• birželio 15 d., Sekmadienis

Koloninių obelų sodinimas, auginimas ir genėjimas

Kiek daugiau nei prieš dešimtmetį skeptikai gūžčiojo pečiais girdėdami apie kolonines obelis ir klausė, kam tokie obuoliai reikalingi? Tada Lietuvoje buvo dauginamos tik kelios veislės (pavyzdžiui, ‘Arbat’). Bet daugėjant informacijos srautams ir koloninių obelų augintojams, šiandien šių medelių sodinama vis daugiau. Ir ne tik dėl grožio. Išvedama vis naujų veislių, kurios sunokina gausų gražių desertinių obuolių derlių.

 

 

Forma priklauso nuo genėjimo


Koloninė forma – toks vainikas, kai medžio šakos auga vertikaliai ir nėra šoninio šakojimosi ar jis labai nežymus. Jei norite turėti „griežtą“ koloną (vieną stiebą aplipusį obuoliais), šonines šakutes iškirpkite ar išgnybkite, kol dar jaunos (birželio pabaigoje). Jei leisite joms augti laisvai, savaime susiformuos siaura piramidė.

Kartais pašąla viršūninis pumpuras ir „kolona“ pradeda formuoti 2 ar 3 viršūnes. Jei nesate numatę auginti griežtai vienastiebį medelį, galite palikti visas viršūnes, nes jos derės taip pat gausiai, kaip ir viena.

Rusijos mokslininkai pataria 60–70 cm aukštyje nukirpti sodinuko viršūnę, o pradėjusius sprogti pumpurus visus išskabyti, išskyrus 5–6 pačiame viršuje. Tuomet išaugs kelios naujos viršūnės.

 

Sodiname ir auginame

 

*Sodinti galima ir pavienius medelius atviroje vietoje, bet įspūdingiausiai atrodo tanki eilė (kas 60–90 cm). Po kelerių metų, obelaitėms paaugus, pavasarį, turėsite įspūdingai žydinčią „sieną“, o rudenį – gausų obuolių derlių.

*Obelaites tinkamai tręškite, laistykite (drėgmę mėgsta, bet bijo užmirkimo!), saugokite nuo kenkėjų – džiaugsitės gausiu derliumi. Pirmais metais po pasodinimo bent porą kartų (gegužės viduryje ir birželį) reikėtų patręšti papildomai (kibirui vandens šaukštas karbamido ar salietros).

*Nenustebkite, jei vienodo amžiaus koloninės obelys labai skirsis ūgiu – net ir paskiepytos į tokį pat poskiepį jos būna nevienodo augumo. Atsižvelgiant į veislę, vienmetukai gali būti ir 30 cm, ir 1 m aukščio. 

*Kolonines obelaites galima auginti dideliuose vazonuose ar konteineriuose.

*Norint, kad „kolonos“ gausiai derėtų, reikėtų sodinti kelių skirtingų veislių obelaites, bet nebūtinai kolonines.



Sekti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
naujausi
seniausi populiariausi
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Birželio 15 d., sekmadienis
  • Saulė teka 04:41, leidžiasi 21:58
  • Mėnulis teka 00:44, leidžiasi 08:24
  • Mėnulis Vandenyje, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis birželio 11 d.
  • Jolanta, Vitas, Tanvilas, Krescencija, Burgailė
  • Okupacijos ir genocido diena (vėliava). Švč. Trejybės diena. Pasaulinė kovos prieš blogą elgesį su pagyvenusiais žmonėmis diena. Alytaus miesto diena. Pasaulinė vėjo diena.
  • Žiedų diena. Genėkite, tręškite peržydėjusius krūmus, vaiskrūmius. Daugiametes gėles apkaupkite ir patręškite, kad sukrautų daug žiedų. Rūgščią žemę mėgstančius augalus (rododendrus, erikas, šilauoges) patręškite specialiomis trąšomis ar palaistykite parūgštintu vandeniu. Imkite derlių, kurį reikės džiovinti. Sandėliuokite ir konservuokite daržoves.
e-seklos

Sekite mus

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius