• birželio 14 d., Šeštadienis

Kokių sąlygų namuose reikia raktažolėms?

Kaip namuose auginti raktažoles? Kodėl gelsta ir krenta „pinigų medžio“ lapai? Kaip auginti ciklameną? Į šiuos ir kitus klausimus apie kambarinius augalus atsako specialistai.

„Nusipirkau vazoninių raktažolių. Labai jau gražūs žiedeliai. Tačiau lapai pradėjo geltonuoti ir džiūti. Nesuprantu, ką darau ne taip. Laistau kas 3–4 dienas. Gal reikia persodinti, nes dabar auga durpėse ir apačioje matyti šaknys? Patarkite, kaip geriau prižiūrėti. Ką jos mėgsta?“
Šiltnamiuose raktažolės auginamos ir pražydinamos drėgname ore, 10–12 laipsnių temperatūroje. Namuose daug šilčiau ir sausiau. Lapai gelsta ir nyksta dėl per sausos ir šiltos aplinkos, dažnai išdžiūstant žemei ar dėl druskų pertekliaus (trąšų ir kalkingo vandens). Raktažoles reikėtų laikyti vėsioje ir šviesioje, bet saulės neapšviečiamoje vietoje, dažnai purkšti. Laistomos jos reguliariai, kad žemė visada būtų vidutinio drėgnumo, tręšiamos silpnu trąšų tirpalu. Labai mažuose vazonėliuose pasodintas raktažoles reikėtų atsargiai (neardant šaknų) perkelti į didesnius.

„Mane domina meilenis. Aš pavasarį susodinu meilenius lauke, kad nebūtų kaitinami saulės, o rugsėjo mėnesį iškasu. Palaikau, kad apdžiūtų, apvystų lapai. Tada susodinu į vazonus ir sunešu, kur vėsu ir tamsiau. Lapai nudžiūsta. Bet tada problema dėl vazonų: kai pradeda šalti, gerai, kad yra kur sustatyti. Jų turiu 16 vienetų, įvairių spalvų. Prekybos centre „Maxima“ nusipirkau sudominusį meilenį. Ant dėžutės buvo pavaizduotas vienos spalvos, o pražydo kitos spalvos. Bet pirkiniu esu labai patenkinta, nes augalas pilnaviduris. Mane domina, kaip paruošti meilenį ramybės laikotarpiui, kad neliktų šaknų. Ar nepakenks svogūnui ir kaip tai padaryti?“
Ramybės laikotarpiu nudžiūsta ne visos meilenių šaknys, kelios žemėje išlieka gyvybingos. Tik svogūnus vežant ir ruošiant parduoti visos šaknys pašalinamos, kad aplūžusios nesukeltų puvinio ir nekenktų. Dažnai taip daryti nereikėtų – svogūnai nusilps. Meilenius galima auginti vazonuose visus metus. Po žydėjimo suvešėję lapai žaliuoja per vasarą, o rudenį ima pamažu gelsti. Tada laistoma vis mažiau ir galiausiai, lapams nudžiūvus, vazonas su svogūnu perkeliamas į maždaug 12–15 ºC šilumos patalpą. Nelaistoma iki pavasario.

„Pinigų medžio“ lapai pradėjo geltonuoti ir kristi. Kas jam galėjo nutikti??"
Pinigų medžiais vadinami keli augalai, bet jų priežiūros taisyklės tos pačios: tikrinkite, ar ne per drėgna žemė vazone, ar ne per šalta. Sukulentai laistomi retai. Tarp laistymų žemė turi pradžiūti. Galbūt jūsiškiui augalui žiemą trūko šviesos arba pro langą jis gavo šalto oro.

„Nusipirkau mažą mandarino medelį. Į kokį vazoną būtų geriau jį sodinti – į molinį ar plastmasinį? Ir ką rekomenduotumėte pradedančiajai mandarinuko augintojai?“
Plastmasiniame vazone vienodžiau auga šaknys ir pasiskirsto drėgmė, todėl citrinmedžiams jie tinkamesni. Ant dugno pilamas geras drenažo sluoksnis. Mandarininiai citrinmedžiai gerai auga saulėtoje vietoje, laistomi reguliariai, dažnai purškiami. Nemėgsta dažno vietos keitimo.
Mandarininiai citrinmedžiai geriausiai žiemoja 12–16 ºC šilumos patalpoje.

„Domina dracenos priežiūra. Į kokią žemę ją geriausia sodinti? Ar geriau auginti vieną medelį vazone ar kelis? Į kokį vazoną sodinti? Turiu emaliuotą, be skylutės dugne. Galima būtų į jį įstatyti plastmasinį vazoną, bet tada apačioje kaupsis drėgmė ir augalas pradės pūti, ar ne?“
Dracenos gerai auga kompostinėje žemėje, komposto ir durpių substratų mišiniuose. Vazone galima auginti ir vieną augalą, ir kelis. Tai skonio reikalas. Gražiai viename vazone atrodo trys skirtingo aukščio dracenos. Tik tokiu atveju ir jo reikia didesnio. Dažnai parduodami emaliuoti vazonai be skylučių. Į juos įstatomi paprasti plastikiniai skylėtu dugnu. Auginti nedideles dracenas paprasta: iš vazonų be skylutės vandens perteklius išpilamas kaip iš padėklo. Didelius augalus, kuriuos pakelti sunku, reikėtų sodinti į indus su skylutėmis.

„Gavau dovanų žydintį ciklameną. Jis auga labai mažame vazonėlyje. Ar galiu persodinti dabar? Kada ciklamenui yra ramybės periodas? Kaip turėčiau jį prižiūrėti?“
Ciklamenus persodinti reikėtų po žydėjimo. Virš žemės turi likti apie 1/3 gumbelio. Kurį laiką dar žaliuoja lapai, vėliau dauguma jų pagelsta – prasideda ramybės periodas. Augalo 1–2 mėnesius galima nelaistyti arba drėkinamas tik žemės paviršius. Jam paieškokite šviesios, bet tiesioginių saulės spindulių neapšviečiamos, nelabai šiltos vietos.


Sekti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
naujausi
seniausi populiariausi
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Birželio 14, šeštadienis.
  • Saulė teka 04:42, leidžiasi 21:57.
  • Mėnulis teka 00:23, leidžiasi 06:58.
  • Mėnulis Vandenyje 14:00, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis birželio 11 d.
  • Almina, Valerijus, Digna, Bazilijus
  • Gedulo ir vilties diena (vėliava). Pasaulinė kraujo donoro diena.Tarptautinė blogerių diena. Palaimintojo archivyskupo Teifiliaus Matulionio diena.
  • KIRMINŲ DIENA. Žiedų diena. Genėkite, tręškite peržydėjusius krūmus, vaiskrūmius. Daugiametes gėles apkaupkite ir patręškite, kad sukrautų daug žiedų. Rūgščią žemę mėgstančius augalus (rododendrus, erikas, šilauoges) patręškite specialiomis trąšomis ar palaistykite parūgštintu vandeniu. Imkite derlių, kurį reikės džiovinti. Sandėliuokite ir konservuokite daržoves.
e-seklos

Sekite mus

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius