• birželio 15 d., Sekmadienis

Kregždės pastogėje: kovoti ar bičiuliautis?

Nors anksčiau tikėta, kad sodyboje apsigyvenusios kregždės namams atneša laimę, šiandien retas kuris apsidžiaugia, išvydęs pastogėje apsigyvenusią jų šeimyną. Kitose Europos šalyse ant pastatų stogų kregždėms įrengiami specialūs lizdai. Lietuva, deja, vis dar nesukūrė alternatyvos, kurią šie paukščiai rinktųsi mieliau nei mūsų namų pastoges.

Vis dažniau girdėti posakis, kad kregždės vietoj laimės neša… purvą. Kaip išlikti draugiškiems gamtai, ir drauge – apsaugoti savo erdves nuo taršos? Ar tikrai verta sienas tepti riebalais ar tvirtinti polietileną, prie kurio nelimpa balų dumblas? Šiuo liaudiškus būdus jau laikas pamiršti – šiandien rinkoje galima rasti įvairių priemonių šiai situacijai kontroliuoti – tereikia pasirinkti, ar norite išlikti humaniški ir tik pritaikyti pastogę čia gyvenančiai paukštelių šeimynai, ar siekiate rinktis prevenciją ir įrengti apsaugas, kad kregždės Jūsų sklype įsikurti tiesiog nerastų kur.

Kaimo ir miesto paukščiai

Šelmeninės kregždės lizdus paprastai suka uždarose erdvėse – senuose tvartuose, daržinėse, kaimų trobesiuose, lizdus tvirtina prie sijų, dažnai – virš elektros lempų. Labiau paplitusios kaimo vietovėse, nedidelėse gyvenvietėse, mėgsta vienkiemius. Miestų kregžde vadinama langinė kregždė lizdus suka mūriniuose pastatuose, blokiniuose namuose, daugiabučių balkonuose, ypač mėgsta nelygų, grublėtą, šviesų, tinkuotą sienų paviršių. Lizdų tvirtinimui jai reikalingas tam tikras kampas, todėl renkasi pastoges, vietas prie langinių. Anot ornitologų, lygios ir slidžios fasado sienos – viena iš efektyvių priemonių išvengti šių viešnių.
Kregždės vietos būstui aktyviai pradeda ieškoti gegužės ir birželio mėnesiais – grįžusios iš šiltų kraštų, jos skuba krauti lizdus ir auginti palikuonis. Joms reikalingos vietos, apsaugotos nuo lietaus, – kad nesušlaptų pačios bei kad būtų saugu jaunikliams. Išsiritę birželį–liepą, mažieji kregždžiukai jau rugpjūtį–rugsėjį drauge su tėvais išskuba žiemoti.

Kova ar draugystė?

Į kovą kilti galima tik tol, kol kregždžių Jūsų kieme dar nematyti. Jei pastogėje viešnios jau įsitaisė, teks su jomis susidraugauti, – susuktų lizdų jokiu būdu negalima naikinti, trikdyti veisimosi, perėjimo procesus. Tokiu atveju veiksmingiausia po lizdais, apie 10 cm atstumu, tvirtinti medines lenteles, ant kurių kaupsis paukščių ekskrementai (vadinamosios išmatų lentos). Tai – vienas humaniškiausių būdų kontroliuoti kregždžių taršos mastą. Lentelės išties padės apsaugoti sienas, grindinį, langus nuo teršalų, mat didžiausi teršėjai – patys jaunikliai, teršiantys erdvę tiesiai po lizdu.

Tekstas – Dovilės Rylos.

Visą straipsnį rasite žurnalo „Mano sodyba“ liepos numeryje.


Sekti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
naujausi
seniausi populiariausi
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Birželio 15 d., sekmadienis
  • Saulė teka 04:41, leidžiasi 21:58
  • Mėnulis teka 00:44, leidžiasi 08:24
  • Mėnulis Vandenyje, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis birželio 11 d.
  • Jolanta, Vitas, Tanvilas, Krescencija, Burgailė
  • Okupacijos ir genocido diena (vėliava). Švč. Trejybės diena. Pasaulinė kovos prieš blogą elgesį su pagyvenusiais žmonėmis diena. Alytaus miesto diena. Pasaulinė vėjo diena.
  • Žiedų diena. Genėkite, tręškite peržydėjusius krūmus, vaiskrūmius. Daugiametes gėles apkaupkite ir patręškite, kad sukrautų daug žiedų. Rūgščią žemę mėgstančius augalus (rododendrus, erikas, šilauoges) patręškite specialiomis trąšomis ar palaistykite parūgštintu vandeniu. Imkite derlių, kurį reikės džiovinti. Sandėliuokite ir konservuokite daržoves.
e-seklos

Sekite mus

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius