• balandžio 20 d., Šeštadienis

Kokiais daugiamečiais vijokliais papuošite savo sodą? (II)

Jau supažindinome su dviem puikiais daugiamečiais vijokliais: ragane ir apskritalapiu sausmedžiu. Bet norintys papuošti savo sodybas turės gerokai platesnes pasirinkimo galimybes. Susipažinkite su dar keliais daugiamečiais vijokliais, gal kažkurie pavergs Jūsų simpatijas?


Vynmedis (Vitis)

Stiebo ilgis 3–20 m, augimas greitas. Žydi birželio mėnesį.

Vynmedžiai – ūseliais į atramas besikabinantys daugiamečiai augalai. Geriausiai įsitvirtina lengvame derlingame dirvožemyje, saulėtoje vietoje. Šiems galingiems vijokliams reikia tvirtų atramų: vielos, virvelių, tinklų stipriuose rėmuose. Jie papuoš tinklinę tvorą, pastato sieną, arką, pergolę, treliažą. Žiedai neryškūs. Uogos subręsta rugpjūtį–rugsėjį. Jų forma, spalva ir skonis priklauso nuo augalo veislės (dažniausiai rutuliškos arba pailgos). Lapai dekoratyvūs, rudenį nusidažo įvairiomis spalvomis. Vynmedžiai šviesamėgiai, nepakenčia stovinčio vandens, bet drėgmę mėgsta.

 

Paprastoji gebenė (Hedera helix)

Stiebo ilgis 3–10 m, augimo greitis vidutinis. Žydėjimo laikas – spalis.

Gebenės gerai veša pavėsyje, prie šiaurinių sienų. Jos mėgstamos dėl skiautėtų odiškų lapų. Žiedai nedideli, iki 1 cm skersmens, žalsvi. Papildomos atramos nereikalingos, nes vegetatyviniai ūgliai prisitvirtina orinėmis šaknelėmis. Gebenės sodinamos prie pastatų sienų, pavėsinių, tvorų ir kitų atramų, gražiai padengia žemę ir sudaro kilimus. Žiemomis pašąla aukščiau esančios šakos, tačiau vasarą augalai greitai atželia.

 

Laipiojančios rožės (Rosa) ‘American Pillar’

Stiebo ilgis 3–5 m, augimo greitis vidutinis. Žydi įvairiu laiku, atsižvelgiant į veislę.

Laipiojančiomis rožėmis galima puošti pastatų sienas, arkas, tvoreles, pergoles, pavėsines, kolonas, obeliskus. Jos skiriamos į stambiažiedes, smulkiažiedes ir pusiau laipiojančias. Pastarosios grupės rožių žiedai skleidžiasi ant antramečių ir senesnių stiebų. Sodininkai žino, kad nors jos ir atsparesnės už giminaites, bet žiemai paruošiamos ir dengiamos labai rūpestingai.

 

Paprastasis apynys (Humulus lupulus)

Stiebo ilgis 2–6 m, augimo greitis vidutinis, žydėjimo laikas – birželis–rugpjūtis. Apyniai – nereiklūs daugiamečiai vijokliai patraukliais lapais. Dirva jiems turi būti drėgna, puveninga, o sausa, smėlėta netinka. Augalai mėgsta saulėtą arba šiek tiek ūksmingą vietą, vandeniui laidų dirvožemį. Atramos parenkamos aukštos: pergolės, špaleriai, dideli medžiai.



guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Balandžio 20, šeštadienis.
  • Saulė teka 06:04, leidžiasi 20:33.
  • Mėnulis teka 16:36, leidžiasi 05:23.
  • Mėnulis Mergelėje, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis balandžio 15 d.
  • Gostautas, Eisvydė, Marcijonas, Agnė (Agnetė), Traidenis
  • Kinų kalbos diena.
  • Šaknų diena. Sėkite ir sodinkite visas daržoves, gėles, vijoklius, medžius, krūmus, gyvatvores, sodinukus, ūglius, daigus, persodinkite kambarines ir balkonines gėles. Sėkite veją. Dauginkite dalindami, šaknydindami. Dirbkite žemę, purenkite, kaupkite. Nerekomenduojama sėti ir sodinti gūžinių salotų, genėti gyvatvorių, tręšti, sandėliuoti ir konservuoti daržovių, vaisių.

Populiariausi straipsniai

darzoviuseklos
Baumera

Sekite mus

e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius