• gruodžio 8 d., Sekmadienis

Kokie kenkėjai slepiasi po žeme?

Kenkėjas – tai kenksmingas organizmas, kurį žmonės laiko žalingu ar nepageidautinu. Dažniausiai šitaip organizmai vadinami dėl augalams daromos žalos, pavyzdžiui, bulvių derliui pražūtingas kolorado vabalas, kopūstams – vikšrai, amarai, pelėdgalviai, šiltnamio augalams – erkės, tripsai, sodo augalams – vaisėdis ir t. t. Kenkėjai, kaip ir kiti gyvi organizmai, vystosi, auga, keičiasi jų dydis, išvaizda, mitybos pobūdis, judrumas ir pan. Visas laikotarpis nuo kiaušinio iki lytiškai subrendusio suaugėlio vadinamas vystymosi ciklu arba generacija. Per metus, atsižvelgiant į kenkėjo rūšį, gali išsivystyti viena, dvi ar daugiau generacijų, nors yra ir tokių, kurių vienas vystymosi ciklas trunka kelerius metus. Kenkėjus įpratę matyti ant augalų lapų, rasti vaisiuose. O štai nemaža grupė ištisai arba dalį savo gyvenimo praleidžia dirvoje, maitindamiesi šaknimis, įsigraužia į požeminę stiebų dalį. Tai grambuoliai, kurkliai, spragšiai, dar yra dirvinukų, musių lervų.

 

 
I vieta: kurklys
 

Paprastasis kurklys dar vadinamas parpliu, turkliu, net sausumos vėžiu, nes iš tiesų primena upinį vėžį. Gyvena drėgnose dirvose (smėlyje jo nerasime) rausdamas urvus 10–15 cm gylyje ir žalodamas požemines augalų dalis. Nors šis kenkėjas ir gyvena dirvoje, bet gerai skraido, bėgioja ir plaukia. Į paviršių jis išlenda retai, dažniausiai naktį. Žiemoja iki 2 m ir giliau žemėje arba kompostų krūvose.
Priekinėmis letenėlėmis kurklys rausia urvus, o stipriais dantimis graužia viską savo kelyje. Apvytęs augalas lengvai išraunamas. Nuo jo įvairiomis kryptimis eina piršto storio urveliai. Dažnai į daržus kurklys patenka su mėšlu, kompostu. Daug visokių yra kenkėjų, bet šis, rodos, pranoksta visus kitus nesugaunamumu.
Kurklio kūnas stambus, 35–55 mm ilgio, tamsiai rudas. Galva didelė, apsaugota chitininio šarvo. Pilvelis beveik trys kartus ilgesnis už krūtinę. Krūtinės šarvas kietas, sudarytas taip, kad galva gali iš dalies pasislėpti po juo. Kenkėjas turi labai dideles sudėtines akis, ilgus ūsus-antenas ir dvi poras čiuptuvų, juosiančius graužiamuosius burnos organus. Priekinės galūnės pritaikytos rausti žemę. Suaugėlių sparnai yra žvyno pavidalo, ramybės būsenoje sudėti išilgai kūno ir dažnai ilgesni už pilvelį. Kūnas rudas, tik galva ir krūtinė tamsesni.

 

Dr. Elena Radzevičė-Survilienė,
LAMMC SDI Augalų apsaugos laboratorija

 

Visą straipsnį  apie kenksmingiausius kenkėjus skaitykite žurnalo „Sodo spalvos“ rugsėjo numeryje.

 


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Gruodžio 8, sekmadienis.
  • Saulė teka 08:29, leidžiasi 15:53.
  • Mėnulis Žuvyse. Priešpilnis
  • Gedmintė, Gediminas, Gedimina, Guntila, Vaidgintas, Zenonas
  • Švč. Mergelės Marijos Nekalto Prasidėjimo šventė
  • Lapų diena. Rekomenduojama augalus laistyti, purkšti. Vėdinkite patalpas, valykite grindis.
  • Jei gruodis šiltas, tai birželis bus šaltas.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius