, kad sukrautų daug žiedų. Rūgščią žemę mėgstančius augalus (rododendrus, erikas, šilauoges) patręškite specialiomis trąšomis ar palaistykite parūgštintu vandeniu. Imkite derlių, kurį reikės džiovinti. Sandėliuokite ir konservuokite daržoves.
e-seklos

Sekite mus

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius