Kodėl morkų šakniavaisiai deformuoti?

Morkos deformuojasi ne dėl prastos kokybės sėklų – priežastys glūdi visai kitur.

Sunki, supuolusi, molinga, akmeninga daržo žemė. Šakniavaisis skverbiasi gilyn ir sutiktą kliūtį stengiasi apeiti – išauga kreivas. Kad taip nenutiktų, į molingą dirvą įterpkite smėlio, išrankiokite akmenis, nepalikite net 1,5 cm skersmens akmenukų.

Šviežio ar nespėjusio perpūti mėšlo įterpimas į dirvą. Jis morkoms – ne draugas. Norėdami organinėmis trąšomis pagerinti lysvę, kurioje auginsite šias šakniavaisines daržoves, tręškite priešsėlius: pomidorus, agurkus, bulves.

 

 

 

 

 

Šaknis išleidusių sėklų sėja. Morkų sėklose gausu inhibitorių – medžiagų, stabdančių daigumą. Jas prieš sėją patariama pamirkyti, kad išbrinktų. Jei šis procesas užsitęsia per ilgai, sėklos pradeda dygti dar nepasėtos, pasirodo mažytės šaknelės, kurios sėjant dažnai pažeidžiamos. Tokiu atveju tikėtina, kad morkos bus deformuotos, daugiauodegės.

Pernelyg sausa dirva. Jei iki daigų pasirodymo lysvėje trūksta drėgmės, apmiršta šaknies galiukas, sutrinka šakniavaisio vystymasis – jis neužaugs tiesus, bus gumbuotas, sutrumpėjęs, išsišakojęs, žodžiu, išsigimęs.

Retinant pasėlius, pažeidžiamos šaknys. Jei morkų pridygo per tankiai, reikia retinti iki tikrųjų lapelių pasirodymo. Galite sujudinti, pažeisti paliktų daigų šaknis, o tai atsiliepia jų kokybei. Geriau perteklinius augalus nukirpti žirklėmis, o ne rauti. Tarp stiprių daigų palikite bent 2 cm tarpus. Tobula, kai morkos iš karto sėjamos reikiamais atstumais – rinkitės dražuotas arba ant juostelės suklijuotas.

Vabzdžių daroma žala. Morkoms labai kenkia morkinės musės. Pirma generacija pradeda skraidyti žydint alyvoms. Iš šalia pasėlių padėtų kiaušinėlių išsiritusios lervos įsigraužia į šakniavaisius, sutrikdo jų mitybą, todėl šakniavaisiai užauga kreivi. Kovoti su morkine muse padeda sėjomainos laikymasis ir pasėlių dengimas daržo plėvele skraidant kenkėjams. Antra karta kenkėjišką veiklą pradeda liepos mėnesį. Dėl gumbuotumo kaltas ir kitas nepageidaujamas vabzdys – kurklys.

Nematodų ir patogeninių grybų poveikis. Nematodų lervos įsiskverbia į šaknis ir sutrikdo normalų ląstelių vystymąsi, todėl jos išauga gumbuotos, sutrumpėjusios. Labai drėgnoje dirvoje klesti Pythium spp. grybai, kurie nulemia šakotumą jau ankstyvoje morkų augimo stadijoje. Įtarti pasidarbavus nematodus ir patogeninius grybus galima tuo atveju, kai atmetamos fiziologinės kilmės augimo sutrikimų priežastys. Tokiu atveju galima pasikliauti sėjomaina, gerai nusausinta dirva ir mažinti organinių medžiagų kiekį. Užkrėstose lysvėse (nustatoma tik laboratoriškai) morkų neauginkite bent 5 metus.

 

 

Pixabay nuotr.

 


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius