Kokios gėlės paįvairina rudens spalvų paletę?
Rugsėjį pats laikas stebėti gėlių, kurių žiedai šiek tiek panašūs ramunes, išėjimą į sodo sceną. Daugelis jų savo pasirodymą pradės švytėdamos kunkuliuojančiomis, energingomis, ryškiomis spalvomis.
Kai kurios grupės narės (pavyzdžiui, saulainės) pražysta vasaros pabaigoje. Vienmetės rudbekijos ir saulėgrąžos skleidžiasi anksčiau už savo daugiametes giminaites, o paskiausiai pasirodo vėlyvieji astrai. Atidžiai parinkę ir teisingai sugrupavę augalus, turinčius nuostabius žiedynus, puošniu gėlynu gėrėsitės iki rudens vidurio.
Rudbekija
Kelių rūšių rudbekijas (Rudbeckia) galima laikyti patikimomis daugiametėmis. Kai kurios veislės yra vienmetės. Jų žiedų viduriukai tamsūs tarsi šokoladas.
Vienmetės rudbekijos žydės keletą savaičių. Galite jas pasėti ne vienu metu, kad žydėtų mėnesį ir ilgiau. Šios gėlės dauginamos sėklomis.
Daugiametės rudbekijos, kaip ir vienmetės, labiausiai mėgsta saulėtą vietą, bet gali pakęsti ir dalinį šešėlį. Daugumai labiau patinka drėgnesnė dirva. Jos dauginamos kero dalimis.
Saulėgrąža
Kas nežino populiariosios vienmetės tikrosios saulėgrąžos (Helianthus annuus)? Ji yra mūsų darželių puošmena. Lengvai dauginama sėklomis. Pavasarį parduotuvių lentynose būna išrikiuoti įvairiausių veislių pakeliai.
Retesnės yra daugiametės saulėgrąžos, nors jos taip pat labai tinka rudeniniam gėlynui. Kai kurios žydi nuo vėlyvo rugpjūčio iki rugsėjo pabaigos. Auginkite saulėtoje vietoje ir kas 4‒6 metai atnaujinkite dalindami kerus.
Saulainė
Saulainių spalvos sodrios ir šiltos. Be to, šie augalai gausiažiedžiai, nereiklūs, puikiai tinka spalvingoms rudeninėms puokštėms. Žiedai įvairių geltonų, oranžinių, raudonų ir rudų atspalvių. Nuolat juos karpant pratęsiamas žydėjimas. Gražiosios daugiametės gėlės mėgsta saulėtą vietą ir drėgnesnę dirvą, bet nepakenčia sausros. Kas 2‒3 metai kerus reikia padalinti, kad būtų išvaizdūs, sveiki, stiprūs. Aukštesnius augalus būtina paremti. Jie bus žemesni ir veikiausiai žydės vėliau, jei gegužės viduryje nugnybsite viršūnėles arba birželį paliksite 30 cm aukščio stiebus.
Astras
Laikui bėgant, daugiamečių astrų (Aster) populiarumas tai didėjo, tai mažėjo. Tačiau niekas taip nepakelia nuotaikos ūkanotą ar rasotą rytą, kaip žiedais apsipylę jų krūmai. Žydėjimo pikas ‒ rugsėjo ir spalio mėnesiai. Daug kam šių gėlių žiedai atrodo nelabai gražūs, pernelyg paprasti, bet iš tiesų jų struktūra labai sudėtinga. Tai pamatysite tik žvelgdami iš arti. Žiedlapių spalva įvairuoja nuo baltos iki tamsiai violetinės.
Aukštesni astrai išvirsta, tad sodininkai sugalvojo gudrybę ‒ kiekvienais metais, maždaug birželio pradžioje, dar neaukštus stiebus perpus patrumpina (kai kas nukerpa tik esančius išorinėje krūmų pusėje). Atžėlę augalai būna tvirtesni, tankesni, pražysta šiek tiek vėliau nei įprastai. Visi astrai sodinami saulėtoje pusėje, priemolio arba priesmėlio dirvoje. Dauginami kero dalimis, sėklomis, ūgliais.