Kodėl raganė nepražydo?

„Anksčiau raganė kiekvienais metais gausiai žydėdavo violetiniais žiedais, o šiais metais augo labai vešli, graži, bet žiedelio – nė vieno. Kas nutiko?“
Skirtingų veislių raganės žiedus krauna ant pirmamečių ir antramečių stiebų. Galbūt po šaltos žiemos senieji stiebai apšalo, ir dabar jūsiškis augalas nespėjo pražysti. Galbūt gausiai patręšėte azotinėmis trąšomis ir nesusiformavo žiedai.
„Kada reikia iškasti kardelius?“
Kardeliai iškasami spalio pirmoje pusėje. Kadangi naktimis gali užklupti stiprios šalnos, jų reikėtų nelaukti, nes šaltis paveiks lapus.
„Žiemą planuoju nebešildyti sodybos. Norėčiau paklausti, ar į rūsį suneštos kanos gali išsilaikyti per žiemą, ar sušals? Gal jas reikia užpilti durpėmis ar kuo nors užkloti, kad nesušaltų?“
Viskas priklauso nuo to, koks yra sodybos rūsys ir kokia temperatūra ten būna per žiemą. Kanoms reikalinga 8–10 ºC šiluma. Vėsiau laikomus šakniagumbius reikėtų sudėti į popierines dėžutes ir užpilti sausomis durpėmis. Mat net mažiausias šaltis sunaikina šiuos augalus.
„Surinkau krūminio bijūno sėklas. Kaip ir kada jas sėti?“
Bijūnų sėklos sėjamos rudenį, žiemai pridengiamos eglišakėmis arba sausais lapais. Nedidelė dalis sudygsta pavasarį, o dauguma – tik po metų. Žemė, kur pasėti bijūnai, visada turi būti apydrėgnė.
„Ar tinka rudenį rožes tręšti mėšlu? Ir kitas klausimas – ar galiu kambarinę miniatiūrinę rožę palikti lauke per žiemą (dabar ji ten auga)?“
Nei mėšlas, nei kitos azotinės trąšos rudenį nepageidautinos. Vazonuose parduodamos rožytės ne visos yra atsparios stipriems šalčiams. Kai kurie giliai įsišakniję augalai gali peržiemoti ir toliau augti lauke, tik žiemai juos kruopščiai uždenkite.
„Kaip greitai galima pražydinti krūmines chrizantemas? Sode, šiltnamyje jos jau senokai sukrovė pumpurus, bet nežydi.“
Yra ankstyvesnių ir vėlyvesnių šių gėlių veislių. Chrizantemų žydėjimas skatinamas trumpinant šviesųjį paros laiką. Tai augalai, kurie žydi tik trumpos dienos sąlygomis, šviesos gaudami 9–12 valandų per parą. Aplink lysvę ar padėklą reikėtų padaryti rėmą arba atramas ir vakarop chrizantemas pridengti tamsiu audeklu arba juoda polietileno plėvele su mažomis skylutėmis orui. Rytą danga nuimama, kad jos gautų šviesos.
„Sode plastikiniame tvenkinėlyje auginu vandens lelijas. Noriu sužinoti, kokiai oro temperatūrai esant reikia ištraukti vandens lelijas iš tvenkinėlio?“
Vandens lelijos iškeliamos prasidėjus šalnoms, spalio viduryje arba pabaigoje. Vienintelis svarbus dalykas – kad neužšaltų tvenkinėlis. Po vandeniu esantys augalų šakniastiebiai ir šaknys nenukentės net susidarius plonam ledukui.
„Ar išaugs baltosios lelijos iš gumbelių, kuriuos iškasiau ir laikiau kambario temperatūroje apie du mėnesius (gerokai apdžiūvo)? Ar verta juos sodinti?“
Lelijos yra gan ištvermingos. Kuo skubiau pasodinkite svogūnėlius ir storai pamulčiuokite žemę, kad iki šalčių spėtų įsišaknyti. Perdžiovinti jie prastai auga, todėl kitais metais tikriausiai sulauksite mažai žiedų.