Kodėl pūva ir krenta prinokti nespėję obuoliai?

„Kodėl ant medžio pūva ir neprinokę krenta obuoliai?“
Obuolių puviniai labiausiai plinta drėgnu oru ir tankiuose senuose soduose. Tai paplitusios grybinės ligos. Sode reikėtų nuolat rinkti ir giliai užkasti supuvusius vaisius, nepalikti tokių ir sudžiūvusių per žiemą ant šakų. Obelis būtina išgenėti, kad obuoliai gautų daugiau šviesos, laisvai vėdintųsi. Per vegetaciją puvinių stipriai pažeistus vaismedžius verta kelis kartus nupurkšti fungicidais.
„Susirgo rabarbaras. Lapų kraštai raudonuoja, vėliau riečiasi, ruduoja ir sunyksta. Patarkite, kuo ir kaip gydyti?“
Ligos pažeidžia tik labai nepalankiomis sąlygomis auginamus rabarbarus. Ruduojantys lapų kraštai rodo fiziologinį sutrikimą. Gal žemė netinkama, gal augalas pasenęs ir nusilpęs… Rugpjūčio pabaigoje arba rugsėjo mėnesį kerą reikėtų persodinti, jei jis didelis – išskirstyti. Rabarbarai gerai auga puveningoje, giliai įdirbtoje apydrėgnėje dirvoje, kurios pH 5,5–6,0. Kiekvieną pavasarį ir rudenį jie tręšiami perpuvusiu mėšlu arba mineralinėmis trąšomis.
„Patarkite, kada geriausia sodinti abrikosą? Jam vietą ruošiuosi parinkti kolektyviniame sode.“
Abrikosus geriausia sodinti pavasarį, kad iki žiemos spėtų gerai įsišaknyti.
„Kaip sode išnaikinti laukines gervuoges?“
Nemalonus, bet vienintelis būdas – gervuoges iškasti su šaknimis. Naikinimas herbicidais mažai efektyvus ir gali duoti tik laikiną rezultatą. Be to, nuo jų gali nukentėti gretimi augalai.
„Pastebėjau, kad braškės žydėjo labai gausiai, tačiau uogas užmezgė mažytes ir susiraukšlėjusias. Žemė, kur jos auga, drėgna.“
Mažos, gumbuotos ir vietomis sukietėjusios uogos užauga, kai braškyne įsiveisia braškinės blakės. Jas pastebėti labai sunku. Kovoti su šiais kenkėjais sudėtinga, nes jie minta įvairiais augalais. Geriausia braškes auginti atviroje vietoje, toliau nuo krūmų ir spygliuočių, dažnai ravėti ir pavasarį iki žydėjimo uždengti daržo plėvele.