Kompostas ir jo kokybė
2018 m. 5 birželio d.
Įdomu, kaip vyksta komposto gaminimas? Renkamos ir sluoksniuojamos augalų liekanos, piktžolės, buitinės ar kitokios organinės atliekos, pagal poreikį pridedama lapų, durpių, velėnų, mėšlo ar miško paklotės, kalkinių medžiagų, trąšų.

Komposto dėžę galima sukalti iš lentų. Šonuose būtina palikti tarpus orui cirkuliuoti. Dėžės aukštis turėtų būti apie 1 m (patogiau krauti ir vartyti kompostą), plotis apie 1–2 m, ilgis pagal poreikius. Ant dugno reikėtų sukrauti šakų, kad vyktų oro cirkuliacija. Dėžei būtina sukalti dangtį. Galima ją daryti sudėtingesnę – padalinti į tris sekcijas ir ten kaupti įvairios brandos kompostą.
Jei neturite specialios dėžės, komposto krūvai parinkite vietą, nekaitinamą tiesioginių saulės spindulių, neperpučiamą vėjų. Ant žemės paskleiskite bent 10–15 cm storio durpių sluoksnį. Tai būtina, kad maisto medžiagos su kritulių vandeniu nenutekėtų į gilesnius žemės sluoksnius. Perkasant durpės sumaišomos su žemėmis, o naujai krūvai jų paklojama kitoje vietoje. Krūvos viršuje padarykite nedidelį įdubimą įvairioms skystoms medžiagoms supilti.
Daugeliui kyla klausimas, kaip paruošti kokybišką kompostą? Norint paruošti gerą kompostą, būtina palaikyti bent 50–60 ºC temperatūrą. Tuomet sunyksta piktžolių sėklos. Į krūvą turi patekti daugiau deguonies, todėl ją reikia dažniau maišyti, kraunant per daug nespausti. Jei viduje temperatūra nekyla, gali būti, kad yra per sausa arba per šlapia. Jei per sausa, kompostą reikia palaistyti, jei per drėgna – pavartyti, pridėti sausesnių medžiagų. Temperatūra, pasiekusi aukščiausią laipsnį, kitas 4–5 savaites mažėja. Šiuo laikotarpiu patartina kompostą pavartyti, kad jis prisisotintų deguonies, kuris skatina augalinių medžiagų irimą. Kai temperatūra nustoja kilti, reikia palikti dar dviem mėnesiams, kad viskas perpūtų.
Krūvos drėgnis turi būti 50–60 %. Nederėtų komposto krauti per laisvai, nes išdžius. Jis turi būti panašus į kempinę – ši nėra sausa, bet daugiau vandens neišspausi. Tokia drėgmė turi būti palaikoma visą laiką.
Lietuvoje prekiaujama įvairių gamintojų biologinėmis priemonėmis, spartinančiomis komposto susidarymą.