Kokių sąlygų reikia kambarinėms rožytėms?

„Nugenėjus kambarinę rožę atauga jauni lapeliai, tačiau jie šviesiai žalios spalvos, blyškūs ir ištįsę. Rožytes laikau virtuvėje ant palangės, tad šilumos ir šviesos neturėtų trūkti.“
Kambarinės rožytės sunkiai auga žiemą. Nors atrodo, kad šviesos pakanka, iš tikrųjų taip nėra – joms reikia daug saulės. Daug geriau, kai rožytės žiemą laikomos vėsiai (apie 10 ºC). Tada jos auga labai lėtai ir neištįsta, po dalinės ramybės periodo geriau žydi.
„Praėjusį rudenį mano orchidėjas užpuolė kažkokie vabalai (manau, kad tai skydamariai). Jie pradžioje atrodo lyg dulkelės ant lapo, paskui stipriai įsitvirtina ir graužia. Purškiau „Decis“ ir „Karate“, tačiau nepadėjo. Anksčiau išnaikinti skydamarius ant palmės lapų padėjo cvetofosas, dabar jo nėra pirkti. Kas galėtų padėti orchidėjoms?“
Ant Jūsų atsiųsto falenopsio lapo tikrai nėra skydamarių. Be to, šie kenkėjai neišgraužia skylučių, o tik prisitvirtinę čiulpia sultis. Lapus pažeidė stambūs kenkėjai – galbūt tamsiose vietose po vazonais arba substrato gabaliukais slepiasi vėdarėliai arba šimtakojai. Orchidėjas reikėtų atsargiai nuplauti ir persodinti į gerai išplautus vazonėlius su nauju švariu substratu.
„Nusipirkau ciklamenų, po dviejų savaičių viena gėlė numetė visus lapus ir žiedus. Kita nustojo žydėti, bet lapai gražūs. Trečia gėlė žydi, bet žiedų spalva blyškesnė. Laistau vienodai – į padėkliukus, nepersistengiu. Ką darau ne taip?“
Ciklamenų žiedai blyškesni gali pasidaryti šiltame kambaryje, kur šviesos mažiau, nei buvo šiltnamyje. Dėl sauso oro sudžiūsta pumpurai. Apžiūrėkite lapus numetusio ciklameno gumbą. Jei jis kietas, viršuje turi vos įžiūrimus pumpurėlius – atsigaus. Jei gumbas suminkštėjęs, išmeskite. Žiemą, pervežant iš šiltnamių į parduotuves, kai kurie augalai gali nukentėti, stipriai sureaguoja į pasikeitusias sąlygas.
„Septinti metai auginame krūminę daugiastiebę palmę. Pastaruoju metu pradėjo gana intensyviai gelsti lapų galiukai. Prašau paaiškinti šio geltimo priežastis ir papasakoti apie kambarinių palmių priežiūrą.“
Kambariuose auginama per 20 rūšių palmių. Vienos kilusios iš paatogrąžių, kitos – iš atogrąžų, ir jų auginimas gan skiriasi. Nežinome jūsiškio augalo rūšies, todėl tiksliai aprašyti jos priežiūros negalime. Visų palmių lapų galiukai gali gelsti dėl per mažo vazono, netinkamo substrato, per sauso oro, netinkamo apšvietimo.
„Pernai įsigijau kelias sanpaulijas. Vienos gėlytės suvešėjo ir gražiai auga, o kitos per žiemą pavirto krūmais – vazonėlyje prižėlė atžalų ir nebenori žydėti. Ar tokias reikės išmesti? Ir ką daryti, kad kitoms taip neatsitiktų?“
Kai kurios sanpaulijos krūmijasi – prie pagrindo išauga kelios dukterinės skrotelės. Sutankėję augalai blogiau žydi, todėl reikia persodinti, į atskirus vazonėlius išskirstyti po vieną skrotelę. Krūmijimasis – veislės savybė, bet gausus tręšimas skatina atžalėlių augimą. Tokias sanpaulijas tenka dažniau persodinti, bet paprasta dauginti.
„Noriu įsigyti ir auginti anturį. Pas pažįstamą žmogų jis labai gerai auga – tiesiog veši. Ar yra galimybė pasidauginti?“
Skirtingų rūšių ir veislių anturiai dauginasi nevienodai greitai. Vieni krūmijasi ir kiekvienais metais išleidžia daug atžalų. Jas atskirti galima maždaug 0,5–1 metų amžiaus, kai jau turi gerai išsivysčiusias šaknis. Yra veislių, augančių labai lėtai. Tokiu atveju tenka kantriai laukti, kol pasirodys bent viena atžala. Sėklomis dauginami tik rūšiniai anturiai. Namuose jiems reikalinga šilta vieta, kur daug išsklaidytos šviesos arba saulė trumpai apšviečia rytą ar vakare. Laistomi šiltu nekalkingu vandeniu.