Kovo darbai darže ir sode: sėjame daržoves
Kovas gana įvairus: kartais jis būna dar labai žiemiškas, o kartais šiltas ir malonus. Giedromis dienomis oro temperatūra gali pakilti iki 15–20 °C šilumos, o rekordas – net 23 °C. Vidutinė oro temperatūra šį mėnesį būna 0,7 °C.
Kovas – sparnuočių mėnuo. Varnėnai, vieversiai, zylės, bukučiai, geniai, kielės, startos, kikiliai – visi čirena, gieda, inkilus okupuoja. Jei dar neiškėlėte inkilų, suskubkite tai padaryti dabar.
Atgyja ir augalai – žiedadulkes barsto lazdynų, juodalksnių žirginiai, pražysta snieguolės, krokai, šalpusniai, žibutės, blužnutės, žalčialunkis, pabudęs beržas ir klevas siūlo sulos. Laikas ir mums, daržoves, gėles auginantiems, darbų imtis – „žiemos atostogos“ baigėsi.
Pavasaris – sėjos metas
*Sėklas sėkite nelabai tankiai, tinkamame gylyje.
*Žemę atsargiai palaistykite per smulkų sietelį ir uždenkite stiklu ar polietileno plėvele.
*Dėžutes laikykite šiltoje vietoje, 20–25 °C temperatūroje, kol pasirodys daigai. Tada jas atidenkite ir pastatykite šviesiausioje vietoje.
*Oro temperatūrą 4–7 dienoms sumažinkite beveik dvigubai: dieną iki 12–15° C, naktį – iki 8–10° C. Taip daroma todėl, kad daigai neištįstų. Vėliau, kai jie sutvirtės, temperatūrą vėl reikės padidinti: saulėtą dieną agurkams iki 25–30° C, pomidorams iki 19–25° C, gūžinėms salotoms iki 18–20° C; apsiniaukusią dieną palaikoma 3–5° C mažesnė temperatūra, o naktį – agurkams 17–18° C, pomidorams – 10–15° C, salotoms – 8–10° C.
*Augalai, ypač agurkai ir pomidorai, yra jautrūs šviesos trūkumui. Mažiau jos reikia kopūstinėms, svogūninėms ir šakniavaisinėms daržovėms, žalumynams.
*Ant palangės apšvietimo intensyvumą galima padidinti naudojant veidrodžius, pastačius juos už daigų. Jie atspindi apie 90 % šviesos. Taip galima užsiauginti stiprių daigų.
*Pasirodžius ligų požymiams, visus pažeistus daigus būtina kuo greičiau išrauti, o likusius – nupurkšti fungicidais, papilti švaraus smėlio.
*Paaugę daigai išpikuojami, t. y. persodinami į puodelius ar didesnes dėžutes, kur jiems sudaromos geresnės sąlygos. Dažniausiai taip daroma, kai išauga pirmieji tikrieji lapeliai arba skilčialapiai. Atrenkami sveiki daigai, atsargiai išimami iš dėžučių. 1/3 šaknelių nugnybiama, kad geriau išsivystytų. Daigai susodinami į pagaliuku ar pirštu padarytas duobutes, prie šaknų prispaudžiant žemę, dažniausiai šiek tiek giliau, negu augo dėžutėje.
*Svarbu! Agurkai geriau augs nepikuoti.
Ligos: kaip atpažinti, kodėl atsiranda?
Ligos plinta, kai sąlygos sėkloms dygti yra blogos arba daigai nusilpę: pasėta per giliai ir per tankiai, per žema dirvos temperatūra, per drėgna, laistoma šaltu vandeniu. Grybai gyvena dirvoje, kai kurie – augalų liekanose. Jais gali būti užsikrėtusios ir sėklos.
Ligų sukėlėjai: diegavirčio (Pythium), kekero (Botrytis), lieliaus (Fusarium), paplaiskio (Olpidium), šašagrybio (Rhizoctonia), šakniapūdžio (Thielaviopsis), vingiagrybio (Phoma) genčių grybai. Jie pažeidžia įvairaus amžiaus daigus: ir vos iš sėklų prasikalusius, ir jau išleidusius tikruosius lapus.
Stiebo apačia ties šaknies kakleliu patamsėja ir suplonėja. Šaknys irgi patamsėja, sudžiūsta arba supūva, lapai nuvysta. Pažeisti daigai sukniumba ir, jei drėgna, pūva, o kai sausiau – nudžiūsta. Paprastai jie sunyksta ne po vieną, o plotais.
Žemę reikia dezinfekuoti specialiomis priemonėmis.
Populiariausi – pomidorai ir agurkai
Pomidorų ir agurkų sėjos laikas priklauso nuo to, kokiame šiltnamyje jie bus auginami. Pomidorų daigai užauga per 50–55, agurkų – per 25–35 dienas. Jei agurkus auginsite šildomame šiltnamyje – sėkite kovo pradžioje, jei nešildomame – viduryje, jei po priedangomis – pabaigoje. Veislių, kurias auginsite lauke, sėklas sėkite tik balandžio paskutinę dekadą. Auginimui šiltnamiuose pomidorai sėjami vasario–kovo mėnesiais, o auginimui po priedangomis – kovo pabaigoje ir balandžio pradžioje.
Jei ant skilčialapių kabo luobelės, sėklos buvo įterptos per sekliai arba per sausa žemė. Augalai bus atsparesni ligoms, jei jas 30 minučių palaikysite 1 proc. kalio permanganato tirpale (10 g 1 l vandens). Perplovę švariu vandeniu pasėkite.