• rugsėjo 11 d., Trečiadienis

Kur ir kaip kompostuoti?

Kiekvienas sodininkas iš sodo ir daržo atliekų nesunkiai gali pasigaminti vertingo pūdinio savo daržui, gėlynui. Kompostavimas – tai biologinis procesas, kurio metu mikroorganizmai, bestuburiai gyvūnai ir dirvos fermentai organines medžiagas mineralizuoja ir paverčia naujos kokybės organinėmis medžiagomis, vadinamomis kompostu.

 

 

Kompostuoti atliekas geriausia nuošalesnėje nesaulėtoje sklypo vietoje (saulėkaitoje jas tenka dažnai laistyti). Nereikia kasti ar betonuoti duobių. Mat ten kaupiasi vandens perteklius, be oro žūva naudingosios bakterijos, įsiveisia rūgimo ir rūgštį sukeliančios bakterijos, todėl gaunamas silosas.

Aptveriamas 1 m aukščio ir 2–4 m2 dydžio plotas. Tam tinka įvairios medžiagos: lentos, metalo lakštai, plastikinės plokštės ir kt. Ant pagrindo užpilamas 15–20 cm storio smulkių šakelių ar medžio žievės sluoksnis, kuris pagerina oro cirkuliaciją ir drenažą. Krūvos aukštis priklauso nuo atliekų kiekio. Ji gali būti 1–1,5 m aukščio. Puvimo procesas didelėse krūvose vyksta lėčiau, jas reikia dažniau (3–4 kartus) perkasti. Krūvą naudinga pridengti, kad lietus neišplautų naudingų medžiagų. Kraunant atliekas ant žemės, sunkiau palaikyti tvarkingą aplinką.

Patogiau kompostuoti specialiuose konteineriuose. Yra įvairios talpos (300–900 l), aukščio, dizaino komposto dėžių su dangčiais. Jose padarytos komposto išėmimo angos, kiaurymės orui į vidų patekti. Šias dėžes patogu pripildyti ir iškrauti. Jos gaminamos iš ultravioletiniams spinduliams ir nepalankioms aplinkos sąlygoms atsparių medžiagų, puikiai sulaiko šilumą ir neleidžia išgaruoti drėgmei. Supakuota komposto dėžė telpa į lengvojo automobilio bagažinę, lengvai sumontuojama.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Rugsėjo 11, trečiadienis.
  • Saulė teka 06:44, leidžiasi 19:46.
  • Mėnulis teka 16:43, leidžiasi 22:13.
  • Mėnulis Šaulyje. Priešpilnis
  • Augantas, Gytautė (Gytė), Nutautas, Helga, Hiacintas (Jacintas)
  • Vaisių diena. Sodinkite vijoklinius augalus, vaismedžius, vaiskrūmius, spygliuočius. Skinkite šermukšnių, putinų, šaltalankiųuogas. Šaldykite vaisius, daržoves.
  • Jei pelės turi urvus giliai žemėje – ruduo bus sausas, jei paviršiuje – šlapias.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius