Kodėl nesulaukiame gero derliaus?

Gegužę negalime atsigrožėti vaismedžių žiedų gausa ir mintyse jau skiname derlių. Tačiau ne visada mūsų viltims lemta išsipildyti. Kodėl taip nutinka? Aptarkime pagrindines prasto derliaus priežastis ir lytinį augalų gyvenimą.

 

 

 

 

 

 

Pagrindinės prasto derliaus priežastys

*Viena iš priežasčių, kodėl uogų ir vaisių derlius būna menkas arba jo visai nesulaukiame, yra auginimo sąlygos. Kai kurios veislės kaprizingos, jautrios.

*Vaisių užuomazgos gali byrėti, kai gausu kritulių, aukštas gruntinio vandens lygis, netinkamo rūgštingumo dirva arba joje trūksta mikroelementų, mineralinių medžiagų. Užsitęsusios sausros taip pat mažina derlių, ypač vyšnių.

*Jei lazdynai, serbentai, vyšnios, trešnės, abrikosai, persikai vystosi normaliai, kasmet išleidžia daug naujų ūglių, bet nedera, tikriausiai pakenkė dideli temperatūrų svyravimai ankstyvą pavasarį – apšalus ūgliams ir kamieno šakoms jie vaisių gali neturėti net kelerius metus.

*Įtakos derliui turi ir poskiepiai. Jei jie silpni, žiemą sodo augalai gali stipriai nukentėti nuo šalčių.

*Daug žalos pridaro įvairios ligos, kenkėjai: silpnina augalus, naikina žiedpumpurius ir žiedus, neleidžia užsimegzti vaisiams ar juos pažeidžia.

*Sodo augalams nepatinka ir įvairūs eksperimentai. Pavyzdžiui, jei pernelyg stipriai išgenėsite lajas, laukti derliaus teks ilgai. Panašiai nutinka, kai netinkamai tręšiama.

*Gausiai žydėję vaismedžiai ir vaiskrūmiai prastai dera ir tada, kai blogai apsidulkina.

Sodo augalai apsidulkina savomis arba svetimomis žiedadulkėmis. Kai kurios rūšys, formos ir veislės pasižymi didele savidulka, kitos yra kryžmadulkės ir apsivaisina tik svetimomis žiedadulkėmis.

 

Svarbu žinoti

Sode be poros gali augti tik vienas savidulkis medelis, tačiau net ir jis dera gausiau, kai kartu žydi kitų veislių medeliai. Ši savybė būdinga visiems savidulkiams augalams – jie visada derlingesni, jei auga ne po vieną, o bent po 2–3 ir būna skirtingų veislių. Savidulkės veislės geros dulkininkės – vienai tinka kelių kitų žiedadulkės. Svarbu rinktis žydinčias vienu metu ir perkant sodinuką pasidomėti, ar jis yra savidulkis, ar kryžmadulkis.

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Sekluva II

Šiandien

  • Kovo 19, antradienis.
  • Saulė teka 06:23, leidžiasi 18:31.
  • Mėnulis teka 11:24, leidžiasi 05:08.
  • Mėnulis Liūte 21:32, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis kovo 17 d.
  • Juozapas (Juozas, Juzė), Juozapota, Vilys, Vilė
  • Šv. Juozapas. Pempės diena. Tarptautinė kliento diena
  • Lapų diena tęsis iki vėlumos. Sėkite, sodinkite, pikuokite lapines, prieskonines daržoves. Sėkite veją. Persodinkite, laistykite kambarinius augalus. Tvarkykite sodą, aplinką. Skiepykite vaismedžius, spygliuočius.
  • Jei tą dieną parskrenda pempės, prasidės atšilimas. Jei tą dieną giedra, galima tikėtis pieningų metų.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

SS
e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius