• liepos 19 d., Penktadienis

Žiemos rūbas augalams

Vėstant orams, jaukūs pasisėdėjimai lauke retėja, vis dažniau renkamės šiltą būstą, sodo vaizdais mėgaudamiesi pro langą. Kad pavasarį netektų ištarti negailestingo verdikto „iššalo“, kai kuriems augalams reikia padėti. Kokias dangas rinktis?

 

Seniausiai naudojamos eglišakės

Universali, seniai naudojama apsaugos priemonė – eglišakės. Jos saugo nuo šalčio, sulaiko sniego dangą, neleidžia augalams sušusti. Vieningos nuomonės, ar po eglišakėmis nesiveisia graužikai, nėra. Ne visiems ši medžiaga prieinama – aplink sodybas, sodus esančiuose miškuose eglių šakos jau seniai nepasiekiamos. Mes, augalų mylėtojai, gamtai padarome nemažai žalos…

Deja, eglišakės – vienkartinė danga, kurią pavasarį teks sudeginti, o kitąmet teks vėl į gūdžią girią keliauti, medžius skriausti. Laikas dairytis alternatyvos. Užsukite į sodininkams skirtų prekių parduotuves – rasite dailiai pasiūtų apsauginių gaubtų pavieniams augalams, storos, tankios sodo plėvelės, veltinio juostų, kurios jaunus medelių kamienus saugo ir nuo šalčio, ir nuo pavasarinės saulės, ir nuo graužikų bei atlėpausių kiškių. Galima dengti ir kitokiomis medžiagomis – svarbu, kad laikytųsi šiluma ir po jomis nesikauptų drėgmė.

 

Kitos medžiagos

Pjuvenos, durpės, kompostas, medžių žievė. Šis mulčias padeda išsaugoti dirvožemio drėgmę. Prieš jį pilant galima apkaupti lepesnių augalų (pavyzdžiui, rožių) šaknis. Pavasarį mulčias įterpiamas į dirvą – ši tampa puresnė ir derlingesnė.

Sausi lapai. Bloga žinia ta, kad sode sugrėbti lapai – ligų ir kenkėjų šaltinis, tad jais dengti augalus neracionalu. Visai kitas reikalas – iš miško parnešti sausi ąžuolo lapai, kurie nepūva ir nesusiguli. Kad neišnešiotų vėjas, jie dedami į tarpus tarp medelių kamienų ir apsauginių užtvarų, uždengiami maišine medžiaga ar kitokiu audeklu, kuris prispaudžiamas plytomis ar akmenimis.

Audeklo juostos. Jos gali būti padarytos iš veltinio, maišinės medžiagos (džiuto). Juostomis aprišti medelių kamienai apsaugomi ne tik nuo šalčio, bet ir pavasarinės saulės, tad nesutrūkinėja. Tinka naudoti ne vienerius metus.

Daržo plėvelė. Plona daržo plėvelė nuo šalčių neapsaugos – naudokite storesnę, denkite keliais sluoksniais, o kraštus gerai pritvirtinkite, kad nenuplėštų vėjas. Ji praleidžia dalį saulės spindulių ir drėgmę. Kad augalai nesušustų, palikite vėdinimo angas. Gerai, kai ant daržo plėvelės užmetama eglišakių – padeda sulaikyti sniegą.

Žalias tinklas. Medžiaga skirta augalams užpavėsinti, kad jų nenudegintų pavasariniai spinduliai. Kai šaknys sušalusios, o vėjas ir saulė išgarina drėgmę, ypač nukenčia spygliuočiai – spygliai paruduoja ir nukrenta, apnuogindami šakas.

Maišinė medžiaga (džiutas). Užpavėsinimui galima naudoti taip pat, kaip žalią tinklą. Tai puiki pagalbinė medžiaga, naudojama kartu su eglišakėmis.

Apsauginė tvorelė. Apsauginiais šiaudų, vytelių ar vielos tinklo užtvarais apgaubkite medelių kamienus, krūmus, o į tarpus pridėkite sausų lapų (geriausiai ąžuolo), šiaudų, stambių medžio drožlių – svarbu, kad medžiaga būtų laidi orui.

 

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Liepos 19, penktadienis.
  • Saulė teka 05:08, leidžiasi 21:42.
  • Mėnulis teka 21:12, leidžiasi 01:47.
  • Mėnulis Ožiaragyje 11:14, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis liepos 14 d.
  • Aurėja (Aura), Galigantas, Mantigailė, Vincentas (Vincas), Auksė
  • Šaknų diena. Tinkama diena šakniavaisių derlių imti, braškes, medelius, krūmelius (kurie augo vazonuose) sodinti, augalus dalinti, dauginti, šieną krauti, konservuoti (tik greitam vartojimui). Atlankomis, gyvašakėmis dauginkite dekoratyvinius krūmus, skiepykit spygliuočius. Netinkama diena rūsius valyti, derlių konservuoti, sandėliuoti, genėti gyvatvores.
  • Po perkūnijos gerai grybai dygsta, mat žemę atitranko.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius