• birželio 15 d., Sekmadienis

Kokiais daugiamečiais vijokliais papuošite savo sodą? (II)

Jau supažindinome su dviem puikiais daugiamečiais vijokliais: ragane ir apskritalapiu sausmedžiu. Bet norintys papuošti savo sodybas turės gerokai platesnes pasirinkimo galimybes. Susipažinkite su dar keliais daugiamečiais vijokliais, gal kažkurie pavergs Jūsų simpatijas?


Vynmedis (Vitis)

Stiebo ilgis 3–20 m, augimas greitas. Žydi birželio mėnesį.

Vynmedžiai – ūseliais į atramas besikabinantys daugiamečiai augalai. Geriausiai įsitvirtina lengvame derlingame dirvožemyje, saulėtoje vietoje. Šiems galingiems vijokliams reikia tvirtų atramų: vielos, virvelių, tinklų stipriuose rėmuose. Jie papuoš tinklinę tvorą, pastato sieną, arką, pergolę, treliažą. Žiedai neryškūs. Uogos subręsta rugpjūtį–rugsėjį. Jų forma, spalva ir skonis priklauso nuo augalo veislės (dažniausiai rutuliškos arba pailgos). Lapai dekoratyvūs, rudenį nusidažo įvairiomis spalvomis. Vynmedžiai šviesamėgiai, nepakenčia stovinčio vandens, bet drėgmę mėgsta.

 

Paprastoji gebenė (Hedera helix)

Stiebo ilgis 3–10 m, augimo greitis vidutinis. Žydėjimo laikas – spalis.

Gebenės gerai veša pavėsyje, prie šiaurinių sienų. Jos mėgstamos dėl skiautėtų odiškų lapų. Žiedai nedideli, iki 1 cm skersmens, žalsvi. Papildomos atramos nereikalingos, nes vegetatyviniai ūgliai prisitvirtina orinėmis šaknelėmis. Gebenės sodinamos prie pastatų sienų, pavėsinių, tvorų ir kitų atramų, gražiai padengia žemę ir sudaro kilimus. Žiemomis pašąla aukščiau esančios šakos, tačiau vasarą augalai greitai atželia.

 

Laipiojančios rožės (Rosa) ‘American Pillar’

Stiebo ilgis 3–5 m, augimo greitis vidutinis. Žydi įvairiu laiku, atsižvelgiant į veislę.

Laipiojančiomis rožėmis galima puošti pastatų sienas, arkas, tvoreles, pergoles, pavėsines, kolonas, obeliskus. Jos skiriamos į stambiažiedes, smulkiažiedes ir pusiau laipiojančias. Pastarosios grupės rožių žiedai skleidžiasi ant antramečių ir senesnių stiebų. Sodininkai žino, kad nors jos ir atsparesnės už giminaites, bet žiemai paruošiamos ir dengiamos labai rūpestingai.

 

Paprastasis apynys (Humulus lupulus)

Stiebo ilgis 2–6 m, augimo greitis vidutinis, žydėjimo laikas – birželis–rugpjūtis. Apyniai – nereiklūs daugiamečiai vijokliai patraukliais lapais. Dirva jiems turi būti drėgna, puveninga, o sausa, smėlėta netinka. Augalai mėgsta saulėtą arba šiek tiek ūksmingą vietą, vandeniui laidų dirvožemį. Atramos parenkamos aukštos: pergolės, špaleriai, dideli medžiai.



Sekti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
naujausi
seniausi populiariausi
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Birželio 15 d., sekmadienis
  • Saulė teka 04:41, leidžiasi 21:58
  • Mėnulis teka 00:44, leidžiasi 08:24
  • Mėnulis Vandenyje, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis birželio 11 d.
  • Jolanta, Vitas, Tanvilas, Krescencija, Burgailė
  • Okupacijos ir genocido diena (vėliava). Švč. Trejybės diena. Pasaulinė kovos prieš blogą elgesį su pagyvenusiais žmonėmis diena. Alytaus miesto diena. Pasaulinė vėjo diena.
  • Žiedų diena. Genėkite, tręškite peržydėjusius krūmus, vaiskrūmius. Daugiametes gėles apkaupkite ir patręškite, kad sukrautų daug žiedų. Rūgščią žemę mėgstančius augalus (rododendrus, erikas, šilauoges) patręškite specialiomis trąšomis ar palaistykite parūgštintu vandeniu. Imkite derlių, kurį reikės džiovinti. Sandėliuokite ir konservuokite daržoves.
e-seklos

Sekite mus

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius